Sarı Kız Örümceği, Isırığı ve Zararları, İlaçlaması

Sarı Kız Örümceği, Isırığı ve Zararları, İlaçlaması

Sarı Kız Örümceği Nedir. Sarı Kız Böceğinin Isırığı ve Zararları Nelerdir. Sarı Kız Örümceği İlaçlama

Sarı Kız Örümceği

Sarı kız yada deve örümcekleri olarak da bilinen bu örümcekler en hızlı hareket eden eklem bacaklardan biridir. Beş çift bacağı olmasına rağmen, sadece dört çift bacağını kullanmaktadır. Öndeki bacaklarını böceklerin antenlerini kullandığı şekilde kullanmaktadır. Bu bacakları duyu organı görevini üstlenmektedir. Karanlıkta avlanan bu örümcekler bu duyu organları sayesinde avlarını bulmaktadır. Ürkütücü görüntüleri ve kuvvetli dişlerine rağmen insanlara tehlike altında olmadıkları zaman zarar vermemektedir. Güçlü zehirli yapıları yüzünden insanları korkutmaktadır. Özellikle örümcek fobisi olan kişiler için korkutucu olmaktadırlar. Her ne kadar insanları tehdit altında olmadığı zaman ısırmasa da bu örümceklerin görüldüğü ortam hemen terk edilmelidir. Isırılma vakası ile karşı karşıya kalındığı taktirde zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Renkleri genellikle açık kahve renginde olmaktadır. Türlerine göre renklerinde değişiklikler görülebilir.

Sarı kız örümceği etoburdur. Bu örümcekler akrepler de dahil olmak üzere böcekleri, haşereleri ve kemirgenleri yemektedirler. Bazı tür örümcekler kertenkeleleri bile yemektedirler. Çöl bölgelerinde sıklıkla yaşamaktadırlar. Görünüşleri itibariyle sarı akreplerle karıştırılmaktadır. Ama bazı türleri ormanlarda yada bahçelerde yada diğer ortamlarda da görülebilmektedir.

Evinizde iş yerinizde yada diğer ortamlarda haşereler ile mücadele etmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Sarı Kız Örümceğinin Özellikleri

Farklı iklim bölgelerinde yaşayan bu örümceklerin renkleri türlerine göre kahverengi, taba rengi veya kırmız kahve karışımı renklerde olabilmektedir. Sarı kız örümceği gece avlanmayı sevdiğinden doğal ortamlarında gündüz görülmemektedir. Gündüz görülen örümcekler avlanmak için değil gölge bir yer aramak için dışarda dolaşmaktadır. Bu örümcekler güneşi sevmiyor olsa da gece evlerin ışıklarına beslenmek amacıyla gelebilmektedir.

Çoğu örümcek türü avlarını öldürmek için zehirlerini kullanırken, bu örümcekler avlarını büyük çeneleriyle öğütmektedir. Kuvvetleri çeneleriyle kendinden büyük avları bile parçalamaktadır.

Sarı kız örümceği kuvvetli bacaklarıyla uzun atlamalar yapabilmektedir. Avlarını yakalamak için üstlerine 1 metre uzaktan atlayabilirler.

Uzunlukları neredeyse bir insanın eli büyüklüğünde olabilmektedir. Görünüşleri ile insanları korkutan bu canlı zehirli örümcekler arasında yer almaktadır. Güçlü çeneleri ve etkili zehirleriyle avlarını kolayca yakalamakta ve etkisiz hale getirmektedir.

Diğer böcekler yada haşereler akrep gördüğü zaman kaçma eğiliminde olurken bu örümcekler akreplerle beslenebilmektedir. Büyük olan türleri küçük kuşları bile avlayabilmektedir.

Sarı kız örümceği çok hızlı koşabilmektedir. Avlarını yakalamak yada herhangi bir tehlike anında kendilerini kurtarmak için hızlı koşarlar.

Diğer örümceklerden farklı olarak ağ yapmamaktadırlar. Şekli ve gövdesi sarı akrebi anımsattığı için bazen bu akrep türüyle karıştırılmaktadır.

Sarı Kız Örümceğinin Yaşam Döngüsü

Dişi örümcek türleri arasında fark olsa da yumurtlama sırasında 50 -200 arasında yumurta bırakmaktadır. Yılda bir kere yumurtlamaktadırlar. Dişi örümcekler yumurtalarını toprağın altına gömmektedir. Evlere giren dişi örümcekler ev içinde kuytu köşelere, garajlara yuva yapabilir. Yumurtalarını gömmek için kumlu alanları tercih ederler. Bahçeleri istila edebilen bu örümcekler toprağın altına yumurtalarını gömmektedir.

