Pire

Pire

Siyah kahverengi, 2 mm boyunda katlı yapılı altı bacaklı olup vücudunda ve bacaklarında kılları bulunur. Sıçrayan yapıdadır, dikey 20 cm, yatay 40 cm zıplarlar. Hayvan, insan, toz ve kuş piresi şeklinde türleri vardır. Çok çabuk nüfus yaratır, haftada 2,000 yavruya ulaşabilir. Yumurtalarını toz, toprak içine ve zeminlere dağınık vaziyette bırakır. Uygun ısıda 8 –10 günde evrimleşerek pire olur, ısı yeterli değilse 80–90 güne kadar uzar. Yumurtlamak için kan emerler bu sebeple canlıya ve insana hemen anında hücum ederler canlı üstüne çıktığı için evlere kolay taşınır, geceleri uyutmaz ısırır, ciltte noktacıklar halinde ısırık izleri çamaşırda kahverengi pisliğinin lekeleri gözlemlenebilir. En çok hayvanların dinlenme alanlarında görülür ve ürerler. Tifüs ve Veba hastalığı bulaştırırlar

Evinizde iş yerinizde yada diğer ortamlarda haşereler ile mücadele etmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Pire İstilası Belirtileri Nelerdir ve Pire İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Evinizde evcil hayvanınız olsun ya da olmasın, evleri istila eden pireler büyük bir endişe kaynağı olmaktadır. Pire ile ilgili en büyük problemlerden biri, belirtilerinin diğer haşerelerle karıştırılması ve doğru istila tespitin yapılamamasıdır. Belirtilerini gördüğünüz haşere bir pire olabileceği gibi, aynı zamanda tahta kurusu yada kene olabilir. Evleri istila edebilen pirelerle doğru bir şekilde savaşabilmek için ilk önce evde ki haşerenin teşhisi doğru bir şekilde yapılmalıdır.
Pireler koyu kırmızı ve kahverengimsi renkte olmaktadırlar. Dış iskeletleri sert ve geriye dönük kıllarla kaplıdır. Kan ile beslenen bu haşereler istila ettiği ortamdaki evcil hayvanların başlarına bela olmaktadır. Pirelerin kanatları yoktur fakat çok uzağa veya yükseğe rahatlıkla sıçrayabilmektedirler. Güçlü bacakları sayesinde, boylarının 80 katı yüksekliğe ve vücut uzunluklarının 200 katı kadar ileriye sıçrayabilmektedirler. Pireler küçük haşerelerdir. Genellikle, 3 mm’den daha büyük çapta olmazlar. Larva evresindeki pireler, yaklaşık 3-5 mm uzunluğunda olmaktadırlar. Pireler yumurtaları yaklaşık 5mm uzunluğundadır. Çok küçük olmasına rağmen, dikkatli bakıldığı taktirde insan gözü tarafından algılanabilmektedirler.

Gerekli süre: 1 gün

Pire ilaçlama nasıl yapılır?

 1. Ortam Temizliği

  Öncelikle pirelerin bulunduğu ortamın temizlenmesi gereklidir. Bu, pirelerin üreyebileceği alanları temizlemeyi içerir. Halıların ve mobilyaların vakumlanması, yatakların ve yorganların yıkanması ve yerlerin silinmesi gerekebilir.

 2. İlaçlama Alanlarının belirlenmesi

  Pire ilaçlama işlemi yapılacak alanların belirlenmesi gerekir. Bu alanlar, pirelerin en çok bulunduğu yerler olarak belirlenir. Bu alanlar, özellikle evcil hayvanların uyuduğu yerler, yatak odaları, halılar, mobilyalar ve çamaşır odalarıdır.

 3. Doğru İlaçlama seçimi

  Pire ilaçlama işlemi için kullanılacak ilaçların seçimi yapılmalıdır. Genellikle pirelerin yok edilmesi için insektisitler kullanılır. Ancak bu ilaçların insanlar ve evcil hayvanlar için zararlı olabileceği için, doğru ilacın seçilmesi önemlidir. Uygun ilacı seçmek için profesyonel bir ilaçlama şirketiyle görüşmek en iyi yoldur.

 4. Evcil hayvanların ortamdan uzaklaştırılması

  Pire ilaçlama işlemi öncesi, evdeki tüm evcil hayvanlar dışarıda tutulmalıdır. Bu, evcil hayvanların ilaçtan etkilenmesini önler.

 5. Ortam Havalandırılması

  İlaçlama işlemi öncesi, ilaçlama yapılacak alanların havalandırılması gerekir. Bu, ilacın etkisini arttıracaktır.

 6. İlaçlama

  İlaçlama işlemi sırasında, ilacın doğru şekilde uygulanması önemlidir. İlaç, ilaçlama uzmanı ekiplerimiz tarafından pirelerin en çok bulunduğu alanlara püskürtülür. İlaçlama işlemi sonrası, evin havalandırılması ve pirelerin öldüğünden emin olmak için bir süre beklemek gerekir.

 7. Ev temizliği

  Pire ilaçlama işlemi sonrası, evcil hayvanlar yeniden eve alınmadan önce ilaçlama işleminin tamamen etkisini göstermesi için bir süre beklenmelidir. Ayrıca, ilaçlama sonrası evdeki tüm yüzeylerin temizlenmesi ve hijyenik hale getirilmesi gereklidir.

