TurkishEnglishGermany
Tahta Kurusu
Tahta Kurusu

Erişkin tahtakurusu oval, yassı, çok ayaklı 2 – 5mm boyunda, pas kırmızısı rengindedir. Ezilince pis kokar ve kan çıkar. Erginleri hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilirler. Kümeler halinde 200 civarında yumurtayı yapıştırarak çatlaklara bırakırlar. Evlerde insanın yaşadığı yatak odaları, çekyat, dolap içleri, karyola, yatak kenarları, duvar delikleri ve tahta aksam yarıkları ile yatakhaneler gibi yerlere yuvalanırlar. İnsanlardan ağırlığının 5 – 6 katı kan emer. Isırdığı yer şişer ve kızarır. Özellikle geceleri aktiftir, insanlar uyuyunca harekete geçer, evden eve eşya ve insan giysisi ile çok hızlı yayılırlar.

 

Tahtakurusu Nedir ve Tahtakurusu ile Nasıl Savaşılır?

Evinizde iş yerinizde yada diğer ortamlarda tahta kurusu haşeresi ile mücadele etmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Ayzer İlaçlama
Cep tel : 0 541 585 61 60
Sabit tel: 0312 212 07 24

Ekiplerimiz tahta kurusu ilaçlama işlemi yaparken çekilmiş videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Tahtakurusu Nedir?
Tahtakuruları, insanlardan veya hayvanlardan kan emerek beslenen küçük ve oval böceklerdir. Tahtakurularının insan sağlığı üzerindeki etkisi son yıllarda herkesin dikkatini çekmektedir.
Tahtakuruları uçamayan böceklerdendir. Tahtakuruları, evde herhangi bir yerde rahatlıkla hayatını sürdürebilen haşere türlerindendir. Tahta kuruları koltuk takımlarının arasında ya da döşemeli mobilyalar da dahil olmak üzere her türlü mobilyanın arasında yaşayabilmektedir. Yataklarda, yatak yaylarında ve yatak çerçeveleri de dahil olmak üzere en yaygın olarak yatak odalarındaki mobilyalarda görülmektedir. Tahtakuruları geceleri daha çok aktif olmaktadır. İnsanlar uyurken cildin açıkta kalan bölgelerini ısırmaktadır. Tahtakuruları genellikle yüz, boyun, eller ve kolları ısırmaktadır. Tahtakurularının ısırıkları ağrısız olmaktadır ve genellikle fark edilmemektedir. Isırıklar, başka bir nedenin kaşıntısı ile karıştırılabilir. Derideki küçük, düz veya kabarık şişlikler en sık görülen işaretlerdendir. Isırıkların semptomları arasında deride kızarıklık, şişkinlik ve kaşıntı vardır. Tipik olarak, tahtakurusu ısırıkları için tedavi gerekmez. Kaşıntı ciddi ise, semptomların giderilmesi için steroid kremler kullanılabilir. Tahtakurusu ısırıklarının kaşıntılarını, evde ısırılan bölgeye soğuk kompres yaparak yada duş alarak azaltabilirsiniz.

Tahtakurularının Özellikleri
Tahtakuruları küçük olmalarına rağmen çıplak gözle görülebilirler. Gözden uzak durmayı ve gece ortaya çıkma eğiliminde olduklarından fark edilmeleri bazen zor olabilmektedir. Aşağıda tahtakurularının özellikleri anlatılmaktadır.

Tahtakurularının özellikleri:
• Tahtakuruları kahverengimsi renkte olmaktadır ama beslendikten sonra renkleri kırmızıya dönmektedir.
• Yaklaşık çeyrek inç uzunluğundadırlar.
• Neredeyse uzunlukları kadar genişlikleri vardır.
• Dikey ve yatay alanlarda hızlı hareket ederler.
• 1mm boylarında yumurtaları olmaktadır.