Dişi örümcekler yumurta bıraktıktan sonra haftalarca yemek yemeden durabilmektedir. Yumurtlama döneminden sonra dişi örümcek yumurtalarına zarar gelmemesi için onları korumaktadır. Bazı dişi örümcekler yumurtalarını korumak için yuvalarından çıkamadıkları için uzun süre aç kalmaktadırlar ve bu süre sonunda yuvalarında ölmektedirler.

Bu örümceklerin ömrü ortalama bir yıldır. Bulundukları ortama ve türlerine göre ömürleri uzamakta yada kısalmaktadır.

Sarı Kız Örümceğinin Zararları

Sarı kız örümcekleri evlere girdikleri zaman eşyalara yada yiyeceklere zarar vermemektedir. Böcekler yada haşereler gibi insanların yediği besinlerle beslenmezler. O yüzden açıkta bırakacağınız bir yemeğe herhangi bir mikrop yada virüs bulaştırmazlar. Bu örümcekler insanlara yada hayvanlara ısırmak yoluyla zarar vermektedir.

Güçlü çeneleri ve etkili zehirleri ile ısırdığı kişiye hemen zarar vermektedir. Isırılan bölge güçlü çeneleri yüzünden kanayabilir. Özellikle çocuklu aileler için bu örümcekler tam bir kabustur. Çocuklarda ısırılma sonrasında farklı reaksiyonla görülebilir. Bahçelerdeki çocuk oyun alanlarına yuva yapan örümcekler oyun sırasında çocuklara zarar verebilir.

Sarı kız örümceği hayvancılık yapan insanlar için de korkutucu olmaktadır. Ahır, kümes yada diğer hayvan barınaklarına yuva yaparak buradaki hayvanları ısırarak hayvanları zehirleyebilirler. Böylece bu işle uğraşan insanlara maddi zararlar verebilirler.

Evcil hayvanları olan bireyler için ise bu örümcek korku vericidir. Evcil hayvanlar bu örümceği gördüğü yerde örümceğe saldırabilir ve ısırılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Sarı Kız Örümceği Isırığı, Örümcek Isırığı

Sarı kız örümceği güçlü zehre sahip olan örümceklerdendir. Herhangi bir sarı kız örümceği ısırılması vakasında doktora başvurulmalıdır. Zehir etkileri yüksek olan örümcek ısırıklarında, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, ısırılan bölgede yanma ve uyuşukluk, halsizlik gibi semptomlar görülebilmektedir. Ayrıca hassas kişilerde ısırılma sonrası farklı alerjik reaksiyonlar da görülebilir.

Bu örümcekler tarafında ısırılmak çoğu insana korku vermektedir. Çene yapıları çok güçlü olan sarı kız örümceğinin ısırığı insanların canını aşırı derecede yakmaktadır. Herhangi bir ısırılma vakasından sonra yara herhangi bir enfeksiyon riskine karşı hemen temizlenmelidir. Bu örümceği ısırığı ciltte tahrişe neden olmaktadır. Çenelerinin kuvvetli olmasından dolayı ısırılan bölgede şişlik ve kanama görülebilmektedir.

Sarı kız örümceği ev içinde yaşayan bir örümcek türü değildir ve insanlardan uzak yaşamayı tercih etmektedir. Tehlike anında olmadığı sürece insanlara saldırmamaktadır. Eğer görüldüğü zaman bir atak yapılmamışsa yada yumurtalarına zarar vermeye çalışılmamışsa insanları ısırmamaktadır.

Her örümcek türünün ısırıklarından sonra gelişen semptomlar farklı olmaktadır. Örümcek tarafından ısırıldıktan sonra aşağıdaki maddelerde yazanları uygulayabilirsiniz.

Temizlik ve koruma

 • Isırılan bölgeyi sabun ile yıkayın ve su ile temizleyin.
 • Enfeksiyonu önlemek için antibiyotik merhem uygulayabilirsiniz.

