Tahta Kurusu

Tahta Kurusu

Erişkin tahta kurusu oval, yassı, çok ayaklı 2 – 5mm boyunda, pas kırmızısı rengindedir. Ezilince pis kokar ve kan çıkar. Erginleri hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilirler. Kümeler halinde 200 civarında yumurtayı yapıştırarak çatlaklara bırakırlar. Evlerde insanın yaşadığı yatak odaları, çekyat, dolap içleri, karyola, yatak kenarları, duvar delikleri ve tahta aksam yarıkları ile yatakhaneler gibi yerlere yuvalanırlar. İnsanlardan ağırlığının 5 – 6 katı kan emer. Isırdığı yer şişer ve kızarır. Özellikle geceleri aktiftir, insanlar uyuyunca harekete geçer, evden eve eşya ve insan giysisi ile çok hızlı yayılırlar.

Tahtakurusu Nedir ve Tahtakurusu ile Nasıl Savaşılır?

Evinizde iş yerinizde yada diğer ortamlarda tahta kurusu haşeresi ile mücadele etmek için firmamızı arayabilirsiniz.Ekiplerimiz tahta kurusu ilaçlama işlemi yaparken çekilmiş videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Tahtakurusu Nedir?
Tahtakuruları, insanlardan veya hayvanlardan kan emerek beslenen küçük ve oval böceklerdir. Tahtakurularının insan sağlığı üzerindeki etkisi son yıllarda herkesin dikkatini çekmektedir.
Tahtakuruları uçamayan böceklerdendir. Tahtakuruları, evde herhangi bir yerde rahatlıkla hayatını sürdürebilen haşere türlerindendir. Tahta kuruları koltuk takımlarının arasında ya da döşemeli mobilyalar da dahil olmak üzere her türlü mobilyanın arasında yaşayabilmektedir. Yataklarda, yatak yaylarında ve yatak çerçeveleri de dahil olmak üzere en yaygın olarak yatak odalarındaki mobilyalarda görülmektedir. Tahtakuruları geceleri daha çok aktif olmaktadır. İnsanlar uyurken cildin açıkta kalan bölgelerini ısırmaktadır. Tahtakuruları genellikle yüz, boyun, eller ve kolları ısırmaktadır. Tahtakurularının ısırıkları ağrısız olmaktadır ve genellikle fark edilmemektedir. Isırıklar, başka bir nedenin kaşıntısı ile karıştırılabilir. Derideki küçük, düz veya kabarık şişlikler en sık görülen işaretlerdendir. Isırıkların semptomları arasında deride kızarıklık, şişkinlik ve kaşıntı vardır. Tipik olarak, tahtakurusu ısırıkları için tedavi gerekmez. Kaşıntı ciddi ise, semptomların giderilmesi için steroid kremler kullanılabilir. Tahtakurusu ısırıklarının kaşıntılarını, evde ısırılan bölgeye soğuk kompres yaparak yada duş alarak azaltabilirsiniz.

Tahtakurularının Özellikleri
Tahtakuruları küçük olmalarına rağmen çıplak gözle görülebilirler. Gözden uzak durmayı ve gece ortaya çıkma eğiliminde olduklarından fark edilmeleri bazen zor olabilmektedir. Aşağıda tahtakurularının özellikleri anlatılmaktadır.

Ayzer ilaçlama; Profesyonel ekiplerimizden dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmeti

0532 715 2029

0 312 212 07 24

Yada iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Tahtakurularının özellikleri:
• Tahtakuruları kahverengimsi renkte olmaktadır ama beslendikten sonra renkleri kırmızıya dönmektedir.
• Yaklaşık çeyrek inç uzunluğundadırlar.
• Neredeyse uzunlukları kadar genişlikleri vardır.
• Dikey ve yatay alanlarda hızlı hareket ederler.
• 1mm boylarında yumurtaları olmaktadır

tahta kurusutahta kurusu

Tahtakurularının Isırıkları
Tahtakurusu haşere kontrolü evler için önemli olmaktadır. İnsan kanıyla beslenen bu haşereler ısırıkları yüzünden insanları rahatsız etmektedir. Tahtakuruları uçamasa bile geceleri hızlı bir şekilde hareket etmektedir. Isırmanın kendisi ağrısızdır. Isırma sırasında tahtakuruları tarafından enjekte edilen tükürük sıvısı, tipik olarak, bireylerin hassasiyet özelliklerinin farklılık göstermesine rağmen, cildin tahrişine ve iltihaplanmasına neden olmaktadır.
Tahtakurusunun ısırıklarının ilk belirtilerinden biri, kollarınızda, bacaklarınızda, vücudunuzda ve vücudunuzun diğer kısımlarında gece kaşıntı ile uyanmanız olacaktır. Tahtakurularının düzenli aralıklarla beslenmesi gerekmektedir ve ısırdıklarında kan akışını sağlamak için bazı kimyasalları ısırdıkları kişilere enjekte etmektedirler. Bu kimyasallar antikoagülan ve bir anestetik içerdiği için ısırıklar hemen fark edilmez ve kan çok hızlı bir şekilde pıhtılaşmaz. Tahtakurularının ısırıkları bazen sivrisinek ısırığı ile karıştırılabilmektedir. Yaşlı insanlar genellikle tahtakurularının ısırıklarını fark etmemektedirler. Yaşlılarla ilgilenen kişinin ısırıkları fark etmesine kadar yaşlı insanlar tahtakurusu istilasıyla yaşayabilirler. Haşerelere karşı aşırı duyarlı olan insanlar ısırılma sonrasında şiddetli reaksiyonlar yaşayabilir. Isırmaya genellikle birkaç saat süren kaşıntı eşlik etmektedir. Isırıklardan sonra deride kırmızı kabartılar ve kabarcıklar oluşmaktadır. Tahtakurularının beslenmesinden kaynaklanan kan kaybı miktarı genellikle insanları olumsuz yönde etkilememektedir. Yapılan araştırmalar tahtakurularının herhangi bir hastalık taşımadığını kanıtlamıştır.

Tahtakurularının yaşam döngüsü
Dişi tahtakuruları her yumurtlama sırasında bir ila on iki yumurta arasında yumurta bırakabilmektedir. Yumurta içinde büyüyen tahtakurusu hızlı bir şekilde kendi beslenme düzenini oluşturmaktadır. Sıcaktan etkilenen tahtakurularının yumurtadan çıkma süreleri ortamın sıcaklığına göre değişiklik göstermektedir.
Yetişkinlerin ömrü, 12-18 ay arasında değişiklik göstermektedir. Eğer ortamda kanından beslenecekleri canlı türü yoksa nimfler ve yetişkinler birkaç ay boyunca yiyeceksiz yaşayabilmektedir.

Tahtakuruları ile savaş

Tahtakuruları, hiç kimsenin evinde istemeyeceği davetsiz misafirlerdendir. Her ne kadar sinir bozucu, görüntüsü kötü ve ısırdığı kişide kaşıntıya sebep olsalar da, tahtakuruları aslında hiçbir hastalığa sebep olmamaktadır. Sağlıkla ilgili sorunlara yol açmasalar bile yine de tahtakurularının evlere girmesini engellenmeli ve evde bir istila sıkıntısı var ise ilaçlama yolu ile bu haşerelerden kurtulunması gerekmektedir. Eğer evinizde tahtakurusu sorunu olsun istemiyorsanız yada herhangi bir tahtakurusu istilası ile karşı karşıya kalmışsanız bu makale sizin için çok yararlı olacaktır. Bu makalede tahtakurularından korunmanın ve bu haşerelerle savaşmanın yolları anlatılmaktadır.

