Örümcek

Örümcek

Örümcek (Arachnida) eklembacaklı sınıfında incelenen bir böcektir. Örümceğin kafasında 6-8 göz vardır 63.000 bin türü olup dünyanın her bölgesinde yaşayıp çoğalabilirler. Örümceğin kafa ve beden kısımları birbirine kaynaşmış biçimde yer alır. Örümcek böceği beslenmesine, yaşam alanlarına bağlı olarak değişiklik büyüklükte olabilir. Örümceğin ağız parçalarının ön kısımlarında zehir çengeli vardır. Örümcek avını bu zehirle etkisiz hale getirir.

Örümceğin önde 2 tane his ayağı vardır. Örümceğin göğüs kısmında 4 çift ayak bulunur. Bu ayaklar sayesine öne, yana, geriye ve ileriye rahatça hareket eder. Dünyanın her yerinde çok çeşitli örümcek türleri bulunur. Bazı örümcekler çok zehirli türdendir. Yağmur ormanlarında yaşayan örümcek türleri, her yıl birçok insanın ölmesine sebep olur.

Evinizde iş yerinizde yada diğer ortamlarda örümcek haşeresi ile mücadele etmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Örümcek hakkında bazı bilinmeyenler

*Everest tepesinde 7000mt yüksekte yaşayan örümcekler vardır.

*Örümcekler renk körüdür.

*Flipinlerde örümcek dövüştürmek yaygındır. Rakibini ağıyla yakalayıp alt eden galip gelir.

*Kamboçya ve Loos’da örümcekler sokaklarda ızgara şeklinde pişirilip satılmaktadır..

Örümcek Nedir ve Evlerde Bulunun Örümcekler ile Nasıl Savaşılır?
Örümcekler
Örümcekler dünyadaki en büyük etobur hayvan grubudur. Eğer dünyamızda örümcekler olmasaydı böcek ve haşerelerle savaş bizim için daha zorlu olurdu. Dünya çapında 40.000’den fazla örümcek türünün yaşadığı bilinmektedir. Örümcekler hastalık yaymamakta ve herhangi bir virüs taşımaktadırlar. Bazı tür örümcekler zehirli olmaktadır fakat evleri istila eden örümcekler genellikle zehirsiz örümceklerdir. Etobur olan örümcekler böcekleri yiyerek hayatta kalmaktadırlar.
Ev ve işyerlerini istila eden örümcekler insanları da rahatsız etmektedir. Evlerde kuytu köşelere saklanan örümcekler ağlarını her yere yaparak evlere bakımsız ve kirli bir hava vermektedir.
Örümcekler fiziksel olarak değil daha çok psikolojik olarak insanları rahatsız etmektedir. Araknafobia (örümcek korkusu) en sık karşılaşılan fobilerdendir.

Ayzer ilaçlama; Profesyonel ekiplerimizden dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmeti

0532 715 2029

0 312 212 07 24

Yada iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Örümceklerin özellikleri
Türleri binleri bulan örümcekler dünyanın her tarafında yaşayabilmektedir. Örümceklerin 8 bacağı vardır ve kafa ve göğüs bölgesi ince şekilde birbirine bağlıdır.
Örümcekler ağlarını avlanmak maksadıyla her yere kurabilmektedir. Yapışkan formda olan bu ağa takılan böcekler ağlardan bir daha kurtulamamakta ve örümceklere yem olmaktadır.
Örümcekler bilindiği üzere uçamamaktadır. Fakat bazı örümcekler yaptıkları ağlar sayesinde havada uzun mesafeler kat edebilmektedir.
Örümcek ağlarının her tarafı yapışkan formda değildir. Ağların yapışkan olan ve olmayan kısımlarını bildiklerinden dolayı ağa yapışan avlarının yanına giderken yapışkan olmayan yerlerden geçerler ve böylece kendi ağlarına yapışmazlar.