tahta kurusu tahta kurusu
 

Tahtakurularının Isırıkları
Tahtakurusu haşere kontrolü evler için önemli olmaktadır. İnsan kanıyla beslenen bu haşereler ısırıkları yüzünden insanları rahatsız etmektedir. Tahtakuruları uçamasa bile geceleri hızlı bir şekilde hareket etmektedir. Isırmanın kendisi ağrısızdır. Isırma sırasında tahtakuruları tarafından enjekte edilen tükürük sıvısı, tipik olarak, bireylerin hassasiyet özelliklerinin farklılık göstermesine rağmen, cildin tahrişine ve iltihaplanmasına neden olmaktadır.
Tahtakurusunun ısırıklarının ilk belirtilerinden biri, kollarınızda, bacaklarınızda, vücudunuzda ve vücudunuzun diğer kısımlarında gece kaşıntı ile uyanmanız olacaktır. Tahtakurularının düzenli aralıklarla beslenmesi gerekmektedir ve ısırdıklarında kan akışını sağlamak için bazı kimyasalları ısırdıkları kişilere enjekte etmektedirler. Bu kimyasallar antikoagülan ve bir anestetik içerdiği için ısırıklar hemen fark edilmez ve kan çok hızlı bir şekilde pıhtılaşmaz. Tahtakurularının ısırıkları bazen sivrisinek ısırığı ile karıştırılabilmektedir. Yaşlı insanlar genellikle tahtakurularının ısırıklarını fark etmemektedirler. Yaşlılarla ilgilenen kişinin ısırıkları fark etmesine kadar yaşlı insanlar tahtakurusu istilasıyla yaşayabilirler. Haşerelere karşı aşırı duyarlı olan insanlar ısırılma sonrasında şiddetli reaksiyonlar yaşayabilir. Isırmaya genellikle birkaç saat süren kaşıntı eşlik etmektedir. Isırıklardan sonra deride kırmızı kabartılar ve kabarcıklar oluşmaktadır. Tahtakurularının beslenmesinden kaynaklanan kan kaybı miktarı genellikle insanları olumsuz yönde etkilememektedir. Yapılan araştırmalar tahtakurularının herhangi bir hastalık taşımadığını kanıtlamıştır.

Tahtakurularının yaşam döngüsü
Dişi tahtakuruları her yumurtlama sırasında bir ila on iki yumurta arasında yumurta bırakabilmektedir. Yumurta içinde büyüyen tahtakurusu hızlı bir şekilde kendi beslenme düzenini oluşturmaktadır. Sıcaktan etkilenen tahtakurularının yumurtadan çıkma süreleri ortamın sıcaklığına göre değişiklik göstermektedir.
Yetişkinlerin ömrü, 12-18 ay arasında değişiklik göstermektedir. Eğer ortamda kanından beslenecekleri canlı türü yoksa nimfler ve yetişkinler birkaç ay boyunca yiyeceksiz yaşayabilmektedir.

Tahtakuruları ile savaş
Tahtakuruları, hiç kimsenin evinde istemeyeceği davetsiz misafirlerdendir. Her ne kadar sinir bozucu, görüntüsü kötü ve ısırdığı kişide kaşıntıya sebep olsalar da, tahtakuruları aslında hiçbir hastalığa sebep olmamaktadır. Sağlıkla ilgili sorunlara yol açmasalar bile yine de tahtakurularının evlere girmesini engellenmeli ve evde bir istila sıkıntısı var ise ilaçlama yolu ile bu haşerelerden kurtulunması gerekmektedir. Eğer evinizde tahtakurusu sorunu olsun istemiyorsanız yada herhangi bir tahtakurusu istilası ile karşı karşıya kalmışsanız bu makale sizin için çok yararlı olacaktır. Bu makalede tahtakurularından korunmanın ve bu haşerelerle savaşmanın yolları anlatılmaktadır.

Satın alacağınız mobilyaları dikkatlice incelemelisiniz
Herhangi bir mobilya satın almadan önce onları dikkatlice incelemelisiniz. Tahtakuruları mobilyaların dikişlerinin ve minderlerinin altında daha çok saklandığı için o bölgelere göz gezdirmelisiniz. Mobilyaları incelemek için zaman ayırmalı ve yakından inceleme yapmalısınız. Eğer ikinci el mobilya alacaksanız mobilyaları ekstradan incelemeniz gerekmektedir. Dikkatsiz şekilde alınan ikinci el mobilyalar yüzünden evler birden bire tahtakurusu istilası ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Seyahat sırasında bavulunuzu temiz yerlere bırakmalısınız
Bavulunuzla bir otel odasına girdiğiniz zaman bavulunuzu bir rafa yerleştirmelisiniz. Lüks bir otelde kalıyor olsanız bile, bu önlemler tahtakurularını yanınızda evinize götürmemeniz için önemli olmaktadır. Ayrıca bavulunuzu koyduğunuz rafın yatağa, sandalyelere veya başka mobilyalara değmediğinden emin olmalısınız.
Böyle ortamlardan gelen bir tane tahtakurusundan ne olacak demeyin. Bu tarz haşereler hızlı bir şekilde çoğaldığı için kısa süre içerisinde büyük sorunlara yol açabilmektedir. Tahtakuruları ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, ücretsiz bir değerlendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Otellerde ve diğer konaklama yerlerinde tahtakuruları en çok karşılaşılan haşere türlerindendir. Otellerde bulunan tahtakuruları otele gelen misafirler vasıtasıyla evlere taşınabilmekte ve ev ortamında üremesine devam edebilmektedir. Otel yöneticileri herhangi bir tahtakurusu istilası ile karşı karşıya kalmamak için otellerini sık sık ilaçlatmaktadır.
Tahtakurularının yol açtığı sorunlar
Tahtakuruları evinizi istila ettiğinde, çeşitli sorunlara neden olmaktadırlar. Bu sorunlar makalemizde kısaca anlatılmaktadır.

