TurkishEnglishGermany
Pire
Pire

Siyah kahverengi, 2 mm boyunda katlı yapılı altı bacaklı olup vücudunda ve bacaklarında kılları bulunur. Sıçrayan yapıdadır, dikey 20 cm, yatay 40 cm zıplarlar. Hayvan, insan, toz ve kuş piresi şeklinde türleri vardır. Çok çabuk nüfus yaratır, haftada 2,000 yavruya ulaşabilir. Yumurtalarını toz, toprak içine ve zeminlere dağınık vaziyette bırakır. Uygun ısıda 8 –10 günde evrimleşerek pire olur, ısı yeterli değilse 80–90 güne kadar uzar. Yumurtlamak için kan emerler bu sebeple canlıya ve insana hemen anında hücum ederler canlı üstüne çıktığı için evlere kolay taşınır, geceleri uyutmaz ısırır, ciltte noktacıklar halinde ısırık izleri çamaşırda kahverengi pisliğinin lekeleri gözlemlenebilir. En çok hayvanların dinlenme alanlarında görülür ve ürerler. Tifüs ve Veba hastalığı bulaştırırlar

Evinizde iş yerinizde yada diğer ortamlarda haşereler ile mücadele etmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Ayzer ilaçlama; Profesyonel ekiplerimizden dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmeti

0532 715 2029

0 312 212 07 24

Yada iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Pire İstilası Belirtileri Nelerdir ve Pire İlaçlaması Nasıl Yapılır?
Evinizde evcil hayvanınız olsun ya da olmasın, evleri istila eden pireler büyük bir endişe kaynağı olmaktadır. Pire ile ilgili en büyük problemlerden biri, belirtilerinin diğer haşerelerle karıştırılması ve doğru istila tespitin yapılamamasıdır. Belirtilerini gördüğünüz haşere bir pire olabileceği gibi, aynı zamanda tahta kurusu yada kene olabilir. Evleri istila edebilen pirelerle doğru bir şekilde savaşabilmek için ilk önce evde ki haşerenin teşhisi doğru bir şekilde yapılmalıdır.
Pireler koyu kırmızı ve kahverengimsi renkte olmaktadırlar. Dış iskeletleri sert ve geriye dönük kıllarla kaplıdır. Kan ile beslenen bu haşereler istila ettiği ortamdaki evcil hayvanların başlarına bela olmaktadır. Pirelerin kanatları yoktur fakat çok uzağa veya yükseğe rahatlıkla sıçrayabilmektedirler. Güçlü bacakları sayesinde, boylarının 80 katı yüksekliğe ve vücut uzunluklarının 200 katı kadar ileriye sıçrayabilmektedirler.Pireler küçük haşerelerdir. Genellikle, 3 mm’den daha büyük çapta olmazlar. Larva evresindeki pireler, yaklaşık 3-5 mm uzunluğunda olmaktadırlar. Pire yumurtaları yaklaşık 5mm uzunluğundadır. Çok küçük olmasına rağmen, dikkatli bakıldığı taktirde insan gözü tarafından algılanabilmektedirler.

   

Pirelerin Yaşam Döngüsü
Pireler kanla beslenmektedirler. Dişi pire yumurtlamak için kanla beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Dişi pireler beslendikten 36 yada 48 saat sonra yumurtalarını bırakmaktadırlar.
Pire yumurtaları çok küçük olsa da dikkatli bakıldığı sürece görülebilmektedir. Yumurtalar yuvarlak veya oval şekilde ve beyaz renktedirler.
Larva aşamasındaki pireler yarı saydam ve beyaz renkte olmaktadır. Bu aşamada pirelerin bacakları veya gözleri yoktur.
Pire yumurtaları, yumurtadan çıktıktan sonra larva derisinde kalan organik kalıntılarla beslenmektedir. Larvalar yetişkinliğe ulaşana kadar başka bir besine ihtiyaç duymamaktadır. Sadece dişi pirelerin daha fazla yumurta bırakabilmeleri için kan tüketmeleri gerekmektedir. Pireler hızla büyümekte ve hızla çoğalabilmektedirler.