Örümceklerin yaşam döngüsü
Örümceklerin ömrü ortalama 1-2 yıl arasında değişmektedir. İstisnai durum olarak Tarantula tarzında büyük örümcekler 20 yıla kadar yaşayabilmektedirler.
Örümcekler yumurtalarını ipekten yapılmış özel koruyucu kılıflara sarmaktadır. Tek bir yumurta kılıfının içince 50 ila 100 arasında örümcek yumurtası bulunabilir. Kese içinde bulunan yumurtadaki yavru örümcekler türüne göre birkaç hafta yada birkaç ay sonra yumurtadan çıkmaktadır. Yumurtadan çıkan örümcekler ilk gelişimlerini tamamlamak için kesenin içinde kalmaya devam etmektedir. Kesede olgunlaşan yavru örümcekler ağızlarıyla keseyi yırtarak keseden çıkmaktadır.
Örümcek keseleri çok hafif bir formda olmaktadır ve hava akımları ile bir yerden bir yere sürüklenebilmektedir. Kuytu binalardaki örümcek yumurtaları rüzgarlarla birlikte başka kapalı alanlara da girebilmektedir.

Örümcek evlere nasıl girmektedir
Örümcekler ince yapıları sayesinde çatlak ve deliklerden evlere girebilmektedir. Tavan aralarındaki boşluklardan, pencere ve kapı aralarındaki boşluklardan evlere girerek evleri istila etmektedir.
Evlere uzanan kabloların boşluklarından ve doğalgaz borusu boşluklarından rahatlıkla evlere girebilmektedir.
Örümcek yumurtaları rüzgârla taşınarak açık pencerelerden içeri girebilmektedir. Evlerin içine giren bu yumurtalarda gelişimini tamamlayan örümcekler keselerden çıkarak evlerin kuytu köşelerine yuva yapmaktadır.

Örümcekler Evlerden Nasıl Uzak Tutulur?
Örümcekler buldukları her delikten içeri girebilse de evlerden örümcekleri uzak tutmak sanıldığı kadar zor değildir. Aşağıda sizlere yararlı olacak ve örümcekleri evinizden uzak tutacak maddeleri sıraladık. Bunlar;
• Temizlik – Temizlik, evlerdeki örümcek istilasının önlenmesinde ki en önemli kuraldır. Evleri düzenli olarak temizlemek örümcek ve diğer böcek türleri için iç mekanları yuva olarak kullanmaktan çıkartmaktadır. Örümcekler böceklerle beslendiğinden, diğer zararlılara elverişli olmayan bir ortam yaratmak örümceklerin besin kaynağını ortadan kaldırmaktadır ve böylece örümcekleri de evinizden uzak tutmaktadır.
• Evdeki kutuların ağızlarını sıkıca kapatmalı ve kutuları yerden yüksek yerlere koymalısınız- Tüm kutular yerden ve duvarlardan uzak yerlerde saklanmalıdır. Örümceklerin kutuların içine saklanmalarını ve bu kutuları yumurtlama yeri olarak kullanmasını önlemek için tüm kutuların ağzını bantla kapatmalısınız.
• Dış mekan ampullerini değiştirmelisiniz – Binalarda ki ve evlerde ki dış aydınlatma, örümcekleri ve diğer uçan böcekleri kendine çekmektedir. Ticari işletmeler, cıva buharı ampullerini daha az yüksek basınçlı olan sodyum ampullerle değiştirebilir. Evlerin dış mekanları için ise, sarı ampuller yerine daha az böcek çeken diğer ampuller kullanılmalıdır.
• Çatlakları ve boşlukları doldurmalısınız – Özellikle pencere ve kapıların etrafındaki çatlakları ve delikleri kapattığınızdan emin olmalısınız. Örümcekler küçük boyutları sayesinde en ufak deliklerden bile evlere girebilmektedir ve evde bulduğu diğer böcekler sayesinde gelişimine bu ortamda devam edebilmektedir. Örümcekler ve diğer böceklerden kurtulmak için her yere dikkatlice bakmalı ve bulduğunuz her boşluğu kapatmalısınız.
• Örümcek ağlarını ortadan kaldırmalısınız – Örümcek ağlarını kapalı alanlardan temizlemek için elektrik süpürgesiyle bu ağları çektirebilirsiniz. Örümcek ağlarını temizleyerek hem örümcek istilasının yoğunlaşmasını önleyecek hem de ağdaki yumurtalardan kurtulacaksınız.
• Havalandırma – Aşırı nem örümcekleri kapalı alanlara çekmektedir. Bu nedenle, kapalı alanları sık sık havalandırarak nemi ortadan kaldırabilirsiniz. Evinizde tavan aranız varsa burası örümcekler için ideal bir yuva olacaktır. Tavan arasını belirli zamanlarda havalandırmalısınız.