 8. Yeniden ilaçlama

  Pire ilaçlama işlemi tekrarlanabilir. Bu, pirelerin tamamen yok edilmesi için gereklidir. İlaçlama uzmanı, uygun aralıklarla ilaçlama işlemini tekrarlamalıdır.

Pirelerin Yaşam Döngüsü

Pireler kanla beslenmektedirler. Dişi pire yumurtlamak için kanla beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Dişi pireler beslendikten 36 yada 48 saat sonra yumurtalarını bırakmaktadırlar.
Pire yumurtaları çok küçük olsa da dikkatli bakıldığı sürece görülebilmektedir. Yumurtalar yuvarlak veya oval şekilde ve beyaz renktedirler.
Larva aşamasındaki pireler yarı saydam ve beyaz renkte olmaktadır. Bu aşamada pirelerin bacakları veya gözleri yoktur.
Pireler yumurtaları, yumurtadan çıktıktan sonra larva derisinde kalan organik kalıntılarla beslenmektedir. Larvalar yetişkinliğe ulaşana kadar başka bir besine ihtiyaç duymamaktadır. Sadece dişi pirelerin daha fazla yumurta bırakabilmeleri için kan tüketmeleri gerekmektedir. Pireler hızla büyümekte ve hızla çoğalabilmektedirler.

Pirelerin Zararları

Evleri ve diğer mekanları istila eden pireler hayvanlara ve insanlara şaşırtıcı sayıda hastalık iletebilmektedirler. Pireler insanların ve hayvanların sağlığını ısırıklarıyla alt üst edebilmektedir. Aynı zamanda hayvanlar tarafından yanlışlıkla yutulan pireler, hayvanlarda ciddi zararlara neden olabilmektedir.
Pireler, evcil hayvanlardan insanlara kolayca atlayabilmektedirler. Hızlı bir şekilde üreyen pireler evleri kolaylıkla istila edebilmektedir. Pireler, halı döşemelerinde, parke zeminlerinde veya mobilyalarda rahatça saklanabilmektedir.
Genel olarak, pire varlığından kaynaklanan en büyük rahatsızlık, pirelerin ısırıklarına maruz kalınması ve ısırıkların neden olduğu yoğun kaşıntılardır. Çoğu durumda, kaşıntı ve kırmızı ısırık izleri uzun süreli etki olmaksızın yavaşça kaybolmaktadır. Kaşıntı, kan dolaşımına ve deriye enjekte edilen tükürüğün bir reaksiyonu olarak ortaya çıkmaktadır.

Bununla birlikte, pire, hastalık ve parazit taşıyıcısı olduğundan taşıdığı hastalıkları da ısırma yoluyla insanlar ve hayvanlara bulaştırabilmektedir.
Hastalık taşıyıcısı olan bazı pireler bu hastalıkları insanlara ve evcil hayvanlara bulaştırabilmektedir. Pirelerden bulaşan en yaygın hastalık tifüs hastalığı olmaktadır. Tifüs yada lekeli humma taşıyıcısı olan pire ısırma yolu ile bu hastalığı insanlara kolaylıkla bulaştırabilmektedir. Tifüs hastalığının ilk belirtileri arasında baş ağrısı, halsizlik, hafif ateş yükselmesi, kilo kaybı yer almaktadır. Önemli belirtileri ise, durup dururken ürperme, bacak ve sırt kaslarında ağrı, iştahsızlık olarak görülmektedir. Bu tarz şikayetleriniz varsa hemen doktora görünmelisiniz.
Evcil hayvanlar tarafından yanlışlıkla yutulan pireler hayvanların bağırsaklarında tenyaların oluşmasına sebep olmaktadır. Bağırsaklarda rahatlıkla yaşayan tenyalar hayvanların zayıflamasına ve halsizleşmesine sebep olmaktadır.

Pireler ve pireler ısırıkları hassas insanlarda ve hayvanlarda bazı alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.
• Pireler ısırıkları, insanlarda cilt dermatitine yani egzamaya neden olabilmektedir.
• Pireler dışkıları astım hastalığı olan insanların nefes almasını ara sıra zorlaştırabilmektedir.
• Hayvanlar ayrıca pire ısırıklarına aşırı tepki gösterebilmektedir. Pire ısırıklarına aşırı derecede maruz kalan evcil hayvanlar kaşınma yolu ile kendilerine zarar verebilmekte ve tüylerini kopararak dökebilmektedir.