Pirelerin Zararları
Evleri ve diğer mekanları istila eden pireler hayvanlara ve insanlara şaşırtıcı sayıda hastalık iletebilmektedirler. Pireler insanların ve hayvanların sağlığını ısırıklarıyla alt üst edebilmektedir. Aynı zamanda hayvanlar tarafından yanlışlıkla yutulan pireler, hayvanlarda ciddi zararlara neden olabilmektedir.
Pireler, evcil hayvanlardan insanlara kolayca atlayabilmektedirler. Hızlı bir şekilde üreyen pireler evleri kolaylıkla istila edebilmektedir. Pireler, halı döşemelerinde, parke zeminlerinde veya mobilyalarda rahatça saklanabilmektedir.
Genel olarak, pire varlığından kaynaklanan en büyük rahatsızlık, pirelerin ısırıklarına maruz kalınması ve ısırıkların neden olduğu yoğun kaşıntılardır. Çoğu durumda, kaşıntı ve kırmızı ısırık izleri uzun süreli etki olmaksızın yavaşça kaybolmaktadır. Kaşıntı, kan dolaşımına ve deriye enjekte edilen tükürüğün bir reaksiyonu olarak ortaya çıkmaktadır.

Bununla birlikte, pire, hastalık ve parazit taşıyıcısı olduğundan taşıdığı hastalıkları da ısırma yoluyla insanlar ve hayvanlara bulaştırabilmektedir.
Hastalık taşıyıcısı olan bazı pireler bu hastalıkları insanlara ve evcil hayvanlara bulaştırabilmektedir. Pirelerden bulaşan en yaygın hastalık tifüs hastalığı olmaktadır. Tifüs yada lekeli humma taşıyıcısı olan pire ısırma yolu ile bu hastalığı insanlara kolaylıkla bulaştırabilmektedir. Tifüs hastalığının ilk belirtileri arasında baş ağrısı, halsizlik, hafif ateş yükselmesi, kilo kaybı yer almaktadır. Önemli belirtileri ise, durup dururken ürperme, bacak ve sırt kaslarında ağrı, iştahsızlık olarak görülmektedir. Bu tarz şikayetleriniz varsa hemen doktora görünmelisiniz.
Evcil hayvanlar tarafından yanlışlıkla yutulan pireler hayvanların bağırsaklarında tenyaların oluşmasına sebep olmaktadır. Bağırsaklarda rahatlıkla yaşayan tenyalar hayvanların zayıflamasına ve halsizleşmesine sebep olmaktadır.

Pireler ve pire ısırıkları hassas insanlarda ve hayvanlarda bazı alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.
• Pire ısırıkları, insanlarda cilt dermatitine yani egzamaya neden olabilmektedir.
• Pire dışkıları astım hastalığı olan insanların nefes almasını ara sıra zorlaştırabilmektedir.
• Hayvanlar ayrıca pire ısırıklarına aşırı tepki gösterebilmektedir. Pire ısırıklarına aşırı derecede maruz kalan evcil hayvanlar kaşınma yolu ile kendilerine zarar verebilmekte ve tüylerini kopararak dökebilmektedir.

Pire Isırığı
Pirelerin insanları ısırması bazı sıkıntılara yol açabilmektedir ancak pireler daha çok ortamda bulunan hayvanları ısırmaktadır. Pire istilasının ilk işareti, köpeğinizin veya kedinizin sürekli olarak kaşınması ve tüylerini ısırmaya çalışıyor olmasıdır.
Pire ısırıkları ağrılı olmamaktadır, durumun farkına ısırıldıktan sonra varılmaktadır. Pire ısırığı sonrasında ısırılan bölgede hassasiyete bağlı olarak hafif yada yoğun bir kaşıntı görülmektedir.
Pirelerin küçük boyları göz önüne alındığında, pire ısırıkları genellikle ciltte küçük kırmızı lekeler olarak görünmektedir.
Pire sorununuzu tespitine yardımcı olabilecek diğer faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.
• Pire ısırıkları nasıl tespit edilir? – Diğer böcek ısırıklarına nazaran ısırığın etrafında çok az şişlik bulunmaktadır. Isırılan bölgede kızarmış alanla çevrili küçük koyu bir leke oluşmaktadır.
• Isırıklar nerede oluşmaktadır? – Pire ısırıkları ayaklarda veya bacakların alt kısımlarında daha çok görülmektedir.
• Anında farkındalık – Bir pire ısırığı genellikle hemen hissedilmemektedir, tek bir pire genellikle aynı bölgeyi iki yada üç kez ısırmaktadır.
• Başlangıçta acı hissedilmemekte – Pire ısırığı acısız olduğu için ilk aşamada hissedilmemektedir. Isırıldıktan sonra meydana gelen kaşıntı yoluyla ısırılan bölge tespit edilmektedir.
• Kimler risk altında? – Özellikle bebekler pire ısırıkları karşısında risk altında bulunmaktadırlar. Çocuklar ayrıca yetişkinlere göre pire ısırığına karşı daha hassas olma eğilimindedirler.
Pire ısırığından sonra ısırılan bölgede kaşıntılı bir kızarıklık veya egzama ortaya çıkarsa, doktora başvurmanız daha yararlı olacaktır. Bu belirtiler, pire ısırıklarına karşı alerjik bir reaksiyonun yaygın semptomlarıdır.
Ayrıca, evcil hayvanlarda yoğun bir kaşıntı ve tüy döküntüsü varsa hemen veterinere başvurmalısınız.