Örümcekler evlerde nereye saklanmaktadır.

Evlerde yaşayan örümcekler genellikle kuytu köşeleri ve nemli alanları tercih etmektedir. Evlerde örümcekler birçok yerde saklanabilmektedir. Bu yerlerden bazıları;
• Dolapların ve kutuların içleri
• Gardıropların arka kısımları
• Yırtık duvar kağıtlarının araları
• Duvarların köşeleri
• Kapı ve pencerelerin köşeleri
• Mobilyaların alt kısımları
• Tavan araları ve kilerlerin nemli bölgeleri

Örümcek istilasının belirtileri
Genel olarak, örümcekler hem evlerde hem de bahçelerde karanlık ve tenha alanlarda saklanmaktadır. Ancak her ne kadar iyi saklansalar bile izlerini arkalarında bırakmaktadırlar. Aşağıdaki maddeleri okuyarak evinizde örümcek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Evinizde örümceklerden kurtulmaya çalışırken, örümceklerin sizi ısırmaması için eldiven giymelisiniz.
• Örümcek ağları – Boyutu ve şekli örümcek türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bazıları küre şeklinde olurken bazıları ise huni şeklinde olmaktadır. Bazı örümcekler yaptıkları ağlar yerine kapalı alanlarda yaşamayı tercih etmektedir. Ağları sadece avlanma amacıyla kullanmaktadır.
• Bazı örümcek türleri nemli ortamları sevmektedir. Bodrumları, duvarların köşelerini, kilerleri ve diğer nemli alanları kontrol ederek evinizde olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
• Bazı tür örümcekler ise tavan aralarında, dolapların içinde, erzak dolapları gibi karanlık alanlarda saklanmaktadır. Bu yerleri kontrol ederek örümcekleri görebilirsiniz.
• Örümcekler diğer böcek türlerini yiyerek hayatta kalmaktadırlar. Karıncaların, sineklerin ve diğer böceklerin bulunduğu ortamlarda daha çok gezinmektedirler. Bu ortamları kontrol ederek örümcek ağlarını görebilirsiniz.
• Örümcekler yumurtalarını ipek tarzında keselere bırakmaktadır. Ev içinde beyaz renkte olan bu keselerden görmüşseniz, bu keseler bir istila ile karşı karşıya kaldığınız göstergesidir.