Alerjilere sebep olmaktadırlar
Tahtakuruları zehirli haşerelerden değillerdir. Fakat tahtakurularına yada haşereler alerjisi olan kişiler ısırıldıktan sonra sağlık sorunu yaşayabilirler. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon şüphesi acilen hastaneye gidilmelidir ve gereken tıbbi müdahale yapılmalıdır.

Zararsız haşerelerdendir
Tahtakuruları uzmanların değerlendirmesine göre insanların sağlığını tehlikeye sokacak bir etkiye sahip değildir. Herhangi bir hastalık taşımamaktadırlar. Alerjik bir durum yoksa ısırılma durumunda herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek olmayacaktır.

Olası enfeksiyonlar
Tahtakurularından kaynaklanan ısırıklar, özellikle rahatsız edici olabilmektedir ve tipik olarak tahtakurusu istilasına maruz kalmanın en kötü kısmını oluşturmaktadır. Eğer tahtakurularının ısırdığı yerleri aşırı kaşırsanız tıbbi tedavi gerektiren ikincil bir deri enfeksiyonuna sahip olabilirsiniz.

Uyku problemleri
Tahtakuruları, insanları genellikle uyku sırasında ısırmaktadır. Uyku sırasında ısırılmak ve bu ısırıkların teninizde kaşıntıya sebep olması geceyi uykusuz bir şekilde geçirmenize neden olabilmektedir. Uykusuz geçirilen bir gece gündüz sizi olumsuz etkileyecektir.
Tahtakuruları hastalıkları taşımasalar bile, iyi bir gece uykusu alma yeteneğinizi ciddi bir şekilde mahvedebilmekte, bu da sağlığınız ve genel refahınız için her türlü olumsuz sonuca neden olabilmektedir. Tahtakurusu istilasını ciddiye almak önemlidir.
Ücretsiz bir inceleme için bizi arayarak hemen harekete geçebilirsiniz. Lisanslı, sigortalı ve tecrübeli teknisyenlerimiz sorunun kaynağını bulmakta ve evinizde ki veya iş yerinizde ki tahtakurularını hemen ortadan kaldırmaktadır. Tahtakuruları bir kez komple yok edildiği zaman sizi bir daha rahatsız etmeyeceklerdir.

Tahtakuruları Evlere Nasıl Bulaşır?
Tahtakuruları, kahverengi renkte küçük, düz böceklerdendir. Ancak beslendikten sonra renkleri kırmızıya dönüşmektedir. Bu haşereler uçamazlar ve büyük mesafeler boyunca zıplayamazlar. Ancak hem dikey hem de yatay şekilde çok hızlı hareket edebilirler. Onları yerde, duvarda, tavanda veya her türlü mobilya arasında görebilirsiniz. Ancak, çoğu insanın tahtakuruları istilasıyla karşı karşıya kaldığı zaman sordukları soru ‘Bu haşereler benim evime nasıl geldi?’ olmaktadır. Bu kısımda tahtakurularının evlere hangi yollardan girdikleri anlatılmaktadır.

Eve Alınan Mobilyalar
Tahtakuruları genellikle mobilyaların iç kısımlarına saklanmaktadır. Evlere alınan mobilyalar yoluyla tahtakuruları evlere girebilmektedir. Özellikle evlere alınan ikinci el mobilyalarda durum daha da tehlikeli olmaktadır. Tahtakuruları kullanılmış mobilyaların içlerine yuva yapmış olabilir. Mobilyaların içinde yaşayan birkaç tane tahtakurusu evleri kısa süre içinde istila edebilmektedir. Mobilya alırken, özellikle ikinci el mobilya alırken mobilyalar daha dikkatli incelenmelidir.

tahta kurusu ilaçlama tahta kurusu ilaçlama

Seyahat Sırasında
Tahtakuruları en lüks otellerde bile ortaya çıkabilen haşere türlerindendir. Tahtakuruları valizinize girebilmekte ve küçük boyutlardan dolayı fark edilmeleri zor olabilmektedir. Bu küçük böcekler sırt çantalarına, cüzdanlara, valizlere veya başka türdeki çantalara rahatlıkla saklanabilmektedir.