Pireler Isırığı

Pirelerin insanları ısırması bazı sıkıntılara yol açabilmektedir ancak pireler daha çok ortamda bulunan hayvanları ısırmaktadır. Pire istilasının ilk işareti, köpeğinizin veya kedinizin sürekli olarak kaşınması ve tüylerini ısırmaya çalışıyor olmasıdır.
Pire ısırıkları ağrılı olmamaktadır, durumun farkına ısırıldıktan sonra varılmaktadır. Pire ısırığı sonrasında ısırılan bölgede hassasiyete bağlı olarak hafif yada yoğun bir kaşıntı görülmektedir.
Pirelerin küçük boyları göz önüne alındığında, pire ısırıkları genellikle ciltte küçük kırmızı lekeler olarak görünmektedir.
Pire sorununuzu tespitine yardımcı olabilecek diğer faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.
• Pireler ısırıkları nasıl tespit edilir? – Diğer böcek ısırıklarına nazaran ısırığın etrafında çok az şişlik bulunmaktadır. Isırılan bölgede kızarmış alanla çevrili küçük koyu bir leke oluşmaktadır.
• Isırıklar nerede oluşmaktadır? – Pire ısırıkları ayaklarda veya bacakların alt kısımlarında daha çok görülmektedir.
• Anında farkındalık – Bir pire ısırığı genellikle hemen hissedilmemektedir, tek bir pire genellikle aynı bölgeyi iki yada üç kez ısırmaktadır.
• Başlangıçta acı hissedilmemekte – Pire ısırığı acısız olduğu için ilk aşamada hissedilmemektedir. Isırıldıktan sonra meydana gelen kaşıntı yoluyla ısırılan bölge tespit edilmektedir.
• Kimler risk altında? – Özellikle bebekler pire ısırıkları karşısında risk altında bulunmaktadırlar. Çocuklar ayrıca yetişkinlere göre pire ısırığına karşı daha hassas olma eğilimindedirler.
Pire ısırığından sonra ısırılan bölgede kaşıntılı bir kızarıklık veya egzama ortaya çıkarsa, doktora başvurmanız daha yararlı olacaktır. Bu belirtiler, pire ısırıklarına karşı alerjik bir reaksiyonun yaygın semptomlarıdır.
Ayrıca, evcil hayvanlarda yoğun bir kaşıntı ve tüy döküntüsü varsa hemen veterinere başvurmalısınız.

Pireler Evlere Nasıl Girmektedir?

Pireler evlere genellikle evcil hayvanlarla beraber girmektedir. Evcil hayvanınızı ne kadar temiz tutarsanız tutun dışardaki pireler hayvanınıza kolaylıkla bulaşabilmektedir. Uzun mesafe zıplama yetenekleri sayelerinde dış ortamdaki pireler evcil hayvanlarınıza bulaşabilmektedir.
Pirelerin Evlerden Uzak Tutulması İçin Yapılması Gerekenler
Pireler diğer haşereler gibi evinize, evlerdeki besinlerden beslenmek amacıyla girmemektedir. Evlerin sürekli temiz tutuluyor olması pire istilasını önlememektedir. Pireler evlere evcil hayvanlar yoluyla girmektedir. Evleri pire istilasından korumak ve evdeki pire popülasyonunu azaltmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.
• Evdeki halıları, kilimleri ve evcil hayvan yataklarını düzenli olarak elektrikli süpürge ile süpürün.
• Haftalık olarak, çamaşır makinenizdeki sıcak yıkama ayarında evcil hayvan yataklarını yıkayın.
• Boş kulübeler, garajlar yada bu tarz mekanlar pireler için saklanma yerleri olabilmektedir. Buralar giren evcil hayvanlar pireleri de evlere taşımaktadır. Dışarı çıkardığınız evcil hayvanınızı pire istilasını önlemek için hemen pire tarakları ile taramalısınız.
• Yeni bir eve taşınacağınız zaman, pire ve pire yumurtaları belirtileri için döşemeleri dikkatli bir şekilde inceleyin. Yani taşınacağınız evde daha önce de evcil hayvan beslenmiş ise pire sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Evlerdeki Pireler İstilası Belirtileri

Evinizi pirelerin istila ettiğinden şüpheleniyorsanız aşağıdaki işaretlere bakabilirsiniz:
• Evcil hayvanınızın tüylerinin arasında kırmızı yada kahverengi ve 2mm büyüklüğünde parıltılar görüyor musunuz?
• Köpeğinizin ya da kedinizin baş ve boyun kısmını sürekli kontrol etmelisiniz. Pireler hayvanlarda daha çok bu bölgelerde bulunmaktadır.
• Evcil hayvanınızın cildine ve tüylerine dikkatli bir şekilde bakarak küçük pireler dışkıları olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
• Evcil hayvanlarınızın yataklarını sürekli olarak kontrol ederek pireler, pireler dışkısı yada pireler yumurtası olup olmadığına bakmalısınız.
Bazı durumlarda evleri istila eden pireler yok edilse bile ortamda kalan ve tespit edilmesi zor olan pire yumurtaları yeni bir istila sorunu oluşturabilir. İlk etapta pireler yumurtalarını evcil hayvanların üstlerine bırakmaktadırlar. Fakat yumurtalar evcil hayvanların üstlerinde duramazlar. Yumurtalar kolayca tüylerin arasında düşerek ve parkelerin, halıların veya mobilyaların arasında kolaylıkla saklanabilir. Pire yumurtaları küçük ebatlarda yuvarlak veya oval şekilde beyaz renkte olmaktadırlar. Büyük mekanlarda bu yumurtaları tespit etmek oldukça zor olmaktadır.

Pireler Evlerde Nereye Saklanmaktadır?

Pireler evleri istila ettiği zaman evcil hayvanların tüylerinin aralarına saklanmaktadırlar. Yumurta ve larvalar ise halı veya kilim altlarında, mobilyaların altlarında ve evin her mekanında bulunabilirler.

Pireler İle Nasıl Savaşılır?