Evinizde ki örümcek istilasının altında yatan sebepler farklı olabilir. Örümcekler diğer böcekler gibi mutfaklara girip insanların yedikleri yemeklerden beslenmemektedirler. Yada üremek için insan kanına ihtiyaçları yoktur. Örümcekler böcekleri yiyerek beslendikleri için haşerelerin çok bulunduğu ortamlarda yaşamayı tercih etmektedirler. Eğer evinizde bir örümcek istilası varsa bu istila başka böcekler yüzünden yaşanıyor olabilir. Örneğin evinizde sinekler yoğun olarak bulunuyorsa örümcekler de yoğun olarak bulunabilir.
Firmamızı arayarak evinizde istila olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Çoğunlukla ciddi bir örümcek istilasını ortadan kaldırmanın en iyi yolu, örümceklerin besin kaynağı ortadan kaldırmaktır. Firmamızla çalışarak evinizdeki örümceklerden ve diğer haşerelerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
Örümceklerin Zararları
Doğada yaşayan zehirli yada zehirsiz binlerce örümcek bulunmaktadır. Fakat evlere veya diğer iç mekanlara yuva yapan örümcekler genellikle insanlara zarar vermemektedir. Yapılan araştırmalara göre örümceklerin hastalık taşımadığı tespit edilmiştir. Örümcekler görüntüleri ile insanlara rahatsızlık vermektedir. Araknafobia en sık karşılaşılan fobilerdendir. Fiziksel olarak evdeki örümcekler insanlara zarar vermese bile varlıkları psikolojik olarak evdeki bireyleri rahatsız etmektedir.
Örümcekler yaptıkları ağlar ile evleri kirletmektedir. Görünür yerlerde bulunan ağlar ve ağlarda bulunan yakaladıkları böcekler evler için istenilen görüntülerden olmamaktadır.
Örümcek ısırığı
Her ne kadar örümcekler insanlardan uzakta yaşamayı tercih etseler de evde bulunan örümcekler bireyler için tehlike teşkil etmektedir. Örümcek ısırıkları, küçük çocuklar ve evcil hayvanlar için endişe kaynağı olmaktadır. Zehirli örümcekler, genelde, tehdit altında veya karşı bir saldırı hissetmedikçe insanları ısırmamaktadır. Çoğu örümcek ısırığı insanlar için zararsız kabul edilmektedir.
Evinizde veya işyerinizde örümceklerle karşı karşıya kaldıysanız hemen firmamızı arayabilirsiniz.
Örümcek ısırığı neye benzemektedir?
Örümcek ısırıkları, ısırığa neden olan örümcek türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Büyük bir örümcek türü tarafından ısırılmadığı sürece ısırılan bölgede herhangi bir diş izi olmayacaktır.
Eğer bir örümcek tarafından ısırılır ve tıbbi yardım almanız gerekirse, sizi ısıran örümceği yakalayıp doktora götürmeniz sizin için faydalı olacaktır. Sizi ısıran örümceğin zehirli olup olmadığının bilinmesi tedavinin süreci açısından önemli olmaktadır. Örümcek türüne göre tedavi yöntemi de değiştiği için ısıran örümceğin doktorlar tarafından bilinmesi tedaviyi daha başarılı hale getirecektir.

Örümcek ısırığı belirtileri
Çoğu zaman, örümcek ısırığı ısırıldığı anda anlaşılmamaktadır. Ortalama ev örümceklerinin dişleri çok küçüktür ve bu nedenler ısırılan bölgede diş izi oluşmamaktadır.
Türüne bağlı olarak örümcek ısırığı belirtileri farklılık göstermektedir. Genel olarak örümcek ısırıklarında aşağıdaki belirtiler görülmektedir.
• Isırılan bölgenin şişmesi
• Isırılan bölgenin kaşınması
• Isırılan bölgenin kızarması ve deri döküntüsü
Zehirli örümcek ısırılması vakalarında aşağıdaki belirtiler görülebilmektedir.
• Aşırı terleme
• Titreme
• Vücut ağrıları
• Mide ve bacak krampları
• Hızlı nabız veya kalp çarpıntısı
• Yorgunluk
Eğer örümcek ısırığından şüpheleniyorsanız ve bu belirtilere sahipseniz hemen doktora gitmelisiniz.
Böceklere yada örümceklere karşı alerjisi olan bireyler ısırıldıkları durumlarda farklı tepkiler gösterebilmektedir. Bunlar;
• Yoğun kaşıntı
• Deri dökülmesi
• Nefes darlığı
Örümcek ısırıkları genellikle kene, pire veya sivrisinek sokması kadar kötü değildir ve uzun süreli kaşıntıya sebep olmamaktadır. Belirtileri uzun sürmemekte ve herhangi bir sağlıksal probleme sebep olmamaktadır.
Genellikle, bir örümcek ısırığının sabun ve su kullanılarak temizlenmesi, ısırığı iyileştirmek için yeterli olmaktadır. Isırma izi genellikle birkaç gün içinde kaybolmaktadır. Eğer çok kaşıntı yaparsa, çoğu eczanelerde reçetesiz satılan anti-kaşıntı kremi kullanılabilir.