Pireler Evlere Nasıl Girmektedir?
Pireler evlere genellikle evcil hayvanlarla beraber girmektedir. Evcil hayvanınızı ne kadar temiz tutarsanız tutun dışardaki pireler hayvanınıza kolaylıkla bulaşabilmektedir. Uzun mesafe zıplama yetenekleri sayelerinde dış ortamdaki pireler evcil hayvanlarınıza bulaşabilmektedir.
Pirelerin Evlerden Uzak Tutulması İçin Yapılması Gerekenler
Pireler diğer haşereler gibi evinize, evlerdeki besinlerden beslenmek amacıyla girmemektedir. Evlerin sürekli temiz tutuluyor olması pire istilasını önlememektedir. Pireler evlere evcil hayvanlar yoluyla girmektedir. Evleri pire istilasından korumak ve evdeki pire popülasyonunu azaltmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.
• Evdeki halıları, kilimleri ve evcil hayvan yataklarını düzenli olarak elektrikli süpürge ile süpürün.
• Haftalık olarak, çamaşır makinenizdeki sıcak yıkama ayarında evcil hayvan yataklarını yıkayın.
• Boş kulübeler, garajlar yada bu tarz mekanlar pireler için saklanma yerleri olabilmektedir. Buralar giren evcil hayvanlar pireleri de evlere taşımaktadır. Dışarı çıkardığınız evcil hayvanınızı pire istilasını önlemek için hemen pire tarakları ile taramalısınız.
• Yeni bir eve taşınacağınız zaman, pire ve pire yumurtaları belirtileri için döşemeleri dikkatli bir şekilde inceleyin. Yani taşınacağınız evde daha önce de evcil hayvan beslenmiş ise pire sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Evlerdeki Pire İstilası Belirtileri
Evinizi pirelerin istila ettiğinden şüpheleniyorsanız aşağıdaki işaretlere bakabilirsiniz:
• Evcil hayvanınızın tüylerinin arasında kırmızı yada kahverengi ve 2mm büyüklüğünde parıltılar görüyor musunuz?
• Köpeğinizin ya da kedinizin baş ve boyun kısmını sürekli kontrol etmelisiniz. Pireler hayvanlarda daha çok bu bölgelerde bulunmaktadır.
• Evcil hayvanınızın cildine ve tüylerine dikkatli bir şekilde bakarak küçük pire dışkıları olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
• Evcil hayvanlarınızın yataklarını sürekli olarak kontrol ederek pire, pire dışkısı yada pire yumurtası olup olmadığına bakmalısınız.
Bazı durumlarda evleri istila eden pireler yok edilse bile ortamda kalan ve tespit edilmesi zor olan pire yumurtaları yeni bir istila sorunu oluşturabilir. İlk etapta pireler yumurtalarını evcil hayvanların üstlerine bırakmaktadırlar. Fakat yumurtalar evcil hayvanların üstlerinde duramazlar. Yumurtalar kolayca tüylerin arasında düşerek ve parkelerin, halıların veya mobilyaların arasında kolaylıkla saklanabilir. Pire yumurtaları küçük ebatlarda yuvarlak veya oval şekilde beyaz renkte olmaktadırlar. Büyük mekanlarda bu yumurtaları tespit etmek oldukça zor olmaktadır.

Pireler Evlerde Nereye Saklanmaktadır?
Pireler evleri istila ettiği zaman evcil hayvanların tüylerinin aralarına saklanmaktadırlar. Yumurta ve larvalar ise halı veya kilim altlarında, mobilyaların altlarında ve evin her mekanında bulunabilirler.