Şişme kontrolü

 • Isırılan bölgenin çok şişmemesi için buzla soğuk kompres uygulayın
 • Isırılan bölgeyi kaşımayın ve çok fazla hareket ettirmeyin

Mümkünse sizi ısıran örümceği yakalayın ve saklayın

 • Örümcek tıbbi müdahale sırasında doğru tedavinin uygulanması için saklanmalıdır. Her örümcek türünün zehri farkı olabileceği için tedavi şekilleri de farklı olmaktadır. Yakaladığınız örümceği doktora götürerek uygun tedaviye kısa sürede başlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Hemen bir doktora gidin

 • Herhangi bir ısırılma durumunda acilen en yakın sağlık kuruluşuna gidin.
 • Özellikle ısırılan kişi çocuk ise tedavi daha önemli hale gelmektedir.

Takip

 • Sağlık kuruluşundaki kişiler enfeksiyonun önlenmesi amacıyla antibiyotik ilaç verebilirler. Bu ilaçları düzenli kullanmalısınız
 • Örümcek ısırığı tedavi süresi 6-8 hafta arasında değişiklik gösterebilir.

Sarı Kız Örümceği Evlere Nasıl Girmektedir

Sarı kız örümcekleri ev içinde yaşayan örümceklerden değildir. Fakat doğal ortamlarında yiyecek bulamadıkları ve beslenemedikleri zaman evlere ve bahçelere girebilmektedir. Evlerde ve bahçelerde bulunan haşere ve böcekleri yiyerek beslenmelerine devam etmektedir. Evlere daha çok gece girmektedir. Evlerdeki ışığı gören bu örümcekler beslenme umuduyla kapı yada pencerelerden evlere girebilmektedir. Evlerde bulunan çatlaklardan, zeminlerdeki boşluklardan, kapı altlarından ve çatıdaki boşluklardan girerek evleri istila etmektedir. Bu örümcekler yumurtalarını saklamak için karanlık ve rahatsız edilmeyecekleri yerleri aramaktadır. Evlerde ise bodrum yada çatı katlarına yuva yapabilirler.

Sarı kız örümceği bahçelerde, çocuk kum havuzları ve kum oyun alanları gibi yerlerde bulunabilirler. Bu nedenle bahçede bulunan çocuk oyun alanları sıklıkla kontrol edilmelidir. Bu örümcekler çocukların oynadığı kumlu alanların altlarına yuva yapabilmektedir ve yumurtalarını bu alanlara bırakabilmektedir. Büyük gövdeleri ile çocuklara büyük zarar verebilirler. Isırıkları çocukların canlarına daha çok acıtmaktadır. Eğer oyun alanlarında sarı kız örümceği yada yumurtası bulunursa bu kum değiştirilmelidir ve ortam steril hale getirilmelidir.

Genel olarak, evdeki yada bahçedeki sarı kız örümceğinden kurtulmanın en iyi yolu ortamdaki haşere, böcek, kemirgen ve sürüngenleri ortadan kaldırmaktır. Bu örümcekler bu tarz böceklerle beslendikleri için beslenme zincirleri kırılarak ortamı terk etmeleri sağlanabilir.

Sarı Kız Örümceğini Evlerden Uzak Tutulması İçin Yapılması Gerekenler

Bu örümcek türleri her ne kadar dış ortamlarda beslenmeyi ve yaşamayı tercih etseler de yiyecek bulamadıkları zaman evlere girebilmektedir. Sarı kız örümceğinden kurtulmak için aşağıdaki ip uçlarını uygulayabilirsiniz;

 • Evinize girebilecekleri boşlukları, delikleri ve çatlakları uygun malzemelerle kapatın.
 • Kapı ve pencere çerçevelerinin düzgün yerleştirildiğinden ve etrafında herhangi bir açıklığın bulunmadığından emin olun.
 • Evin içinde örümcek görürseniz örümceğe saldırmayın. Güçlü çeneleri ve zehirli ısırıkları ile size zarar verebilirler. Uzun bir cisim vasıtasıyla evden çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ama sizin için en iyi yöntem acilen bir profesyonel ilaçlama şirketini aramanızdır. Eğer evinizde, bahçenizde yada işyerinizde bu örümceklerden gördüyseniz hemen bizi arayabilirsiniz.
 •  Ayrıca bu böcekler bahçenizde toprağın altına yuva yapabilirler. Onun için bahçenizdeki odunları, taşları, yaprak yığınlarını ve diğer döküntüleri ortadan kaldırmalısınız.
 • Sarı kız örümceği evlerin temelinin altına yuva yapabilir. Özellikler kapılarınızın, evlerinizin temelleri yakınlarındaki çöpleri ve artıkları kaldırın.
 • Bu örümcekler açık olan kapı ve pencerelerden içeri girebilmektedir. Pencerelere sineklik taktırarak bu örümceklerin ve diğer haşere ve böceklerin evinize girmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca kapı ve pencerelerin kenarlarına böcek ve akrep kovucu ilaçlar uygulayarak evinize girmelerine engel olabilirsiniz.  .
 • Bodrum ve tavan arasında kutuları, kolileri ve depolama yaptığınızı dağınık yerleri düzenleyin. Sarı kız örümcekleri için saklanma yerlerini azaltmak için kutuları ve diğer eşyalarınızı duvardan uzak tutun ve yerden yüksek raflara bu kutuları yerleştirin.
 • Sarı kız örümceği evinize yada bahçenize beslenmek amacıyla girmektedir. Eve yada bahçenize girerek bu alanlardaki böcekleri yiyerek beslenmelerine devam etmektedir. Evinizi yada mülkünüzü temiz tutarak diğer böceklerden arındırabilirsiniz. Sarı kız örümceği etobur olduğundan bulunduğu ortamda beslenebileceği her hangi bir böcek yada haşere bulamazsa ortamı terk edecektir.