Evlerde bulunan örümceklerin özellikleri
Her örümceğin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Evleri istila eden örümcekler işyerlerinde, garajlarda, bina boşluklarında ve her türlü kapalı alanlarda yuva yapmaktadır. Evleri istila eden örümceklerin özellikler ise aşağıdaki gibidir;
• Renkleri açık kahverengi veya gri renkte olmaktadır. Bacakları ve karınlarında açık renkli desenler bulunmaktadır
• Vücutları yaklaşık 6 mm uzunluğundadır, ancak bazen iki buçuk santimetreye kadar büyüyebilmektedirler.
• Vücutları ince tüylerle kaplıdır.
• Yumurtalarını genellikle yazın bırakmaktadırlar.
• Genellikle kuytu köşelere saklanmaktadırlar.
• Gündüzleri yuvalarından dışarıya çıkmamakta ve gece avlanmayı tercih etmektedirler.
• İnsanlar tarafından tehdit edilmedikçe insanları ısırmazlar.
• Ağlarını ev içinde sineklerin ve haşerelerin yoğun olduğu yerlere yapmaktadırlar. Ağlarını duvar köşelerine ve pencere eşikleri altına yapmayı tercih etmektedirler.
• Özellikle soğuk kış aylarında evlere saklanmayı tercih ederler.

Örümcek sorunu ile karşı karşıya kaldığınız zaman neden bizim firmamızı tercih etmelisiniz?
Firmamız deneyimli uzmanları sayesinde evinizdeki örümcek sorununu hemen ortadan kaldıracaktır. Uzmanlarımız evinizde örümcekler için potansiyel yuva görevi gören yerleri inceleyerek türünü tespit ederek doğru ilaçlamayı yapacaktır.
Evlerde böceklerle, haşerelerle yada örümceklere karşı karşıya kalındığı zaman hemen bir sprey alınıp böceğin yada örümceği üzerine sıkılmaktadır. Fakat bu geçici bir çözüm olmaktadır. Diğer böceklerde olduğu gibi gözle görülen örümceklerde evlerde bulunun örümceklerin küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Görülen örümceğin öldürülmesi etkili bir yöntem olmamaktadır. Spreyler örümceklerin yuva yaptığı küçük alanlara ulaşamamaktadır ve bu alanlardaki örümcek yumurtalarını öldürememektedir. Öldürülemeyen diğer örümcekler ve yumurtalar tekrar bir örümcek istilasına sebep olmaktadır. Geçici çözümler yerine kalıcı çözümler arıyorsanız firmamızı hemen arayabilir ve evinizdeki örümceklerden komple kurtulabilirsiniz.
Evinize giren bir iki örümcekten ne olabilir diye düşünmeyin. Küçük istila büyük problemlere sebep olabilmektedir. Örümcekler hızlı üreme özellikler sayesinde evinizi, işyeriniz, restoranlarınız hızlıca istila edebilmektedir.
Firmamızın deneyimli ilaçlama uzmanları bu tarz böcek ve haşereler hakkında her türlü eğitimi almıştır ve deneyimleri sayesinde böceklerle ve örümceklerle % 100 başarı oranı ile çalışmaktadır.
Her böcek türünün alışkanlıkları farklı olduğu gibi örümceklerin de alışkanlıkları farklılık göstermektedir. İlaçlama yaptıkları her tür hakkında yeterli bilgiye sahip olan uzmanlarımız bu türlerin evlerden nasıl uzak tutulması gerektiğini de bilmektedir. Uygun ilaçlama yöntemleri ile evlerinizde bulunan örümcekleri ortadan kaldıracaklardır.