Pireler İle Nasıl Savaşılır?
Evcil hayvanlar, dışardaki diğer hayvanlardan veya girdikleri kuytu köşelerden pireleri üzerlerine toplayıp bu şekilde evlere geri dönebilmektedir. Bu yüzden pire işaretlerinin farkında olup hızlı teşhis yapmak önemli olmaktadır. Evcil hayvanlarınızı ve evinizi istila eden pireleri yok etmek için kullanacağınız yöntemler aileniz ve evcil hayvanlarınız için güvenli olmak zorundadır.
Evinizi istila eden pirlere karşı aşağıdaki önlemleri alarak evinizdeki pirelerle savaşabilirsiniz.
• Evleri istila eden pireleri hızlı bir şekilde temizlemenin en etkili yolu elektrik süpürgesi kullanmaktır. Evcil hayvanlarınızın yataklarını, halıları ve mobilya altlarını dikkatli şekilde süpürerek bu alanlardaki pireleri ve pire yumurtalarını ortadan kaldırabilirsiniz.
• Elektrikli süpürge ile pireleri evinizden temizledikten sonra süpürgenizin haznesini dikkatli şekilde dışarı boşaltmanız gerekmektedir. Çünkü elektrik süpürgesinin içindeki pireler halan hayatta olmaktadır.
• Evcil hayvanlarınızı pire tarağı ile düzenli olarak taramalısınız ve her hafta evcil hayvanlarınızın yataklarını yıkamalısınız (çamaşır makinesinin sıcak su programını kullanarak).
• Eğer kediniz ya da köpeğiniz kaşınıyorsa ya da tüylerini ısırıyorsa, veterinerinizle derhal görüşmeniz gerekmektedir. Evcil hayvanınızı pirelerden kurtarmak için pire spreyleri veya pire tozları kullanabilirsiniz.
Pirelerden kurtulmak için evde yapılabilecek ilaçlar
Evinizi istila eden pirelerden kurtulmak için evde hazırlayacağınız ilaçları kullanabilirsiniz.
Bulaşık sabunu
Bulaşık sabunu ve biraz su kullanarak pire tuzağı oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir tabak veya kaseye ılık su ve bulaşık sabunu karışımını doldurmak ve evinizde pireleri gördüğünüz alana bu tuzağı yerleştirmektir. Su ve bulaşık sabunu çözeltileri, karışımından dolayı pireleri yakalayan bir yapıştırıcı görevi görmektedir. Bu yöntemi her gün yeni bir karışım hazırlayarak tekrar etmelisiniz. Özellikle geceleri bu karışımı kullanmalısınız. Zıplayan pireler bu karışımın içine düşmekte ve bulaşık sabunu sayesinde suyun içinden çıkamamaktadırlar.

Bitkisel pire spreyi
Evde hazırlayacağınız bitkisel pire spreyleri sayesinde evinizdeki pireleri azaltabilirsiniz. Pireler için kullanılan bitkisel karışımlar, toksik madde içermeyen doğal ürünlerden yapılmaktadır ve evcil hayvanlara ve çocuklara zarar vermemektedir.
Büyük bir sprey şişesinin içine 500 ml sirke, 250 ml su, 100 ml limon suyu ve 50 ml cadı elaını karıştırarak bir pire spreyi oluşturun. Ürünü homojen bir şekilde karıştırın. Pire istilasının olduğu bölgelere bu karışımı uygulayın. Pireler özellikle sirke kokusundan rahatsız olmaktadırlar. Özellikle pencere ve kapı kenarlarına bu karışımı sıkabilirsiniz.

Karbonat
Evdeki pirelerden kurtulmanın en kolay yolu pireleri elektrikli süpürge ile süpürmektir. Karbonatı halı ve mobilyalarınız üzerine döküp sert bir fırça ile bu eşyaları fırçalayın daha sonra evinizi elektrikli süpürge ile süpürün.

Tuz
Tuz da yine karbonat gibi kullanılmaktadır. Halılarınızın ve mobilyalarınız üzerine ince çekilmiş tuzlardan dökerek bu eşyalarınızı sert bir fırça ile fırçalayın. Daha sonra elektrikli süpürge ile bu eşyaları temizleyin.

Limonlu sprey
Limonlu sprey evleri istila eden pirelerden kurtulmak için kullanılan doğal yöntemlerdendir. Limonlu spreyi yapmak için limonu ince şekilde dilimleyin ve bir bardak suyla dilimlenmiş limonları kaynatın. Çözeltinin oturması için karışımı gece boyunca bekletin. Ertesi gün limonlu çözeltiyi sprey şişesine doldurarak mobilyaların, halıların, evcil hayvan yataklarının ve diğer eşyaların üzerine püskürtün. Eşyaları ıslatmayın, nemli bırakmanız yeterli olmaktadır.