Eğer evinizde yada mülkünüzde bu örümcekleri görmek istemiyor yada herhangi bir istila durumu yaşıyorsanız hemen ilaçlama şirketimizi arayabilirsiniz.

Sarı Kız Örümceği İstilası Belirtileri

Evlere beslenmek amacıyla girebilen bu örümcekler evlerdeki karanlık yerlerde saklanmaktadır ve gece avlanmaktadır. Gece yuvalarından çıktıkları için onları görmeniz zor olabilir. Ayrıca saklandıkları ve yumurta bıraktıkları yerler dip köşeler olduğu için onları yuva yaptıkları yerleri bulmada zorlanabilirsiniz.

Sarı kız örümceğinin evinize girip girmediği anlamak için mobilyaların altlarına, garajlara, depolara yada çatı katlarına yapışkanlı tuzaklardan bırakabilirsiniz.

Duvarların zeminle buluştuğu köşeleri, nadiren kullandığınız dolapları yada depo olarak kullandığınız odaları kontrol ederek sarı kız örümceğinin arkalarında bıraktıkları izleri bulabilirsiniz. Bu alanlarda yuvalarını bulamasanız bile beslendikten sonra arkalarında bıraktıkları artıkları görebilirsiniz. Ölü böcekler yada haşereler, böcek uzuvları sarı kız örümceğinin beslenmesinden arta kalan artıklar olabilir.

Sarı Kız Örümceği Evlerde Nereye Saklanmaktadır?

Sarı kız örümceği evlere girdiği zaman evlerin nemli ve karanlık bölgelerini istila etmektedir. Evlerin içinde genellikle depolarda, garajlarda, bodrum katlarında, tavan aralarında, çamaşırhanelerde görülebilirler. Boyutları büyük olsa dağınıklığın ve eşyanın çok olduğu alanlarda kolaylıkla saklanmaktadırlar. Evinizde bir tane bile bu örümcekten görmeniz istila şüphesi duymanız için yeterli olacaktır. 50 – 200 yumurta bırakabilen bu örümceklerin yavruları evinizi kolaylıkla istila edebilir.

Bahçelerde ise yaprak yığınlarının, dekoratif taş yada odunların, çocuk oyun kumlarının altlarına saklanabilirler.

Bu örümcekler özellikle çocuklar ve evcil hayvanlar için tehlikeli olmaktadır.

Sarı Kız Örümceği İle Nasıl Savaşılır?

Sarı kız örümceği bulunduğu ortama beslenmek amacıyla girdiği için ilk önce evinizdeki potansiyel beslenme öğünlerinden kurtulmalısınız. Evinizi temiz tutarak ve ilaçlatarak diğer böcek ve haşereleri evinizden çıkartabilirsiniz. Böylece sarı kız örümceği de besin bulamayacağı için evinizi terk edecektir.

Böcek ilaçlama işlemini profesyonel firmalara yaptırmanız daha iyi çözümler almanızı sağlayacaktır. Yuvalarda kalan yumurtalardan çıkan yavru böcekler evinizi tekrar istila ederek bu örümcekleri tekrar evinize çekecektir. Her türlü böcek, haşere, kemirgen yada sürüngen ilaçlama için bizi tercih edebilirsiniz.