Komşular Yoluyla
Eğer komşunuzun evinde tahtakuruları varsa bu haşereler sizin evinize de bulaşabilir. Tahtakuruları evinizdeki küçük deliklerden yan komşunun evinden evinize girebilir ve hızlı şekilde sizin evinizde de üreyebilir.
Nihayetinde tahtakurularının evinize nasıl girdiğini nasıl belirlerseniz belirleyin, önemli olan onları evinizden nasıl uzaklaştıracağınızdır. Bu haşereleri evinizden uzaklaştırmak için profesyonel yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Firmamız evlerde, işyerlerinde ve diğer alanlarda tahtakuruları ile savaşmakta ve size profesyonel hizmet sunmaktadır.
Ücretsiz haşere muayenesi için bize hemen ulaşabilirsiniz.

Evdeki Tahtakuruları Nasıl Belirlenir?
Tahtakuruları evlerde sıklıkla karşılaşılan haşerelerdendir. Bu haşereler herhangi bir hastalık taşımasalar da ısırmaları ciddi kaşıntılara sebep olmaktadır. Tahtakuruları bazen farklı böceklerle karıştırılabilmektedir. Tahtakurularını nasıl tanıyacağınız makalenin bu kısmında anlatılmaktadır.

Tahtakurusu istilasının belirtileri
Tahtakurularını tespit etmek bazen zor olmaktadır. Tahtakuruları gece hareket ettikleri için bazen gözle görülememektedir. Gece uyuduğunuz zaman aniden bir ısırıkla uyanabilirsiniz ve hızlı hareket ettiklerinden dolayı uyandığınız zaman herhangi bir şey göremezsiniz. Bu ısırıkların tahtakurusundan mı yada sivrisinek yada başka bir böcekten mi kaynaklandığını bir türlü anlayamazsınız. Haşereleri görmediğiniz için evinizdeki tahtakurularını da zor tespit edebilirsiniz. Tahtakurularının tespit edilmesinin başka yolları da vardır. Bu haşereleri görmeseniz bile bazı alışkanlıkları ve yaşam alanları ile onları tespit edebilirsiniz.
Kokuları- Çok ağır istilalar karşısında bile insanlar bazen tahtakurularının kokularını algılayamayabilir. Tahtakuruları kendilerini tehlikede hissettikleri zaman etrafa hormonal bir koku yayarlar. Genellikle küf gibi kokmaktadırlar. Köpekler, bu kokuları daha küçük istilalarda bile insanlardan daha kolay hissedebilirler.
Kan lekeleri- Sandalyelerde, kanepelerde, yataklarda, çarşaflarda, yastık kılıflarında, duvarlarda veya şiltelerde kan lekelerini görebilirsiniz. Bu lekeler, tahtakurularının istemsiz bir şekilde ezilmesinden dolayı oluşmaktadır. Eğer bir tahtakurusu veya onun kanını görmüşseniz evinizde bir istila ile karşı karşıya olabilirsiniz.
Fekal lekeler – Tahtakuruları arkalarında keçeli kalem lekesi gibi siyah noktalar bırakmaktadır. Kan lekelerinin görülebileceği yerlerde tahtakurularının dışkıları ile de karşılaşabilirsiniz.
Dökülen deriler – Tahtakuruları birkaç yaşam döngüsünden geçtikleri için dökülen derilerini arkalarında bırakmaktadırlar.
Haşereler – Eğer evinizdeki boşluklara, çatlaklara ve doğru yerlere bakarsanız canlı böcekleri de görebilirsiniz. Küçük deliklere saklandıkları için fiziksel olarak bulunmaları zor olabilmektedir. Fakat firmamızın uzman ekipleri uzun deneyimleri sayesinde bu haşerelerin evinizde ki yaşadığı yerleri kolayca bulabilmektedir.

Tahtakuruları evlerde nerelerde saklanmaktadır?