Satın alacağınız mobilyaları dikkatlice incelemelisiniz

Herhangi bir mobilya satın almadan önce onları dikkatlice incelemelisiniz. Tahtakuruları mobilyaların dikişlerinin ve minderlerinin altında daha çok saklandığı için o bölgelere göz gezdirmelisiniz. Mobilyaları incelemek için zaman ayırmalı ve yakından inceleme yapmalısınız. Eğer ikinci el mobilya alacaksanız mobilyaları ekstradan incelemeniz gerekmektedir. Dikkatsiz şekilde alınan ikinci el mobilyalar yüzünden evler birden bire tahtakurusu istilası ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Seyahat sırasında bavulunuzu temiz yerlere bırakmalısınız

Bavulunuzla bir otel odasına girdiğiniz zaman bavulunuzu bir rafa yerleştirmelisiniz. Lüks bir otelde kalıyor olsanız bile, bu önlemler tahtakurularını yanınızda evinize götürmemeniz için önemli olmaktadır. Ayrıca bavulunuzu koyduğunuz rafın yatağa, sandalyelere veya başka mobilyalara değmediğinden emin olmalısınız.
Böyle ortamlardan gelen bir tane tahtakurusundan ne olacak demeyin. Bu tarz haşereler hızlı bir şekilde çoğaldığı için kısa süre içerisinde büyük sorunlara yol açabilmektedir. Tahtakuruları ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, ücretsiz bir değerlendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Otellerde ve diğer konaklama yerlerinde tahtakuruları en çok karşılaşılan haşere türlerindendir. Otellerde bulunan tahtakuruları otele gelen misafirler vasıtasıyla evlere taşınabilmekte ve ev ortamında üremesine devam edebilmektedir. Otel yöneticileri herhangi bir tahtakurusu istilası ile karşı karşıya kalmamak için otellerini sık sık ilaçlatmaktadır.
Tahtakurularının yol açtığı sorunlar
Tahtakuruları evinizi istila ettiğinde, çeşitli sorunlara neden olmaktadırlar. Bu sorunlar makalemizde kısaca anlatılmaktadır.

Alerjilere sebep olmaktadırlar

Tahtakuruları zehirli haşerelerden değillerdir. Fakat tahtakurularına yada haşereler alerjisi olan kişiler ısırıldıktan sonra sağlık sorunu yaşayabilirler. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon şüphesi acilen hastaneye gidilmelidir ve gereken tıbbi müdahale yapılmalıdır.

Zararsız haşerelerdendir

Tahtakuruları uzmanların değerlendirmesine göre insanların sağlığını tehlikeye sokacak bir etkiye sahip değildir. Herhangi bir hastalık taşımamaktadırlar. Alerjik bir durum yoksa ısırılma durumunda herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek olmayacaktır.

Olası enfeksiyonlar

Tahtakurularından kaynaklanan ısırıklar, özellikle rahatsız edici olabilmektedir ve tipik olarak tahtakurusu istilasına maruz kalmanın en kötü kısmını oluşturmaktadır. Eğer tahtakurularının ısırdığı yerleri aşırı kaşırsanız tıbbi tedavi gerektiren ikincil bir deri enfeksiyonuna sahip olabilirsiniz.

Uyku problemleri

Tahtakuruları, insanları genellikle uyku sırasında ısırmaktadır. Uyku sırasında ısırılmak ve bu ısırıkların teninizde kaşıntıya sebep olması geceyi uykusuz bir şekilde geçirmenize neden olabilmektedir. Uykusuz geçirilen bir gece gündüz sizi olumsuz etkileyecektir.
Tahtakuruları hastalıkları taşımasalar bile, iyi bir gece uykusu alma yeteneğinizi ciddi bir şekilde mahvedebilmekte, bu da sağlığınız ve genel refahınız için her türlü olumsuz sonuca neden olabilmektedir. Tahtakurusu istilasını ciddiye almak önemlidir.
Ücretsiz bir inceleme için bizi arayarak hemen harekete geçebilirsiniz. Lisanslı, sigortalı ve tecrübeli teknisyenlerimiz sorunun kaynağını bulmakta ve evinizde ki veya iş yerinizde ki tahtakurularını hemen ortadan kaldırmaktadır. Tahtakuruları bir kez komple yok edildiği zaman sizi bir daha rahatsız etmeyeceklerdir.

Tahtakuruları Evlere Nasıl Bulaşır?

Tahtakuruları, kahverengi renkte küçük, düz böceklerdendir. Ancak beslendikten sonra renkleri kırmızıya dönüşmektedir. Bu haşereler uçamazlar ve büyük mesafeler boyunca zıplayamazlar. Ancak hem dikey hem de yatay şekilde çok hızlı hareket edebilirler. Onları yerde, duvarda, tavanda veya her türlü mobilya arasında görebilirsiniz. Ancak, çoğu insanın tahtakuruları istilasıyla karşı karşıya kaldığı zaman sordukları soru ‘Bu haşereler benim evime nasıl geldi?’ olmaktadır. Bu kısımda tahtakurularının evlere hangi yollardan girdikleri anlatılmaktadır.

Eve Alınan Mobilyalar

Tahtakuruları genellikle mobilyaların iç kısımlarına saklanmaktadır. Evlere alınan mobilyalar yoluyla tahtakuruları evlere girebilmektedir. Özellikle evlere alınan ikinci el mobilyalarda durum daha da tehlikeli olmaktadır. Tahtakuruları kullanılmış mobilyaların içlerine yuva yapmış olabilir. Mobilyaların içinde yaşayan birkaç tane tahtakurusu evleri kısa süre içinde istila edebilmektedir. Mobilya alırken, özellikle ikinci el mobilya alırken mobilyalar daha dikkatli incelenmelidir.

tahta kurusu ilaçlama
tahta kurusu ilaçlama

Seyahat Sırasında

Tahtakuruları en lüks otellerde bile ortaya çıkabilen haşere türlerindendir. Tahtakuruları valizinize girebilmekte ve küçük boyutlardan dolayı fark edilmeleri zor olabilmektedir. Bu küçük böcekler sırt çantalarına, cüzdanlara, valizlere veya başka türdeki çantalara rahatlıkla saklanabilmektedir.

Komşular Yoluyla

Eğer komşunuzun evinde tahtakuruları varsa bu haşereler sizin evinize de bulaşabilir. Tahtakuruları evinizdeki küçük deliklerden yan komşunun evinden evinize girebilir ve hızlı şekilde sizin evinizde de üreyebilir.
Nihayetinde tahtakurularının evinize nasıl girdiğini nasıl belirlerseniz belirleyin, önemli olan onları evinizden nasıl uzaklaştıracağınızdır. Bu haşereleri evinizden uzaklaştırmak için profesyonel yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Firmamız evlerde, işyerlerinde ve diğer alanlarda tahtakuruları ile savaşmakta ve size profesyonel hizmet sunmaktadır.
Ücretsiz haşere muayenesi için bize hemen ulaşabilirsiniz.

Evdeki Tahtakuruları Nasıl Belirlenir?