Sarı kız örümceğini gördüğünüz zaman zararlı etkilerinden uzak durmak için onunla savaşmamalısınız. Eğer üzerine herhangi bir ilaç püskürteceksiniz bile ısırılma riskine karşı üzerinize kalın bir şeyler giymelisiniz.

Evinizde bu böceklerden olduğunu düşünüyorsanız uygun yerlere yapıştırıcı tuzaklar yerleştirerek bu böcekleri yakalayabilirsiniz. Granül yemler kullanarak bu böcekleri evinizden yok edebilirsiniz. Fakat yapışkanlı ilaçlar yada granül yemler maalesef örümcek yumurtaları üzerinde etkili olmamaktadır.

Evinizdeki yada mülkünüzdeki nemli alanları kurutarak böceklerin, haşerelerin yada bu örümceklerin yaşam alanlarını daraltabilirsiniz.

Sarı Kız Örümceği Sorunu İle Karşı Karşıya Kaldığınız Zaman Neden Bizim Firmamızı Tercih Etmelisiniz?

Her türlü önleminize rağmen sarı kız örümceği evinize girdiyse firmamızı arayarak profesyonel bir destek alabilirsiniz. Firmamızın Ankara ilaçlama uzmanları sarı kız örümceği istilasını etkili şekilde ele almak için yeterli eğitime ve donanıma sahiptir. Bu örümceğin yuva yaptığı yerleri tespit etmek ve tedavi etmek konusunda uzmandırlar. Özellikle bahçelerde görülen bu örümcek türleri için bahçenizdeki olumsuz özellikler firmamız tarafından giderilerek mülkünüz bu örümceklerden temizlenmektedir.

Firmamız evlerinizi, işyerlerinizi ve bahçeleriniz bu örümceklerden temizleyerek gelecekte olabilecek istilalara karşı da gerekli önlemleri almaktadır. Evlerdeki açıklıkları tespit ederek bu yerler hakkında sizlere bilgi vermektedir.

Şirketimiz ilk olarak bu böceklerin neden evinizi istila ettiğini çözecektir. Örümceklerle savaş tek seferlik değil devam eden bir süreçtir. Sarı kız örümceği evinize beslenme amacıyla girdiği için evinizde var olan diğer böcek ve haşere türleri tespit edilecektir. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra hem bu sarı kız örümceği ile hem de istila eden diğer böceklerle savaşılacaktır. Uygun ilaçlama yöntemleri ile eviniz böceklerden, haşerelerden ve sarı kız örümceğinden temizlenecektir. Sarı kız örümceğinin ve diğer böceklerin yuvaları bulunarak, yuvalardaki yumurtalardan da ortam temizlenecektir. Böceklerin ve bu örümceklerin yaşam döngüleri durdurularak ilaçlama sırasında % 100 çözüme ulaşılacaktır.

Dış mekanlar için de lisanlı kimyasal ilaçlarımız kullanılarak bu mekanlar böceklerden ve örümceklerden arındırılacaktır. Haftanın her günü ve günün her saati biz arayabilirsiniz. Sarı kız örümceği tehlikeli bir örümcektir ve önemsenmeme durumunda mülkünüze yada size ciddi zararlar verebilir. Herhangi bir örümcek istilasıyla karşı karşıya kaldığınız zaman hemen bizi arayabilirsiniz.

💡  Ankara İlaçlama | Ankara böcek ilaçlama hizmetlerimiz için bizi hemen arayabilirsiniz.

Ayzer ilaçlama; Profesyonel ekiplerimizden dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmeti

0532 715 2029

0 312 212 07 24

Yada iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

DİĞER HABERLER
Hemen Ara Otel Tekstili antalya escort sakarya escort mersin escort gaziantep escort diyarbakir escort manisa escort bursa escort kayseri escort tekirdağ escort ankara escort adana escort ad?yaman escort afyon escort> ağrı escort ayd?n escort balıkesir escort çanakkale escort çorum escort denizli escort elaz?? escort erzurum escort eskişehir escort hatay escort istanbul escort izmir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort mardin escort muğla escort ordu escort samsun escort sivas escort tokat escort trabzon escort urfa escort van escort zonguldak escort batman escort şırnak escort osmaniye escort giresun escort ?sparta escort aksaray escort yozgat escort edirne escort düzce escort kastamonu escort uşak escort niğde escort rize escort amasya escort bolu escort alanya escort buca escort bornova escort izmit escort gebze escort fethiye escort bodrum escort manavgat escort alsancak escort kızılay escort eryaman escort sincan escort çorlu escort adana escort