Evcil hayvanlar, dışardaki diğer hayvanlardan veya girdikleri kuytu köşelerden pireleri üzerlerine toplayıp bu şekilde evlere geri dönebilmektedir. Bu yüzden pire işaretlerinin farkında olup hızlı teşhis yapmak önemli olmaktadır. Evcil hayvanlarınızı ve evinizi istila eden pireleri yok etmek için kullanacağınız yöntemler aileniz ve evcil hayvanlarınız için güvenli olmak zorundadır.
Evinizi istila eden pirlere karşı aşağıdaki önlemleri alarak evinizdeki pirelerle savaşabilirsiniz.
• Evleri istila eden pireleri hızlı bir şekilde temizlemenin en etkili yolu elektrik süpürgesi kullanmaktır. Evcil hayvanlarınızın yataklarını, halıları ve mobilya altlarını dikkatli şekilde süpürerek bu alanlardaki pireleri ve pire yumurtalarını ortadan kaldırabilirsiniz.
• Elektrikli süpürge ile pireleri evinizden temizledikten sonra süpürgenizin haznesini dikkatli şekilde dışarı boşaltmanız gerekmektedir. Çünkü elektrik süpürgesinin içindeki pireler halan hayatta olmaktadır.
• Evcil hayvanlarınızı pire tarağı ile düzenli olarak taramalısınız ve her hafta evcil hayvanlarınızın yataklarını yıkamalısınız (çamaşır makinesinin sıcak su programını kullanarak).
• Eğer kediniz ya da köpeğiniz kaşınıyorsa ya da tüylerini ısırıyorsa, veterinerinizle derhal görüşmeniz gerekmektedir. Evcil hayvanınızı pirelerden kurtarmak için pire spreyleri veya pire tozları kullanabilirsiniz.
Pirelerden kurtulmak için evde yapılabilecek ilaçlar
Evinizi istila eden pirelerden kurtulmak için evde hazırlayacağınız ilaçları kullanabilirsiniz.
Bulaşık sabunu
Bulaşık sabunu ve biraz su kullanarak pire tuzağı oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir tabak veya kaseye ılık su ve bulaşık sabunu karışımını doldurmak ve evinizde pireleri gördüğünüz alana bu tuzağı yerleştirmektir. Su ve bulaşık sabunu çözeltileri, karışımından dolayı pireleri yakalayan bir yapıştırıcı görevi görmektedir. Bu yöntemi her gün yeni bir karışım hazırlayarak tekrar etmelisiniz. Özellikle geceleri bu karışımı kullanmalısınız. Zıplayan pireler bu karışımın içine düşmekte ve bulaşık sabunu sayesinde suyun içinden çıkamamaktadırlar.

Bitkisel pireler spreyi

Evde hazırlayacağınız bitkisel pire spreyleri sayesinde evinizdeki pireleri azaltabilirsiniz. Pireler için kullanılan bitkisel karışımlar, toksik madde içermeyen doğal ürünlerden yapılmaktadır ve evcil hayvanlara ve çocuklara zarar vermemektedir.
Büyük bir sprey şişesinin içine 500 ml sirke, 250 ml su, 100 ml limon suyu ve 50 ml cadı elaını karıştırarak bir pire spreyi oluşturun. Ürünü homojen bir şekilde karıştırın. Pire istilasının olduğu bölgelere bu karışımı uygulayın. Pireler özellikle sirke kokusundan rahatsız olmaktadırlar. Özellikle pencere ve kapı kenarlarına bu karışımı sıkabilirsiniz.

Karbonat
Evdeki pirelerden kurtulmanın en kolay yolu pireleri elektrikli süpürge ile süpürmektir. Karbonatı halı ve mobilyalarınız üzerine döküp sert bir fırça ile bu eşyaları fırçalayın daha sonra evinizi elektrikli süpürge ile süpürün.

Tuz
Tuz da yine karbonat gibi kullanılmaktadır. Halılarınızın ve mobilyalarınız üzerine ince çekilmiş tuzlardan dökerek bu eşyalarınızı sert bir fırça ile fırçalayın. Daha sonra elektrikli süpürge ile bu eşyaları temizleyin.

Limonlu sprey
Limonlu sprey evleri istila eden pirelerden kurtulmak için kullanılan doğal yöntemlerdendir. Limonlu spreyi yapmak için limonu ince şekilde dilimleyin ve bir bardak suyla dilimlenmiş limonları kaynatın. Çözeltinin oturması için karışımı gece boyunca bekletin. Ertesi gün limonlu çözeltiyi sprey şişesine doldurarak mobilyaların, halıların, evcil hayvan yataklarının ve diğer eşyaların üzerine püskürtün. Eşyaları ıslatmayın, nemli bırakmanız yeterli olmaktadır.

Biberiye
Biberiye, organik pire kontrol ürünü olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Hafif istilaların yanı sıra evcil hayvanları tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Biberiyeyi kullanarak evinizde bitkisel pire tozu hazırlayabilirsiniz. Havana biberiye, rezene ve nane yapraklarını koyarak bunları iyice öğütün. Daha sonra, halı, mobilya, evcil hayvan yatakları, pencere eşikleri ve evde pire faaliyetinden şüphe duyduğunuz bütün alanlara bu toz karışımdan uygulayın.
Pireleri uzak tutan bitkiler
Pireler bazı bitkilerin kokularından hoşlanmadıkları için bu bitkilerin bulunduğu mekanlara girmemektedirler. Evinize bu bitkilerin yağlarını alabilirsiniz yada saksıda bu bitkileri yetiştirebilirsiniz.