Tahtakuruları evlerde sıklıkla karşılaşılan haşerelerdendir. Bu haşereler herhangi bir hastalık taşımasalar da ısırmaları ciddi kaşıntılara sebep olmaktadır. Tahtakuruları bazen farklı böceklerle karıştırılabilmektedir. Tahtakurularını nasıl tanıyacağınız makalenin bu kısmında anlatılmaktadır.

Tahtakurusu istilasının belirtileri

Tahtakurularını tespit etmek bazen zor olmaktadır. Tahtakuruları gece hareket ettikleri için bazen gözle görülememektedir. Gece uyuduğunuz zaman aniden bir ısırıkla uyanabilirsiniz ve hızlı hareket ettiklerinden dolayı uyandığınız zaman herhangi bir şey göremezsiniz. Bu ısırıkların tahtakurusundan mı yada sivrisinek yada başka bir böcekten mi kaynaklandığını bir türlü anlayamazsınız. Haşereleri görmediğiniz için evinizdeki tahtakurularını da zor tespit edebilirsiniz. Tahtakurularının tespit edilmesinin başka yolları da vardır. Bu haşereleri görmeseniz bile bazı alışkanlıkları ve yaşam alanları ile onları tespit edebilirsiniz.
Kokuları- Çok ağır istilalar karşısında bile insanlar bazen tahtakurularının kokularını algılayamayabilir. Tahtakuruları kendilerini tehlikede hissettikleri zaman etrafa hormonal bir koku yayarlar. Genellikle küf gibi kokmaktadırlar. Köpekler, bu kokuları daha küçük istilalarda bile insanlardan daha kolay hissedebilirler.
Kan lekeleri- Sandalyelerde, kanepelerde, yataklarda, çarşaflarda, yastık kılıflarında, duvarlarda veya şiltelerde kan lekelerini görebilirsiniz. Bu lekeler, tahtakurularının istemsiz bir şekilde ezilmesinden dolayı oluşmaktadır. Eğer bir tahtakurusu veya onun kanını görmüşseniz evinizde bir istila ile karşı karşıya olabilirsiniz.
Fekal lekeler – Tahtakuruları arkalarında keçeli kalem lekesi gibi siyah noktalar bırakmaktadır. Kan lekelerinin görülebileceği yerlerde tahtakurularının dışkıları ile de karşılaşabilirsiniz.
Dökülen deriler – Tahtakuruları birkaç yaşam döngüsünden geçtikleri için dökülen derilerini arkalarında bırakmaktadırlar.
Haşereler – Eğer evinizdeki boşluklara, çatlaklara ve doğru yerlere bakarsanız canlı böcekleri de görebilirsiniz. Küçük deliklere saklandıkları için fiziksel olarak bulunmaları zor olabilmektedir. Fakat firmamızın uzman ekipleri uzun deneyimleri sayesinde bu haşerelerin evinizde ki yaşadığı yerleri kolayca bulabilmektedir.

Tahtakuruları evlerde nerelerde saklanmaktadır?

  • Yatak çerçeveleri ve yatak başlıklarının çatlaklarında
  • Yatak süngerlerinin dikiş kısımlarında
  • Halılarda
  • Döşemelerin aralarında
  • Duvarlardaki kırıklarda, çatlaklarda, duvar kağıdı aralarında
  • Çekmeceler ve dolaplarda
  • Koltuk takımlarının iç kısımlarında
  • Gardıroplarda
  • Komidin ve şifonyerlerin arasında

Son olarak, evde tahtakurularının olması her ne kadar hoş olmasa da bu haşerelerin herhangi bir hastalık taşımadığından emin olabilirsiniz. Eğer evinizde tahtakurusu olduğundan şüpheleniyorsanız firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.
Tahtakurusu sorunu ile karşı karşıya kaldığınız zaman neden bizim firmamızı tercih etmelisiniz?
Evinizdeki tahtakuruları ile kendiniz herhangi bir destek almadan savaşmak isteyebilirsiniz. Evinizde kendi başınıza yapacağınız ilaçlama sırasında gözden kaçıracağınız herhangi bir yer tahtakurularının potansiyel yuvası olabilir. Evinizde bir tane tahtakurusu bile kalması ilerde büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu haşereler çok hızlı çoğaldığı için tekrardan evinizi istila etmeleri söz konusu olabilir.
Her türlü haşereler için sizlere profesyonel çözümler sunan firmamız tahtakuruları istilalarında da sizlerin yanında olmaktadır.
Firmamız Tahtakuruları Hakkında Sizlere Profesyonel Destek Sunmaktadır
Tahtakuruları, evinizi istila ettikleri her ortamda sürekli bir kargaşaya neden olmaktadır. Tahtakurularının sizi ısırdığını ya da evinizi istila ettiğini anlamadan önce sebepsiz kaşıntılara maruz kalabilirsiniz. Firmamız size bu sorunlar karşısında yardımcı olmaktadır.

Hızlı hareket ediyoruz
Herhangi bir tahtakurusu istilası evinizde tespit edildiği zaman bu haşerelerden kurtulmanın hızlı bir şekilde olması önem taşımaktadır. Tahtakuruları hızlı bir şekilde çoğalmaktadır, bu yüzden herhangi bir istila karşısında yavaş davranmanız durumu daha da kötüleştirmektedir.


Uzman Teknisyenleri İle Çalışıyoruz
Yardım için firmamız ile iletişime geçtiğiniz zaman, sorunun hızlı ve verimli bir şekilde halledileceğine dair bilgi sahibi olmuş olursunuz. Firmamız, bilgili ve deneyimli profesyonel müfettişleri evinize göndermektedir ve lisanslı, iyi eğitimli uzmanlar tarafından evinizdeki bu haşere türleri kısa süre içerisinde ortadan kaldırılmaktadır.
Tahtakuruları evlerde ve işyerlerinde sinir bozucu bir sorunlara sebep olmaktadır. Firmamız tahtakurularını gidermek için uzman kişilerle çalışmaktadır ve profesyonel araçlar kullanmaktadır. Tahtakurusu istilası ne kadar kötü olursa olsun, firmamızın teknisyenleri bu sorunun üstesinden gelebilmektedir. Bu haşerelerin gerçekten evinizi terk ettiğinden ve geri gelmeyeceğinden emin olan teknisyenlerimiz bu sinir bozucu haşereleri ortadan kaldırmaya yönelik her türlü profesyonel uygulamayı yapmaktadır.

Neler Yapıyoruz?
Firmamız, uzman ekiplerini evinize, işyerlerinize yada sorunlu olan alanlara göndermektedir. Uzman, teknisyenlerimiz durumun ne kadar ciddi olduğunu ve hangi uygulamaların yapılması gerektiğini belirlemek için ortamdaki tahtakuruları incelemektedir. Daha sonra tahta kuru istilasını ortadan kaldırmaktadırlar ve bu haşerelerin ortamdan tamamen yok edildiklerinden emin olmaktadırlar. Kokulara karşı duyarlı olan profesyonel köpeklerimiz en küçük yerlerdeki tahtakurularını bile hassas burunları ile kolayca bulabilmektedir.