Yatak çerçeveleri ve yatak başlıklarının çatlaklarında
Yatak süngerlerinin dikiş kısımlarında
Halılarda
Döşemelerin aralarında
Duvarlardaki kırıklarda, çatlaklarda, duvar kağıdı aralarında
Çekmeceler ve dolaplarda
Koltuk takımlarının iç kısımlarında
Gardıroplarda
Komidin ve şifonyerlerin arasında

Son olarak, evde tahtakurularının olması her ne kadar hoş olmasa da bu haşerelerin herhangi bir hastalık taşımadığından emin olabilirsiniz. Eğer evinizde tahtakurusu olduğundan şüpheleniyorsanız firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.
Tahtakurusu sorunu ile karşı karşıya kaldığınız zaman neden bizim firmamızı tercih etmelisiniz?
Evinizdeki tahtakuruları ile kendiniz herhangi bir destek almadan savaşmak isteyebilirsiniz. Evinizde kendi başınıza yapacağınız ilaçlama sırasında gözden kaçıracağınız herhangi bir yer tahtakurularının potansiyel yuvası olabilir. Evinizde bir tane tahtakurusu bile kalması ilerde büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu haşereler çok hızlı çoğaldığı için tekrardan evinizi istila etmeleri söz konusu olabilir.
Her türlü haşereler için sizlere profesyonel çözümler sunan firmamız tahtakuruları istilalarında da sizlerin yanında olmaktadır.
Firmamız Tahtakuruları Hakkında Sizlere Profesyonel Destek Sunmaktadır
Tahtakuruları, evinizi istila ettikleri her ortamda sürekli bir kargaşaya neden olmaktadır. Tahtakurularının sizi ısırdığını ya da evinizi istila ettiğini anlamadan önce sebepsiz kaşıntılara maruz kalabilirsiniz. Firmamız size bu sorunlar karşısında yardımcı olmaktadır.

Hızlı hareket ediyoruz
Herhangi bir tahtakurusu istilası evinizde tespit edildiği zaman bu haşerelerden kurtulmanın hızlı bir şekilde olması önem taşımaktadır. Tahtakuruları hızlı bir şekilde çoğalmaktadır, bu yüzden herhangi bir istila karşısında yavaş davranmanız durumu daha da kötüleştirmektedir.
Uzman Teknisyenleri İle Çalışıyoruz
Yardım için firmamız ile iletişime geçtiğiniz zaman, sorunun hızlı ve verimli bir şekilde halledileceğine dair bilgi sahibi olmuş olursunuz. Firmamız, bilgili ve deneyimli profesyonel müfettişleri evinize göndermektedir ve lisanslı, iyi eğitimli uzmanlar tarafından evinizdeki bu haşere türleri kısa süre içerisinde ortadan kaldırılmaktadır.
Tahtakuruları evlerde ve işyerlerinde sinir bozucu bir sorunlara sebep olmaktadır. Firmamız tahtakurularını gidermek için uzman kişilerle çalışmaktadır ve profesyonel araçlar kullanmaktadır. Tahtakurusu istilası ne kadar kötü olursa olsun, firmamızın teknisyenleri bu sorunun üstesinden gelebilmektedir. Bu haşerelerin gerçekten evinizi terk ettiğinden ve geri gelmeyeceğinden emin olan teknisyenlerimiz bu sinir bozucu haşereleri ortadan kaldırmaya yönelik her türlü profesyonel uygulamayı yapmaktadır.

Neler Yapıyoruz?
Firmamız, uzman ekiplerini evinize, işyerlerinize yada sorunlu olan alanlara göndermektedir. Uzman, teknisyenlerimiz durumun ne kadar ciddi olduğunu ve hangi uygulamaların yapılması gerektiğini belirlemek için ortamdaki tahtakuruları incelemektedir. Daha sonra tahta kuru istilasını ortadan kaldırmaktadırlar ve bu haşerelerin ortamdan tamamen yok edildiklerinden emin olmaktadırlar. Kokulara karşı duyarlı olan profesyonel köpeklerimiz en küçük yerlerdeki tahtakurularını bile hassas burunları ile kolayca bulabilmektedir.

Tahtakuruları İle Savaşmak İçin Bizimle İletişime Geçin
Son olarak, tahtakurularının evinizden kendi başlarına gitmeyeceğinden emin olmalısınız. Evinizi istila eden bu haşerelerden kurtulmak için hemen harekete geçmek zorundasınız. Ücretsiz muayene için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca evinizde haşerelerle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız bizi arayabilirsiniz. Tahtakurusu istilasından kurtulmak için mükemmel bir partner olabiliriz.
Tahtakuruları her türlü kapalı mekanda rahatlıkla yaşayabilmektedir. Tahtakurusu istilası eğer iş yerinizde ise, tahtakuruları müşterilerinize bulaşabilir ve toplum karşısında şirketinize kötü bir itibar oluşturabilir. Firmamız olarak sadece evlerde değil işyerlerinde de tahtakurularıyla savaşmaktayız. Siz de şirketiniz için profesyonel bir destek arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DİĞER HABERLER