Bu bitkiler aşağıda sıralanmıştır:
• Kasımpatı
• Lavanta
• Nane
• Rezene

Evleri istila eden pirelerden kurtulmak her zaman zor olmaktadır. Evcil hayvanların yataklarını, koltuk minderlerini sürekli yıkayarak ve süpürerek bu alanlardaki pirelerden kurtulabilirsiniz.
Pireler için yeterli önlemler alınsa ve bir dizi farklı ev ilaçları kullanılsa bile pire istilası % 100 yok edilememektedir. Ayrıca ortamdaki pireler yok edilse bile evlerde kalan pire yumurtaları tekrar pire istilasına yol açmaktadır. Pire istilasına karşı etkili şekilde çözümler üretmek için profesyonel bir yardım almak zorunlu olmaktadır. Siz de evinizde pire sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız firmamızı tercih ederek bu sorundan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Pireler Sorunu İle Karşı Karşıya Kaldığınız Zaman Neden Bizim Firmamızı Tercih Etmelisiniz?

Pirelerin geri gelmemesini ve evinizden pireler yumurtaları da dahil olmak üzere pirelerin komple temizlenmesini istiyorsanız profesyonel ilaçlama firmaları ile çalışmanız gerekmektedir. Pireler evlere girdikleri zaman hızlı bir şekilde evleri istila edebilmektedir.
Uzman teknisyenlerimiz, evinizde bulunan pirelerden kurtulmak için ne yapılacağını tam olarak bilmektedirler. Farklı türdeki pire türlerinin alışkanlıklarını bilmekte ve onlar için en uygun çözümleri sizlere sunmaktadırlar. Teknisyenlerimiz kapsamlı bir inceleme yaparak ve pire nüfusunun ve yumurtalarını bulunduğu alanları belirleyerek bu pireleri evinizden çıkartmaktadır.
Firmamızın teknisyenleri ilk olarak evinizdeki pire popülasyonlarını tespit etmektedir. Ayrıca pire yumurtaları ve larvalarını da tespit ederek uygun çözümleri geliştirmektedir. Evinizdeki ve bahçe ve diğer alanlarınızdaki pireleri % 100 yok etmekteyiz. Uygun ilaçlama yöntemleri kullanarak pirelerle etkili bir şekilde savaşmaktayız.

İşletmeler için Pireler Kontrolü

Hızlı bir şekilde tedavi edilmeyen pire problemleri işyerlerini de olumsuz etkilemektedir. İşyerlerindeki pire problemleri müşteri kaybına ve itibar kaybına sebep olmaktadır. Ayrıca pireler taşıdıkları hastalıklar sebebiyle işyerlerinde sağlıksız koşullar oluşturmaktadır. Firmamızın teknisyenleri işyerinizdeki pire istilasını eksiksiz şekilde gidermektedir.

Pireler Problemleri Karşısında Uyguladığımız Planımız

• Haşere kontrol uzmanlarımız, tesisinizin eksiksiz ve kapsamlı bir şekilde incelemek amacıyla sizin için en uygun olan zamanda işyerinizi ziyaret edecektir.
• İstilayı ortadan kaldırmak amacıyla sizin için en uygun tedavi planını önerecektir ve ilaçlama maliyetini size bildirecektir.
• İstilanın yoğunluğuna göre teknisyenlerimiz işyeriniz birkaç defa ziyaret edecektir.
• İşyeriniz için uygun olan zamanda pire ilaçlaması yapılacaktır.
• Ayrıca, pire problemiyle tekrar karşılaşmamanız için teknisyenlerimiz sizlere tavsiyelerde bulunacaktır.
İşyerinizde pire problemi ile karşı karşıyaysanız profesyonel çözümler için hemen bizi arayabilirsiniz. Pire istilası ile karşı karşıya kalan her türlü işyerine pire ilaçlaması yapmaktayız. Deneyimli teknisyenlerimiz sayesinde büyük işyerlerini bile kısa sürede ilaçlamaktayız.

Ayzer ilaçlama; Profesyonel ekiplerimizden dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmeti

0532 715 2029

0 312 212 07 24

Yada iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Pirenin özellikleri nelerdir ?

Pireler kanatsız, küçük, kan emici parazitlerdir. Boyutları 1,5 mm ila 4,5 mm arasında değişiklik gösterir. Vücutları küçük iğnelerle kaplıdır ve ağızları da oldukça keskindir. Renkleri genellikle parlak kırmızımsı kahverengidirler. Memelilerin ve kuşların kanını emerek beslenirler ve çok hızlıdırlar.

Pirenin kaç türü vardır ?

Pirelerin dünya üzerinde bilinen 1600e yakın türü bulunmaktadır. Ülkemizde en çok rastlanılan pire türleri ise ; Kedi piresi,Köpek piresi, İnsan piresi,Toz piresi ve Kuş piresi’dir.

Pire hangi mevsimde daha çok görülür ?

Pireler sıcak ve ılıman iklimlerde, özellikle yaz mevsiminde daha çok rastlanan haşarelerdendir. Bu sebeple ilkbahar ve yaz aylarının getirdiği sıcaklıklar, bu haşarelerin üreme işlevlerinin daha hızlı ve aktif hale gelmesine sebep olur.

Pireler nerelerde yaşar ?