Firmamız hızlı ve duyarlı hizmetiyle kendinden gurur duymaktadır. Böcekler, haşereler yada örümcekler konusunda her hangi bir acil durumla karşı karşıya kaldığınız zaman hemen bizi arayabilirsiniz. Günün 24 saati her zaman hizmetinizde bulunmaktayız ve uygun olduğunuz zamanlara göre ilaçlama için randevu vermekteyiz.
Evinizdeki örümceklerden rahatsızlık duyuyorsanız hemen bizi arayın. Evinizi inceleyelim ve sizinle beraber en uygun ilaçlama yöntemine karar verelim.

Örümcek istilaları sadece evler için değil işletmeler içinde büyük sorun oluşturmaktadır. Örümcekler otellere, restoranlara, fırınlara, sitelere yuva yapabilmektedir. Örümcekler ağlarını görünür alanlara yaparak müşteriler üzerinde olumsuz etki bırakmaktadır. Görüntü olarak müşterilerinizi rahatsız eden örümcekler ısırıkları ile de müşterilerinize fiziksek rahatsızlıklar verebilmektedir. Böylece işletmenizin imajı yerle bir olabilmektedir.
Firmamız işyerinizde de örümceklerle savaşta sizin yanınızda yer almaktadır. Örümcek türleri hakkında donanımlı bilgiye sahip olan uzmanlarımız zehirli ve zehirsiz örümcek türlerini ayırt etmektedir. Örümcek türlerine ve durumun aciliyetine göre uygun hizmeti işletmenize sunmaktadır.
Duyarlı ve hızlı hareket eden sistemiz sayesinde işyerinizdeki örümceklerden hemen kurtulabilirsiniz.
İşyerinizde örümcek istilasından şüpheleniyorsanız ücretsin işyeri denetimimizden faydalanabilirsiniz.
Ev ve işyerleri için örümceklerle savaşmada sizlere, örümcek ağlarının temizlenme hizmetiniz, örümceklerin potansiyel giriş yerlerini bularak bilgilendirme hizmetini ve sprey ilaçlama ile örümceklerin ortadan kaldırma işlemlerini sunmaktayız.
Örümcekler diğer böcekleri yiyerek beslendikleri için hangi böceğin örümceğin ortamda bulunmasına sebep olduğu bulunarak o böcek türü de ortadan kaldırılacaktır. Örümceklerin işyerinize girdiği alanlar taranacak ve bu boşlukların kapatılması hakkında sizlere bilgiler verilecektir.

Uzman teknisyenler – teknisyenlerimiz örümceklerin alışkanlıkları ve yaşam döngüleri hakkında yeterli bilgiye sahiptirler. Yakalanan örümcekler, profesyonel olarak tanımlanacak ve herhangi bir zararları olup olmadığı belirlenecektir.
Kapsamlı ilaçlama yöntemlerimiz ile sizin en uygun olduğunuz zamanda ilaçlama yapılacak ve işyerinizde herhangi bir aksama yaşanmaması için en büyük çaba gösterilecektir.
Örümcek istilası profesyonel yardım gerektirmektedir. Örümceklerin ve diğer zararlıların ticari alanınızı istila etmesini önlemek için firmamızı hemen arayabilir ve size sunduğumuz çözümleri öğrenebilirsiniz.

DİĞER HABERLER
Hemen Ara Otel Tekstili antalya escort sakarya escort mersin escort gaziantep escort diyarbakir escort manisa escort bursa escort kayseri escort tekirdağ escort ankara escort adana escort ad?yaman escort afyon escort> ağrı escort ayd?n escort balıkesir escort çanakkale escort çorum escort denizli escort elaz?? escort erzurum escort eskişehir escort hatay escort istanbul escort izmir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort mardin escort muğla escort ordu escort samsun escort sivas escort tokat escort trabzon escort urfa escort van escort zonguldak escort batman escort şırnak escort osmaniye escort giresun escort ?sparta escort aksaray escort yozgat escort edirne escort düzce escort kastamonu escort uşak escort niğde escort rize escort amasya escort bolu escort alanya escort buca escort bornova escort izmit escort gebze escort fethiye escort bodrum escort manavgat escort alsancak escort kızılay escort eryaman escort sincan escort çorlu escort adana escort