Tahtakuruları İle Savaşmak İçin Bizimle İletişime Geçin

Son olarak, tahtakurularının evinizden kendi başlarına gitmeyeceğinden emin olmalısınız. Evinizi istila eden bu haşerelerden kurtulmak için hemen harekete geçmek zorundasınız. Ücretsiz muayene için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca evinizde haşerelerle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız bizi arayabilirsiniz. Tahtakurusu istilasından kurtulmak için mükemmel bir partner olabiliriz.
Tahtakuruları her türlü kapalı mekanda rahatlıkla yaşayabilmektedir. Tahtakurusu istilası eğer iş yerinizde ise, tahtakuruları müşterilerinize bulaşabilir ve toplum karşısında şirketinize kötü bir itibar oluşturabilir. Firmamız olarak sadece evlerde değil işyerlerinde de tahtakurularıyla savaşmaktayız. Siz de şirketiniz için profesyonel bir destek arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tahta kurusunun özellikleri nelerdir ?

Tahtakuruları, dünyanın her yerinde görülebilen küçük haşarelerdir. Gece parazitleri oldukları için gündüzleri dinlenmeye çekilirler. Ancak tahta kuruları fırsatçı hayvanlardır. Aç kalırlarsa gündüzleri de ısırabilirler. İnsanların bulunduğu ortamlarda rahatça yaşayabilirler çünkü insan kanıyla beslenirler. Kolayca dişleyebilmelerini sağlayan çok kuvvetli ağız ve diş yapıları vardır. Vücutları yassı ve ince bir şekle sahiptir ve 4 eklemli antenleri vardır. Yetişkinlerinin boyutları genellikle 4 ila 5 mm’dir. Renkleri kahverengimsi bir kızıl yada koyu kırmızıdır. 3 ila 4 günde bir beslenirler.Kan emdikten sonra renkleri daha kırmızı olur ve boyutları daha da büyür. Soğuk hava koşullarında bile rahatlıkla yaşabilirler. 1 sene boyunca uyuyarak, açlığa dayanabilirler.

Tahta kurusunun kaç türü vardır ?

Tahta kurusunun dünya üzerinde bilinen 90 farklı türü bulunmaktadır.Bunlardan sadece 3 tanesi insan kanıyla beslenmektedir. Ülkemizde en çok rastlanan türü, halk arasında tahta kurusu olarak bilinen Cimexlectularius ‘ dur.

Tahta kurusu nerelerde yaşar ?

Tahta kuruları ; mobilyalarda , minder aralarında, perde kıvrımlarında, elektrik prizlerinde, gevşemiş duvar kağıtlarının aralarında ,halı altlarında, karyolalarda, yorganlarda, zemin çatlaklarında, resim çerçevelerinde, duvar ve tavanın birleşim yerlerinde, süpürgeliklerde, bavullarda ve özellikle yatak altlarında yaşarlar. Tahta kuruları kuş yuvalarında da yaşarlar ve eğer çatılarınızda veya pencerelerinizin yakınlarında kuş yuvası varsa evlerinize gelme ihtimali oldukça yüksektir.

Tahta kurusu hangi mevsimde daha çok görülür ?

Genellikle nemli ve sıcak havaları sevdiği bilinen tahta kuruları, yaz aylarında daha çok ortaya çıkmaktadır. Normal oda sıcaklığında 300 günden fazla süreyle yaşayabilmektedirler. Ancak, tahta kurularının çok soğuk havalarda bile rahatlıkla yaşayabildikleri bilinmektedir.

Tahta kurusu ne ile beslenir ?

Ülkemizde görülen tahta kuruları insan kanıyla beslenmesi ile ünlüdür. Biz insanlar, onları barındırıyor, yavrularını besliyor ve onlara canlı yumurtalar üretmeleri için sahip olmaları gereken besin öğelerini sağlıyoruz. İnsan kanıyla beslenmeyen diğer birçok türü ise kuş ve yarasaları tercih etmektedir.

Tahta kurusunu günün hangi saatlerinde görmemiz mümkündür ?

Tahta kuruları gececi haşarelerdir. Geceleri insanların uyuduğu saatlerde aktiftirler ve besin kaynaklarını da bu saatlerde kolayca temin edebilirler. Hava aydınlandığında ortalıktan kaybolurlar.

Tahta kurusunun ömrü ne kadardır/ kaç yıl yaşar ?

İdeal koşullar sağlandığında, bir laboratuvar ortamında tipik bir tahta kurusunun ömrü 6 ila 12 aydır. Ancak gerçek hayat laboratuvarlardan çok daha farklıdır ve bu süre daha da kısadır. Normal şartlarda ortalama 8 hafta kadar yaşarlar. Nem ve sıcaklığa bağlı olarak yaşam döngülerinde değişiklikler olabilir.

Tahta kurusu hangi aylarda ortaya çıkar ?

Tahta kuruları tropikal ve sıcak iklimleri seven haşarelerdir. Araştırmalar en çok Ağustos ayında, en düşük olarak da Şubat ayında görüldüklerini göstermektedir. Haziran ayından Ekim ayına kadar olan süre boyunca tahta kurularına çok sık rastlamamız mümkündür.

Tahta kurusu ile bulaşan hastalıklar nelerdir ?

Tahta kuruları insanları ısırdıklarında , bölgeye bir salgı bırakırlar ve kısa süreliğine ısırılan bölge uyuşur. Alerjik reaksiyonlara meyili olan insanlar için tahta kurusu ısırıkları ciddi sonuçlar doğurabilir. Bilim insanlarının bu haşareler üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda, bazı türlerinin HIV ,Hepatit B, Francisella Tularensis ve Batı Nil virüsü gibi hastalıkları taşıdıklarına rastlanmıştır. Ancak, ülkemizde görülen tahta kurularının insanlarda herhangi bir hastalık için bulaşıcılık yaptıklarına rastlanmamıştır.

Tahta kurusunun boyutu genellikle ne kadardır ?

Yetişkin bir tahta kurusunun boyu 2 ila 5 mm arasında değişkenlik gösterir. Tahta kuruları insan kanı emdikten sonra şişerler ve boyutlarında gözle görülür bir büyüme olur.

Tahta kurusunu ilaçlama yapmadan öldürmek mümkün mü ?

Tahta kurularını ilaçlama yapmadan ortadan kaldırabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Dondurmak, yüksek sıcaklık uygulamak,buhar kullanmak veya yüksek vakumlu makineler kullanmak bu yöntemlerden bazılarıdır. Ancak her haşarede olduğu gibi tahta kurusuyla vereceğiniz mücadelede profosyonel bir ilaçlama firmasından yardım almanız en etkili ve en güvenli seçenek olacaktır. İlaçlama en kesin sonucu almanıza yardımcı olur.

Tahta kurusu nasıl ürer ?

Tahta kuruları çoğalmak için sık sık çiftleşirler. Bazı hayvanlara kıyasla tahta kuruları tek eşlilik kavramından oldukça uzak haşarelerdir. Besin kaynağı bulabildikleri ortamlarda daha sık ürerler. Eğer yeterli besin kaynağı bulamazlarsa, bir arayış içine girerler ve bu kaynağı buldukları her bölgede üremeye devam ederler.

Tahta kurusu bir seferde kaç tane doğurur ?

Yetişkin tahta kurularının dişileri, günde 1 ila 7 yumurta arasında yumurtlarlar. Bütün bir yaşamları boyunca 300 yumurtaya kadar yumurtlayabilirler.

Tahta kurusu kaç yumurta bırakır ?

Tahta kuruları bir seferde 1 ila 7 yumurta bırakabilirler. Bu yumurtaların bekleme süreleri 6 ila 15 gün arasında, havanın sıcaklığına ve soğukluğuna göre değişkenlik gösterir.

Tahta kurusunun kaç ayağı vardır ?