Biberiye
Biberiye, organik pire kontrol ürünü olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Hafif istilaların yanı sıra evcil hayvanları tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Biberiyeyi kullanarak evinizde bitkisel pire tozu hazırlayabilirsiniz. Havana biberiye, rezene ve nane yapraklarını koyarak bunları iyice öğütün. Daha sonra, halı, mobilya, evcil hayvan yatakları, pencere eşikleri ve evde pire faaliyetinden şüphe duyduğunuz bütün alanlara bu toz karışımdan uygulayın.
Pireleri uzak tutan bitkiler
Pireler bazı bitkilerin kokularından hoşlanmadıkları için bu bitkilerin bulunduğu mekanlara girmemektedirler. Evinize bu bitkilerin yağlarını alabilirsiniz yada saksıda bu bitkileri yetiştirebilirsiniz.

Bu bitkiler aşağıda sıralanmıştır:
• Kasımpatı
• Lavanta
• Nane
• Rezene

Evleri istila eden pirelerden kurtulmak her zaman zor olmaktadır. Evcil hayvanların yataklarını, koltuk minderlerini sürekli yıkayarak ve süpürerek bu alanlardaki pirelerden kurtulabilirsiniz.
Pireler için yeterli önlemler alınsa ve bir dizi farklı ev ilaçları kullanılsa bile pire istilası % 100 yok edilememektedir. Ayrıca ortamdaki pireler yok edilse bile evlerde kalan pire yumurtaları tekrar pire istilasına yol açmaktadır. Pire istilasına karşı etkili şekilde çözümler üretmek için profesyonel bir yardım almak zorunlu olmaktadır. Siz de evinizde pire sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız firmamızı tercih ederek bu sorundan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Pire Sorunu İle Karşı Karşıya Kaldığınız Zaman Neden Bizim Firmamızı Tercih Etmelisiniz?
Pirelerin geri gelmemesini ve evinizden pire yumurtaları da dahil olmak üzere pirelerin komple temizlenmesini istiyorsanız profesyonel ilaçlama firmaları ile çalışmanız gerekmektedir. Pireler evlere girdikleri zaman hızlı bir şekilde evleri istila edebilmektedir.
Uzman teknisyenlerimiz, evinizde bulunan pirelerden kurtulmak için ne yapılacağını tam olarak bilmektedirler. Farklı türdeki pire türlerinin alışkanlıklarını bilmekte ve onlar için en uygun çözümleri sizlere sunmaktadırlar. Teknisyenlerimiz kapsamlı bir inceleme yaparak ve pire nüfusunun ve yumurtalarını bulunduğu alanları belirleyerek bu pireleri evinizden çıkartmaktadır.
Firmamızın teknisyenleri ilk olarak evinizdeki pire popülasyonlarını tespit etmektedir. Ayrıca pire yumurtaları ve larvalarını da tespit ederek uygun çözümleri geliştirmektedir. Evinizdeki ve bahçe ve diğer alanlarınızdaki pireleri % 100 yok etmekteyiz. Uygun ilaçlama yöntemleri kullanarak pirelerle etkili bir şekilde savaşmaktayız.

İşletmeler için Pire Kontrolü
Hızlı bir şekilde tedavi edilmeyen pire problemleri işyerlerini de olumsuz etkilemektedir. İşyerlerindeki pire problemleri müşteri kaybına ve itibar kaybına sebep olmaktadır. Ayrıca pireler taşıdıkları hastalıklar sebebiyle işyerlerinde sağlıksız koşullar oluşturmaktadır. Firmamızın teknisyenleri işyerinizdeki pire istilasını eksiksiz şekilde gidermektedir.

Pire Problemleri Karşısında Uyguladığımız Planımız
• Haşere kontrol uzmanlarımız, tesisinizin eksiksiz ve kapsamlı bir şekilde incelemek amacıyla sizin için en uygun olan zamanda işyerinizi ziyaret edecektir.
• İstilayı ortadan kaldırmak amacıyla sizin için en uygun tedavi planını önerecektir ve ilaçlama maliyetini size bildirecektir.
• İstilanın yoğunluğuna göre teknisyenlerimiz işyeriniz birkaç defa ziyaret edecektir.
• İşyeriniz için uygun olan zamanda pire ilaçlaması yapılacaktır.
• Ayrıca, pire problemiyle tekrar karşılaşmamanız için teknisyenlerimiz sizlere tavsiyelerde bulunacaktır.
İşyerinizde pire problemi ile karşı karşıyaysanız profesyonel çözümler için hemen bizi arayabilirsiniz. Pire istilası ile karşı karşıya kalan her türlü işyerine pire ilaçlaması yapmaktayız. Deneyimli teknisyenlerimiz sayesinde büyük işyerlerini bile kısa sürede ilaçlamaktayız.

DİĞER HABERLER