Pireler genellikle evlerimizin bodrum katlarında,kömürlük ve odunluklarda, sokak hayvanlarının yaşadıkları bölgelerde, kümeslerde, sığınak ve otoparklarda yaşarlar. Özellikle sokak hayvanlarının buralarda yatıp,beslenme ve yavrulama yapması pirelerin gözükme olasılığını artıracaktır.

Pireler hangi ortamları daha çok sever ?

Evcil hayvanlar pirelerin oldukça ilgisini çekerler. Evcil hayvanların bulunduğu ve gezdiği ortamlarda pireye rastlama oranınız oldukça yüksek olacaktır. Kedi, köpek,kuş gibi hayvanlar üzerinde yaşamlarını devam ettiren pireler, bu hayvanların üzerinde uyudukları yatak, halı,eşya vs. kolayca ve hızlıca çoğalırlar. Sıcaklık ise pirelerin üremesi için en önemli faktörlerden bir tanesidir. Pireler sıcak ve ılıman yerleri çok severler.

Pireler ne yer ?

Pire gibi dirençli parazitler söz konusu olduğunda, düşmanınızı tanımanın avantajına sahip olmak her zaman iyidir. Pirelerin ne yediğini bilmek, bir besin kaynağı olmadan ne kadar hayatta kalabileceklerini bilmek çok önemlidir. Çok sayıda farklı pire türü olmasına rağmen, hepsinin ortak bir yönü vardır. Kan emmek. Pireler, memeliler ve kuşlar gibi sıcakkanlı, onlara ev sahipliği yapan canlılarla beslenirler. Pirelerin insan ve hayvanlardan kan emmesini sağlayan özel ağız yapıları ve bağırsakları bulunmaktadır.

Pirelerin gelişim evleri nelerdir ?

Bir pire, doğumdan ölüme kadar dört gelişim aşamasından geçer. Bu aşamalar yumurta, larva, pupa ve yetişkindir.

Pireler nasıl yumurtlar ?

Pirelerin yumurtlaması için, dişi olan pirelerin yeterince kan emmesi gerekmektedir. Yeterli besin kaynağı sağlayan dişi pireler, konakçı olarak yaşamını devam ettirdiği hayvanın üzerine veya her nerede bulunuyorsa oraya yumurtlar. Pirelerin yumurtlaması için ortamın sıcak veya nemli olması da gereklidir.

Pireler ne zaman yumurtlar ?

Sıcak ve ılıman hava koşulları, pirelerin üremeleri için en elverişli zamandır. İlkbahar ve yaz aylarında bu koşullar sağlandığında dişi pireler, yeterince besin kaynağı da aldıysa kolaylıkla yumurtalayabilirler.

Pireler nerelere yumurtlar ?

Pireler, konakçı olarak yaşamını devam ettirdiği hayvanın üzerine veya her nerede bulunuyorsa oraya yumurtlarlar. Bu konakçıların arasında memeliler, kuşlar, kediler ve köpekler bulunur. Diğer parazitlerden farklı olarak pire yumurtaları yapışkan değildir. Bu sebeple, konakladığı canlı hareket ettikçe pire yumurtaları da dökülür.

Pireler nasıl ürer ?

Pireler hızlı üreyen parazitlerdir. Üremek için mutlaka kan emmeye ihtiyaç duyarlar. Dişi pireler yeterli kanı emdiklerinde, uygun hava koşulları da sağlandığında kolaylıkla üreyebilirler. Yeterince beslenmeyen dişi pireler üreyemezler. Pireler yumurtalarını konakladığı canlıların üzerine bırakır ve bu canlılar gezindikçe yumurtaları etrafa saçarlar. Genellikle 1 ila 8 gün içerisinde pupa evresine geçer ve 2 hafta süren pupa evresinden sonra da pireler erişkin durumuna gelirler ve besin aramaya başlarlar.

Pirenin evlerimize gelme sebebi nelerdir?

Evlerinde sadece bir tane evcil hayvanı olan veya hiç olmayan insanlar, pirelerin evlerine ilk başta nasıl girdikleri konusunda kafaları karışır. Genelde pirelerin sadece bir hayvandan diğerine geçtiğine inanılır, ancak gerçek şu ki bu çok nadirdir. Çoğu pire, zorla çıkarılmadıkları sürece tüm yaşamları boyunca aynı konakta yaşamlarını sürdürebilir. Pire sorunları genellikle dışarıda başlar. Gelişmekte olan pireler aşırı sıcakta uzun süre yaşayamaz.Pire olma olasılığı en yüksek olan ortamlar gölge alan çimenlik alanlardır. Pireler neme aldırış etmezken, çok şiddetli yağışlara veya su basmış bölgelere dayanamazlar. Özellikle sokak hayvanlarının yattığı ,beslenme ve yavrulama yaptığı bodrumlar, odunluklar vs. pirelerin gözükme olasılığını artıracaktır.

Pireler çeşitleri nelerdir ?

Ülkemizde en sık rastladığımız pire çeşitleri; Kedi piresi, Köpek piresi, İnsan piresi, Toz Piresi ve Kuş Piresi’dir.

Pirenin latince ismi nedir ?

Pirenin latince karşılığı Siphonaptera’dır.

Pireler çoğalır mı ?

Pireler çok küçük haşarelerdir ve bazen gözle görmemiz pek mümkün olmaz. Bu da onların çoğalmalarını farkedememize sebebiyet verebilir. Ancak pireler hızlı üreyen ve çoğalan haşarelerdir.