Tahta kurularının 6 bacağı ve dört eklemli 2 adet anteni bulunmaktadır.

Tahta kurusunu ne zaman ilaçlamak gerekir ?

Evinizde bir haşare gördüyseniz onu mutlaka iyi tanımlamanız ve vakit kaybetmeden harekete geçmeniz gerekmektedir. Hangi tür haşareyle karşı karşıya olduğunuzu belirlemek, ilaçlamanın ilk adımıdır. Evinizde tahta kurusu olduğunu farkettikten sonra yapacağınız ikinci şey yuvalarını tespit etmek olmalıdır. En son aşama ise bu haşarelerden ilaçlama yoluyla kurtulmak olacaktır. Bunun için profosyonel bir ilaçlama firmasından alacağınız hizmet tahta kurularından kısa bir sürede ve tamamen kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Tahta kurusunun tamamen bitmesi için kaç kez ilaçlanması gerekir ?

İlaçlama yapılırken, böceklerin üreme ve gelişme süreçlerinin göz önünde bulundurulması büyük önem taşımaktadır. Yaptırılacak olan ilaçlama belirli aralıklarla ve düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır. Lavralarının gelişim süreçleri de göz önüne alındığında, ilk ilaçlamadan sonra 15 gün arayla bir ilaçlama daha yapılması etkili bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Tahta kurusu yuvasını nerelere yapar ?

Tahta kuruları loş ve nemli ortamları severler. Yuvalarını genellikle mobilyalara, minder aralarına, perde kıvrımlarına, elektrik prizlerine, gevşemiş duvar kağıtlarının aralarına ,halı altlarına, karyolalara, yorganlara, zemin çatlaklarına, resim çerçevelerine, duvar ve tavanın birleşim yerlerine, süpürgeliklere, bavullara, gardolaplara ve özellikle yatak altlarına yaparlar.

Tahta kurusu dışkısı nasıl olur ?

Tahta kurusu dışkısı , küçük lekelerden oluşan kümeler halinde görünürler. Dışkılar sindirilmiş insan kanından oluşur, bu nedenle kuruduklarında artık kırmızı değillerdir. Daha koyu, pas rengi veya siyah olurlar.

Tahta kurusu için doğal çözümler nelerdir ?

Tahta kuruları ile doğal yollarla mücadele etmek mümkün ancak etkili ve kesin bir çözüm yolu olup olmadığını söylemek mümkün değildir. Tahta kuruları ile doğal yollardan mücade edecekseniz lavanta yağı, çay ağacı yağı ve biberiye yağından faydalanabilirsiniz. Evinizi iyice temizledikten sonra, tespit ettiğiniz tahta kurusu yuvalarına bu yağlardan sıkabilirsiniz. Ancak hiçbir noktayı atlamamanız gerekmektedir.

Tahta kurusu elektrik süpürgesine çekilir mi ?

Eğer evinizde bulunan tahta kurularını elektrik süpürgesi yada yüksek vakumlu makinelere çekmeyi düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken şeylerden biri süpürgenize işlem sonrasında atabileceğiniz bir poşet yerleştirmenizdir. Çünkü tahta kuruları yumurtaları süpürgenizin içerisine bırakabilir ve tekrar üreyerek evinize yayılmaya devam edebilir.

Tahta kurusu tırmanabilir mi ?

Tahta kurularının diğer haşarelere kıyasla gelişmiş eklem yapıları yoktur. Bu haşareler küçük kanatları olmasına rağmen uçamaz,zıplayamaz yada tırmanamazlar.

Tahta kurusu zehirlenir mi ?

Tahta kurularını kimyasal ilaçlar kullanarak zehirlemek mümkündür. İlaçlama firmalarının haşareleri öldürmek için kullandıkları ağır kimyasallar, bu haşarelerden kurtulabilmeniz için en etkili çözüm yoludur.

Tahta kurusu ısırır mı ?

Evet, tahta kuruları insanları ısırırlar. Evinizde tahta kurusu varsa, muhtemelen vücudunuzda ısırıklarına rastlama ihtimaliniz de oldukça yüksektir. Bu haşarelerin besin kaynağı çoğunlukla insan kanıdır.

Tahta kurusu ısırığının belirtileri nelerdir ?

Tahta kurusu ısırıkları genellikle kaşıntılı yaralardır. İnsanlar tahta kurusu ısırıklarını kurdeşen, suçiçeği ve çeşitli deri hastalıklarıyla sıklıkla karıştırırlar. Tahta kurusu ısırığını diğerlerinden ayırt etmenizi sağlayan birkaç özelliği vardır. En belirgini kaşıntıdır. Kaşınan yerde yanma ve ağrı hissi oluşturur. Isırılan yerlerde su kabarcıkları şeklinde kızarıklıklar ve kanlanmalar oluşur. Alerjik reaksiyonlara sebebiyet verdiği insanlarda uykusuzluk, mide bulantısı, stres, yorgunluk, nefes almada zorlanmalar, ateşlenme gibi belirtilere rastlanmaktadır.

Tahta kurusunun larvası var mıdır ?

Bütün diğer böcekler gibi tahta kurularının da larvaları vardır. Tahta kurularının larvalarının boyutları 1 ila 2 mm arasındadır. Yavru tahta kuruları, olgunlaşana kadar üreyemezler.

Tahta kurusu ses çıkartır mı ?

Bu haşareler insanların duyabileceği frekanslarda ses çıkartamazlar. Ancak tahta kurtlarının bulunduğu bir bölgeyi kemirirken çıkardıkları sesleri, gece sessiz ortamda duymamız mümkündür. Bu sebeple tahta kurtlarıyla, tahta kuruları insanlar tarafından çok sık karıştırılmaktadır.

Tahta kurusu pis yerlere mi gelir ?

Tahta kurularının temiz veya pis ortamlara geldiğini söylemek pek doğru bir bilgi olmayacaktır. Çünkü ortamın temiz yada pis olmasının tahta kuruları için pek önemi yoktur. En temiz evlerde yada en pis otel odalarında bulunabilirler.

Tahta kurusu zıplar mı ?

Tahta kuruları zıplamazlar. Diğer haşarelere göre gelişmiş bir eklem yapısına sahip değillerdir.

Tahta kurusu uçar mı ?

Tahta kuruları uçamazlar. Bu haşarelerin küçük ön kanatları vardır ancak bu kanatların gelişmiş bir yapısı yoktur. Kanatları genellikle hafif şeyler taşımak yada beslendikleri sırada hareket etmek için kullanırlar.

Tahta kurusu ilaçlaması kaç kez yapılmalıdır ?

Tahta kuruları için yapılan ilaçlamalar mutlaka periyodik olarak yapılmalıdır. Etkili bir sonuç almak istiyorsak belirli bir süre arayla en az 2 kez ilaçlama yaptırmalıyız. İlaçlama firmaları en etkili ilaç ve yöntemleri uygulayarak, kısa sürede kalıcı sonuçlara ulaşmanıza ve sağlığınızı güven altına almanıza yardımcı olacaklardır.

Tahta kurusu ilaçlaması sırasında evi, işyeri, ofisi vs. boşaltmak gerekir mi ?

Yaşam alanlarınızın ilaçlandığı sırada evde bulunmamanız gerekmektedir. Kullanılan ilaçlar solunmamalı aksi taktirde zehirlenmelere yol açabilmektedir. Varsa evcil hayvanınız için de aynı durum geçerlidir. Yapılan ilaçlama işlemini denetlemek isteyenleriniz olacaktır. Ancak bu sağlığınız için çok yanlıştır. Bu nedenle güvenebileceğiniz firmalardan yardım talep etmeli ve bölgeden uzaklaşmalısınız.