Pireler çabuk ürer mi ?

Pireler hızlı ve çabuk üreyen haşarelerdir. Pire yumurtaları 1 ila 12 gün içerisinde larvaya dönüşmektedir. Pire larvaları 1 ila 18 gün içerisinde pupa evresine geçer ve 2 haftalık pupa evresinden sonra ise erişkinlik dönemine geçerler. Pireler gözle görülemeyecek kadar küçük haşarelerdir ve ne kadar hızlı ürediklerini farkedemeyebilir.

Pire dışkısı nasıl olur ?

Pire dışkıları iri öğütülmüş karabiber tanelerine benzer. Renkleri ise siyahtır.

Pire en çok neyi sever ?

Pireler genellikle sıcak ve ılıman ortamları severler. Evlerinizde varsa evcil hayvanlarınızın tüylerinde, üzerinde uyuduğu yataklarında bulunabilirler. Etraflarında, yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan kanı bulabilecekleri hayvanlar, insanlar olması onlar için büyük bir şanstır.

Pireler neyi sevmez ?

Pireler temiz ve ışık alan aydınlık ortamları sevmezler. Sirke,limon, lavanta,nane gibi keskin kokular da diğer haşarelerde olduğu gibi pirelerin de sevmediği kokular arasındadır. Bunun yanı sıra sıcak sular da pirelerin sevmediği şeyler arasındadır.

Pire ne kadar yaşar ?

Yetişkin olan bir pire, kan emmediği konadığında ortalama 2 ila 3 ay yaşamlarını devam ettirebilirler. Yaşamlarını devam ettirebilmeleri için mutlaka kan emmeleri gerekir ve konakladığı canlıdan kan emdiği taktirde 22 ila 30 aya kadar yaşamlarını devam ettirebilirler.

Pire ilaçlaması nasıl yapılır ?

Sağlıklı ve garantili bir ilaçlama yapmak istiyorsak , uzman bir ilaçlama firmasından yardım almak en doğru seçenek olacaktır. Tüm haşare türlerinde olduğu gibi pirede de en doğru ilaçlama yöntemini belirlemek çok önemlidir. Haşare probleminizin neden kaynaklandığının, ne tür ilacın kullanılması gerektiğinin,kesin çözüme nasıl ulaşabileceğinizin ve ilaçlama işleminden önce ve sonra neler yapmanız gerektiğinin bilgisi sizlere mutlaka verilmelidir. Kesin çözüm almak istiyorsak pire ilaçlamasını periyodik olarak en az 2 kere yaptırmamız gerekir.

Pire ısırır mı ?

Pireler kan emen parazitlerdir. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için konakladıkları canlıdan mutlaka kan emerler. Pireler insanları ısırdılarında ağızlarında bulunan salgıyı insan vücuduna enjekte ederler. Daha sonrasında da iğnesini batırarak vücudumuzdan kan emerler. Pire tarafından ısırılan insanların vücutlarında çok şiddetli kaşıntı ve yanma hissi oluşur.

Pire ısırığı nasıl olur ?

Pire ısırıkları küçük kırmızı lekeler olarak kendisini gösteririr. Etrafı kırmızılaşmış, diğer böcek ısırıklarına göre nispeten daha az şişmiş koyu küçük noktalar olarak gözlemlenir. Pire ısırıkları genellikle tek bir pirenin aynı bölgeyi iki veya üç kez ısırmasıyla kolayca hissedilir. Isırığın kendisi çok acı yapmaz fakat yanma hissi oluşturur. Asıl rahatsızlık veren şiddetli kaşıntı olmasıdır.

Pire ısırığının belirtileri nelerdir?

Pire ısırıkları aşırı derecede kaşınır ve yanma hissi uyandırır. Genellikle tek bir pirenin aynı bölgeyi iki veya üç kez ısırmasıyla rahatlıkla farkedebileceğimiz türden ısırıklardır. Çok nadir olmakla birlikte özellikle alerjik reaksiyona meyilli olan kişilerde pire ısırıkları daha şiddetli ve yoğun belirtiler gösterebilir. Yaralarda meydana gelen kanamalar, ateşlenme, kusma bu kişiler için tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir.

Pire gözle görünür mü ?

Pireler gözle göremeyeceğimiz kadar küçük haşarelerdir. Biz daha farkedemeden evimizde hızlı bir şekilde gezinebilirler. Çoğunlukla bir pireyi zıplarken, varsa evcil hayvanımızın kaşınmasıyla yada saçlarımızda gördüğümüzde farkederiz.

Pire hangi renktir ?

Pirelerin erişkinleri genellikle parlak kırmızımsı kahverengidirler. Larva olanlarının renkleri ise beyaz renklidir ve yarı saydam bir görüntüye sahiptir.

Pire hangi kokuyu sevmez ?

Diğer haşarelerde olduğu gibi pireler de keskin kokulardan hoşlanmazlar. Özellikle limon kokusuna karşı hassasiyetleri olan bu haşareler, sirke, lavanta, nane gibi kokulardan da uzak dururlar.

Pire hangi aylarda görülür ?

Genellikle sıcak ve ılıman havalar pireler için en elverişli koşulları sağlamaktadır. Bu sebeple ilkbahar ve yaz aylarında pirelerle karşılaşma olasılığımız daha yüksektir.