Tahta kurusu ısırığının zararları nelerdir ?

Tahta kurusu ısırıkları alerjik reaksiyonlara meyili olan insanlar için kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Tahta kurusu ısırığına karşı herhangi bir önlem alınmadığı taktirde enfeksiyon tehlikesiyle karşılaşılabilir. Isırıkları şiddetli kaşıntıya sebep olduğundan bu bölgeyi sert bir şekilde kaşımamak, kanamasına sebebiyet vermemek enfeksiyon kapmaması açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra tahta kurusu ısırıkları kaşıntılı gecelere gebe bırakacağından uykusuzluğu da beraberinde getirecektir.

Tahta kurusu kan emici bir hayvan mıdır ?

Tahta kuruları kan emici haşarelerdir. Besin kaynakları çoğunlukla insan kanıdır.

Tahta kurusunun en çok görülen türü nedir ?

Tahta kurusunun ülkemizde en çok görülen türü Cimexlectularius ‘tur. Renkleri kırmızımsı bir kahverengi, boyu ise 5 mm’dir.

Tahta kurusu insanlara yaklaşır mı ?

Tahta kuruları gececi hayvanlar olduklarından insanlar uykudayken onlara yaklaşır ve kanlarını emerler.

Marketlerde bulabileceğimiz böcek tabletleri tahta kurusunda işe yarar mı ?

Marketlerden, eczanelerden veya ziraat ilacı satan yerlerden temin edebileceğiniz pek çok böcek ilacı vardır. Tabletler de bunlardan birisidir. Bu tabletlerin içerisinde böcekler için yem bulunur ve bu yemden yiyen bir böcek 24 ila 48 saat içerisinde ölür.Tahta kurularını bu tabletlerde öldürmek mümkün değildir. Tahta kuruları hızlı bir şekilde ürer ve çoğalırlar. En etkili ve güvenli yöntem her zaman ilaçlama yapılmasıdır.

Tahta kurusunun latince ismi nedir ?

Tahta kurusunun latince adı Cimex lectularius’tur.

Tahta kurusu yuvasını nasıl farkederiz ?

Tahta kurularının yuvalarını etrafa bıraktıkları dışkılardan anlamamız mümkündür. Dışkıları, küçük lekelerden oluşan kümeler halinde görünürler. Bu lekeler, koyu pas rengi veya siyah olurlar. Tahta kuruları yuvalarını nemli ve loş alanlara yaparlar. Yuvalarını tespit etmeniz için en uygun zaman gecedir. Yumurtaları 1 mm boyundadır ve gündüz farketmek oldukça zordur. Bu sebeple geceleri bir fener yardımıyla ışık tutarak aramanız daha iyi olacaktır.

Tahta kurusu ne renktir ?

Tahta kurularının rengi kahverengimsi bir kızıl yada koyu kırmızıdır. Kan emdikten sonra renkleri daha kırmızı olur.

Tahta kurusunun zararları nelerdir ?

Tahta kuruları insanları ısırdıklarından zararlı haşare türlerindendir ve pek çok sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilirler. Aynı zamanda yumurtalarını bıraktıkları yerler çok kötü kokar ve bu koku evlerimize yayılabilir. Evlerimizde ve ofislerimizde bulunan eşyalara da zarar verirler. Mobilyalarımızı kemirerek ömürlerini azaltır, bir daha kullanılamayacak hale getirebilirler.

Tahta kurusunu fark ettiğimiz de ne yapmalıyız ?

Yaşam alanlarımızda tahta kurusu tespit ettiğiniz ilk an, vakit kaybetmeden bir ilaçlama şirketinden yardım almalısınız. Doğal yöntemlerle bu haşarelerden kurtulmaya çalışmanız, vakit kaybı yaşamınıza ve bu süre zarfında daha da fazla üremelerine sebebiyet verebilir.

Tahta kurusu için yapılan ilaçlama yöntemi nasıl olmalıdır?

Sağlıklı ve garantili bir ilaçlama yapmak istiyorsak , uzman bir ilaçlama firmasından yardım almak en doğru seçenek olacaktır. Tüm böcek türlerinde olduğu gibi tahta kurusunda da en doğru ilaçlama yöntemini belirlemek çok önemlidir. Haşare probleminizin neden kaynaklandığının, ne tür ilacın kullanılması gerektiğinin, kesin çözüme nasıl ulaşabileceğinizin ve ilaçlama işleminden önce ve sonra neler yapmanız gerektiğinin bilgisi sizlere mutlaka verilmelidir.

Tahta kurusunu hangi hayvan yer ?

Tahta kurusu avcısı olarak bilinen hayvanlar; hamam böcekleri, örümcekler, kırkayaklar ve ateş karıncalarıdır.

Tahta kurusu için ilaçlama yapıldıktan sonra tekrar görülmemesi için neler yapılabilir ?

Tahta kurusu için ilaçlama yaptırdınız ve onlardan kurtuldunuz. Peki tekrar evlerimize girmemesi için neler yapmalıyız ? Tahta kurularını evlerimize çanta,kıyafet ve bavul gibi eşyalarla taşırız. Bunun yanı sıra evimize aldığımız yeni mobilyalarla da tahta kurularına yeni bir yuva sağlamış olabiliriz. Bu yüzden evimize aldığımız herşeyi mutlaka önce kontrol etmeliyiz. Evlerimizin duvarlarında çatlak varsa mutlaka onarmalı, uzun süre kapı ve pencerelerimizi açık bırakmamalıyız.

Tahta kurusu hızlı bir hayvan mıdır ?

Tahta kuruları, dakikada 1 buçuk metre sürünürler. Boyutları göz önünde bulundurulduğunda yetişkin bir insan ile eşdeğer dememiz mümkündür. Bu da, tahta kurularının odalar veya katlar arasında kolayca dolaşmasının ve sürekli olarak yeni saklanma noktaları bulmasının nedenlerinden biridir.

Tahta kurusu ilacını eczanelerden temin edebilir miyiz ?

Eczanelerde çeşitli böcekler için birçok ilaç bulunur. Tahta kuruları için olan ilaçları da eczanelerden temin edebilirsiniz. Ancak bu ilaçların çoğu etkisizdir. Süpermarketlerden ve eczanelerden temin ettiğiniz haşere ilaçları, kokuludur veya diğer toksit maddeler ile zenginleştirilmiştir. Kullanımı ise oldukça basit olan bu ilaçları ilk kullandığınızda etkili olduğunu düşünürsünüz ancak üstünden birkaç gün geçtikten sonra haşereler ile tekrar karşılaştığınızda hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Tahta kurusunu öldürmek için Raid gibi ilaçlar kullanılır mı?

Marketlerden veya eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz Raid türündeki popüler haşare ilaçları tahta kurusu öldürmek için de kullanılabilir. Ancak ne kadar etkili olduğu konusu tartışmalıdır. Çünkü tahta kuruları mutasyona uğramaktadır. Tahta kurusundan kurtulmanın en etkili yöntemi bir profosyonelden yardım almak olacaktır.

Tahta kurusu ilaçlaması yapıldıktan sonra evin ilaçlanan odası kullanılmaya devam edilebilir mi ?

Evinizi ilaçlattığınız firmayı iyi belirlemeniz gerekir. İlaçlama firması mutlaka size işlem öncesinde ve sonrasında ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi vermelidir. İlaçlama sonrası ilaçlanan bölgeyi 2-3 saat kapalı tutmalı, daha sonra herhangi bir hastalığı bulunmayan sağlıklı bir kişi tarafından içeri girilerek pencere ve balkon kapıları gibi hava sirkülasyonu sağlayan bölümler açılmalıdır. Bu işlemi yapan kişi hızlı bir şekilde dışarı çıkmalı içeride gereksiz yere durmamalıdır. Evi havalandırdıktan sonra temizlik işleminizi yapıp, kullanıma devam edebilirsiniz. Yaptığınız temizlik işleminin ıslak temizlik olmamasına dikkat etmeniz de çok önemlidir.

Tahta kurusu ilacı kaç ay etkisini gösterir ?

Tahta kurusu ilaçlaması, böceğin tespit edildiği ilk anda vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Öncelikle ne ile savaştığınızı bilmeniz gerekir. Yani ortamda hangi böcek türünün olduğunu tespit etmek ve ona göre ilaçlama yapmak gerekmektedir. İlaçlama yapıldıktan sonra 24 saat ıslak temizlik yapmamalısınız. Daha sonrası için tekrar haşare sorunuyla karşılaşmamak adına,yaşam alanınızın temizliğine özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra dışarıdan evinize aldığınız yeni yada ikinci el mobilyaları mutlaka kontrol etmelisiniz. Bavul yada çantalarınızı dikkatle açmalı, kıyafetlerinizi kontrol ederek bavulunuzdan çıkartmalısınız.

Tahta kurusundan nasıl kurtuluruz ?

Diğer haşarelerde olduğu gibi tahta kurusundan da kurtulmanın en etkili ve güvenli yolu ilaçlama yapmaktır. Bu konuda bir profosyonelden yardım almak sizin ve varsa çocuğunuzun yada evcil hayvanınızın sağlığı açısından çok önemlidir.

Tahta kurusu ilacı insanlara zararlı mıdır ?

Bu ilaçların çoğu yoğun kimyasallar içerdiğinden insan sağlığı için zararlıdır. Bilinçsizce kullanılan her ilaç insanlar için büyük risk oluşturur. Bu ilaçları solumak yada temas etmek çok ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. İlaçlama yapılırken, ilaçlama yapan profosyonel ekip dışında evde kimsenin bulunmaması çok önemlidir.

Tahta kurusu evlerimize nereden ve nasıl gelir ?

Tahta kurularını evlerimize genellikle dışarıdan aldığımız yeni mobilyalar yada ikinci el mobilyalar, bavullarımız, çantalarımız, hatta kıyafetlerimiz aracılığıyla bile taşımamız mümkündür. Ayrıca evlerimizin yakınlarında bulunan kuş yuvaları da tahta kurularının evlerimize sızmasına sebep olabilir. Bu sebeple açık bıraktığımız kapı yada pencerelerden girerek, ortama hızla yayılabilirler.

Tahta kurusunun sevmediği ortamlar nelerdir ?

Tahta kuruları ışığı sevmeyen haşarelerdir. Genellikle besin kaynaklarını geceleri ararlar. Hangi ortam olursa olsun, çok zor koşullarda dahi hayatta kalabilirler. Üstelik 1 yıl boyunca hiçbir şey yemeden yaşayabilirler.

Tahta kurusu hangi kokulardan hoşlanmaz ?

Lavanta, çay ağacı, nane, biberiye gibi kokular çoğu böceğin sevmediği kokulardır. Bu tür bitkilerin yağlarını tahta kurularının bulunduğu bölgelere sürmek hiç yoktan iyidir. Ancak kesin çözüm almanıza yardımcı olmayacaktır.

Tahta kurusu ilacını nereden bulabilirim ?

Tahta kuruları ile verdiğiniz savaşta uyguladığınız yöntemler, bu savaşı aleyhinize çevirmenize sebep olabilir.Bu sebeple çok dikkatli olmanızda fayda var. Marketlerden,eczanelerden veya tarım ilacı satılan yerlerden bu ilaçları temin edebilirsiniz. Ancak ilaçları kullanırken kendinizi ve sizinle birlikte yaşayan kişileri riske atmamak adına oldukça dikkatli olmalısınız. Bir profosyonelden yardım almanız en doğru seçenek olacaktır.

Tahta kurusu diğer böceklerden nasıl ayırt edilir ?

Tahta kurularının renkleri kahverengimsi bir kızıl yada koyu kırmızıdır. Yetişkinlerinin boyları yaklaşık 5 mm’dir. Kan emdikten sonra renkleri daha koyu olacaktır. Boyutlarında da büyüme olur ve daha şişkin görünürler. 6 bacağı ve 2 adet anteni bulunur. Diğer böceklerin aksine insan kanıyla beslenirler.

Tahta kurusu ısırığı neye benzer ?

Tahta kuruları cildimizi delerek, uzun gagaları sayesinde kanımızı içeri çekerek beslenirler. Genellikle pire ısırığı yada sivri sinek ısırıklarıyla karıştırılabilir. Ancak pire ısırığında olduğu gibi tahta kurusu ısırıklarının ortasında kırmızı bir nokta bulunmaz. Bu haşarelerin ısırıklarının en belirgin özelliği kaşıntı yapmasıdır. Vücudunuzda kaşıntıya bağlı olarak kızarıklıklar ve kabarmalar meydana gelir.

Tahta kurusunun almancası nedir ?

Tahta kurusunun almanca karşılığı “die Bettwanze” ‘dir.

Tahta kurusu çamaşır makinesinde ölür mü ?

Tahta kurularını çamaşır makinesinde öldürmeniz pek mümkün değildir. Bu haşareleri 120 C° ve üzeri sıcaklıklarda yada -20 C° soğukla öldürebilmeniz mümkündür.

Tahta kurusu deri altına girer mi ?

Tahta kuruları deri altına girmezler. Cildimizi ısırarak, kanımızı emerler ve besin ihtiyaçlarını bu şekilde giderirler.

Tahta kurusunun bilinen başka bir adı var mıdır ?

Tahta kurularının bilinen başka bir adı yoktur. İnsanlar genellikle tahta kurularını tahta kurtlarıyla sıklıkla karıştırabilmektedir. İkisi farklı haşarelerdir.

Tahta kurusu gözle görülebilir mi ?

Tahta kurularının yetişkinlikleri ortalama 5 mm civarındadır, yavruları ise 1 mm’dir. Bu sebeple gündüz gözle görebilmemiz pek mümkün olmayacaktır. Gece saatlerinde güçlü ışık yayan bir fener aracılığıyla yuvalarını tespit etmemiz mümkündür.

Tahta kurusu için kullanılan jel ilaçlar etkili midir ?

Tahta kurularını öldürmek için silika jel kullanılabilir. Silika jeli öğütüp, tahta kurusu gördüğünüz bölgelere serpiştirebilirsiniz. Bu öğütülmüş jel, tahta kurularına yapışacak ve kuruyup ölmelerine sebep olacaktır. Ancak silika jelini solumak çok risklidir.

Tahta kurusu ısırığı kaşıntı yapar mı ?

Tahta kurusu ısırığının en belirgin özelliği kaşıntı yapmasıdır. Sivri sinek ısırığından daha şiddetli bir kaşıntı yaşanmasına sebep olur ve uykusuz geceleri de beraberinde getirecektir. Bu şiddetli kaşıntılar yaranızda kanamalar meydana getirebilir.

Tahta kurusu laminat parkelerde görülür mü ?

Laminat parkeler genellikle böceklenme yapmazlar. Ancak kendisi ne kadar böceklenme yapmasa da dışarıdan gelen böceklerden dolayı parkelerde de böcek oluşabilir. Parkenizde bulunan küçük açıklıklardan dahi tahta kuruları girebilir. Bu açıklıkları kapamak da tahta kurularının girmesini önleyecektir.

Tahta kurusu ve pire ısırığı nasıl ayırt edilir ?

Tahta kurusu ısırıkları kaşıntılarıyla ünlüdür. Pire ısırıklarının aksine vücudunuzun sadece belirli bir bölgesindedir. Ayrıca tahta kurusu ısırıklarında, pire ısırıklarınındaki gibi kırmızı bir nokta yoktur.

Tahta kurusu ne zaman yumurtlar ?

Tahta kuruları genellikle iyi beslendikten sonra yumurtalarını bırakırlar. Bunun için de en uygun zaman karanlık olan gece saatleri olacaktır. Herkes uyuduğunda ortaya çıkar ve kanınızı emerek beslenirler. Daha sonrasında çiftleşir ve yumurtalarını evinizin çeşitli yerlerine bırakırlar.

Tahta kurusu nerelere yumurtlar ?

Tahta kuruları yumurtalarını genellikle kuytu veya kenar bölgelere yaparlar. Parke ve döşeme altları, duvar çatlakları, mobilyalar, priz boşlukları ve dolap içleri bu haşarelerin yumurtalarını bıraktığı yerlerin başında gelir.

Tahta kurusundan nasıl kurtulabiliriz ?

Tahta kurularından kurtulmanın en başında evinize alacağınız eşyaları kontrol etmek gelir. Evinize aldığınız yeni veya ikinci el mobilyaları mutlaka her yerini kontrol ederek evinize almalısınız. Evlerinizin yakınlarında kuş yuvaları varsa kapı ve pencerelerinizi uzun süreyle açık bırakmamalısınız. Evinizde varsa kedinizin kumunu sürekli olarak değiştirmelisiniz. Dışarıdan geldiğinizde kıyafetlerinizi düzenli bir kontrolden geçirmeli, bavulunuzu veya çantanızı boşaltırken de dikkatli olmalısınız. Tüm bunlara rağmen tahta kurusu problemiyle karşı karşıyaysanız profosyonel bir ilaçlama firmasından yardım alıp, bu haşarelerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Tahta kurusu ilacını kendimiz yapabilir miyiz ?

Haşare ilaçları yoğun kimyasallar içerir,evde yapılması mümkün değildir. Bunun yerine profosyonel bir ilaçlama firmasından yardım almanız en doğru seçenek olacaktır. Unutmayın, haşareler sağlığınızdan daha kıymetli değildir.

Tahta kurusu kaç derecede ölür ?

Tahta kurularını 120 C° ve üzeri sıcaklıklarda yada -20 C° soğukla öldürebilmeniz mümkündür. Buharlı makinelerle yada soğuk havalarda eşyalarınızı dışarıda bekleterek tahta kurularından kurtulmaya çalışacak olabilirsiniz. Bu şekilde büyük olasılıkla kesin sonuç elde edemeyecek, zaman kaybı yaşayacaksınız. Bir profosyonel yardımıyla evinizi ilaçlamanız en güvenli ve kesin çözüm yoludur.

Tahta kurusu kaç günde çoğalır ?

Tahta kuruları hızlı üreyen haşare türlerinden biridir. Yumurtalarının 6 ila 15 gün bekleme süreleri vardır. Üremeleri için gereken süre ortamın sıcaklığına yada soğukluğuna göre de değişebilir.

Tahta kurusu sadece tahtada mı olur ?

Tahta kuruları sadece tahta yüzeylerde olmaz. Kıyafetlerimizde, duvar aralarında, priz boşluklarında, halılarımızda, minderlerimizde yada yataklarımızda bulunabilirler.

Tahta kurusu suda ölür mü ?

Tahta kurularıyla mücadele etmek oldukça zordur. Çoğu böcek suda etkisiz hale gelirken , tahta kurularının kısa bir süre suda kalma yetenekleri vardır. İyi birer yüzücü olmasalar da süzülebilirler. Eğer bir tahta kurusu yeterince beslenmediyse suyun yüzeyinde kalabilecek kadar hafiftir. Ancak yeni beslenmiş bir tahta kurusu şişer ve suda batabilecek ağırlığa gelir. Su altında kalan bir tahta kurusunun ise su yüzeyine çıkma yetenekleri yoktur.

Tahta kurusu yavruları nasıl olur ?

Tahta kurusu yavruları 1 ila 2 mm boylarında, toz tanesi kadar küçüktürler. Bu yavruları gözle görmemiz mümkün değildir. Renkleri yetişkinlerine göre daha açık renklerdedir.

Tahta kurusu ve tahta kurdu farklı mıdır ?

Tahta kurusu ve tahta kurdu insanlar tarafından sıkça karıştırılmaktadır. İkisi tamamen farklı haşareler olmakla birlikte, tahta kurtlarına aynı zamanda tahta bitleri de denmektedir. Tahta kurularının aksine, tahta kurtları soğuk ve rutubetli ortamları tercih ederler. Renkleri kirli sarıdır ve boyları 2.5 ila 5 mm arasındadır. Tahta kuruları insan kanıyla beslenirken, tahta kurtları ahşap malzemeleri kemirerek beslenirler.

Tahta kurusunu pire ilacı öldürür mü ?

Her haşare için farklı ilaçlama yöntemi uygulanır. Tahta kurusu ve pire birbirinden tamamen farklı iki haşare türüdür. Bazı genel böcek öldürücü ilaçlar; kene,örümcek, pire, tahta kurusu, hamam böceği , karasinek gibi haşareleri öldürmeyi garanti etse de her haşare türü için farklı ilaçlama yapılması gerekir.

Tahta kurusu uyur mu ?

Tahta kuruları gececi hayvanlardır. Genellikle, ışığı sevmediklerinden gündüzleri istirahata çekilir, geceleri aktiftirler. Çok nadir olmakla birlikte uzun süre aç kalmışlarsa, gündüzleri de besin aramak için ortaya çıkabilirler.

DİĞER HABERLER
Hemen Ara Otel Tekstili antalya escort sakarya escort mersin escort gaziantep escort diyarbakir escort manisa escort bursa escort kayseri escort tekirdağ escort ankara escort adana escort ad?yaman escort afyon escort> ağrı escort ayd?n escort balıkesir escort çanakkale escort çorum escort denizli escort elaz?? escort erzurum escort eskişehir escort hatay escort istanbul escort izmir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort mardin escort muğla escort ordu escort samsun escort sivas escort tokat escort trabzon escort urfa escort van escort zonguldak escort batman escort şırnak escort osmaniye escort giresun escort ?sparta escort aksaray escort yozgat escort edirne escort düzce escort kastamonu escort uşak escort niğde escort rize escort amasya escort bolu escort alanya escort buca escort bornova escort izmit escort gebze escort fethiye escort bodrum escort manavgat escort alsancak escort kızılay escort eryaman escort sincan escort çorlu escort adana escort