Pire ile bulaşan hastalıklar nelerdir ?

Pireler dünyanın en rahatsız edici haşarelerinden biridir. Isırıkları sadece insanları ve hayvanları rahatsız etmekle kalmaz aynı zamanda pek çok hastalık da taşırlar.

Pire bir seferde kaç tane ürer ?

Dişi pireler bir günde 50 tane yumurtlayabilirler. Tüm yaşamları boyunca ise 1500 taneye kadar yumurtayabilirler.

Pirenin boyutu ne kadardır ?

Pireler gözle görülmeyecek kadar küçük haşarelerdir. Yetişkin pirelerin boyu 5 mm ye kadar çıkabilir. Larvalarının boyları ise 3 ila 4 mm arasında değişkenlik gösterir.

Pireden nasıl kurtulabiliriz ?

Pirelerden kurtulmak için halk arasında bilinen pek çok yöntem vardır. Ama bu yöntemler sizin ve varsa evcil hayvalarınız için zaman kaybı yaşamanıza ve büyük zararlara yol açabilir. Aynı zamanda bu durum sağlığınız için de çok önemlidir. Hiç zaman kaybetmeden profosyonel bir ilaçlama firmasından yardım almanız en doğru seçenek olacaktır. İlaçlama firmaları evinizdeki haşarelerden en kısa sürede kurtulmanıza ve tekrar böyle bir sorunla karşılaşmamanız adına başvuracağınız en garantili yöntem olacaktır.

Pireyi ne zaman ilaçlamak gerekir ?

Evinizde bir haşare gördüyseniz onu mutlaka iyi tanımlamanız ve vakit kaybetmeden harekete geçmeniz gerekmektedir. Hangi tür haşareyle karşı karşıya olduğunuzu belirlemek, ilaçlamanın ilk adımıdır. Evinizde pire olduğunu farkettikten sonra yapacağınız ikinci şey yuvalarını tespit etmek olmalıdır. En son aşama ise bu haşarelerden ilaçlama yoluyla kurtulmak olacaktır. Bunun için profosyonel bir ilaçlama firmasından alacağınız hizmet tahta kurtlarından kısa bir sürede ve tamamen kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Pirenin tamamen bitmesi için kaç kez ilaçlanması gerekir ?

İlaçlama yapılırken, haşarelerin üreme ve gelişme süreçlerinin göz önünde bulundurulması büyük önem taşımaktadır. Yaptırılacak olan ilaçlama belirli aralıklarla ve düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır. Lavralarının gelişim süreçleri de göz önüne alındığında, ilk ilaçlamadan sonra 15 gün arayla bir ilaçlama daha yapılması etkili bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Pire ilacını nereden bulabilirim ?

Haşare ilaçları, içerdiği ağır kimyasallar sebebiyle insan sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Bu sebeple pire ilaçlamasını kendi başınıza yapmayınız. Eczanelerden satın alacağınız pire ilaçları etkili bir sonuç almanızda size yardımcı olmayacak aksine zaman kaybı yaşamanıza sebep olacaktır. Mutlaka bir profosyonelden yardım alınız.

Pire için doğal çözümler nelerdir ?

Halk arasında sirkeli su, çeşitli haşareleri kovmak için doğal çözüm olarak bilinir. Bunun yanı sıra nane, lavanta,biberiye,sarımsak gibi keskin kokusu olan bitkiler de haşarelerle doğal yollardan mücade etmenize yardımcı olabilir. Ancak bu yöntemler size her zaman etkili ve kesin çözümler sunmayacaktır. Her haşarede olduğu gibi pire için de en kesin çözüm yolu ilaçlama yaptırmaktır. Doğal yollarla haşarelerle mücade etmeye çalışmak zaman kaybı yaşamanıza sebebiyet verebilir.

Pire için ilaçlama yapıldıktan sonra tekrar görülmemesi için neler yapılabilir ?

Pirelerden ilaçlama yaparak kurtuldunuz, peki tekrar görülmemesi için ne yapmalısınız ? İlk olarak evinizin temizliğine mutlaka önem vermelisiniz. Evinizi temizlerken kullandığınız suyun içerisine sirke,lavanta yada limon suyu ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra varsa evcil dostunuzun aşılarını zamanında yaptırmalı, temizliğine de dikkat etmelisiniz. Aynı şey sizler için de geçerli. Pireleri evlerimize bizler de taşıyabiliriz. Özellikle depo, bodrum,ağaçlık yerler yada hayvanların bol olduğu alanlardan geliyorsak eve girmeden önce mutlaka üzerimizi silkelemeliyiz. Ayrıca evimiz zemin katlara yakınsa ilaçlama işlemini sık sık yaptırmalı, ihmal etmemeliyiz.

Pire hızlı mıdır ?

Pireler oldukça hızlı haşarelerdir. Hem hareket kabiliyeti konusunda hem de üreme konusunda oldukça hızlıdırlar. Biz daha farkına bile varamadan evimizde hızlı bir şekilde gezinebilirler.

Pire ilacını eczanelerden temin edebilir miyiz ?

Eczanelerde çeşitli haşareler için birçok ilaç bulunur. Pireler için olan ilaçları da eczanelerden temin edebilirsiniz. Ancak bu ilaçların çoğu etkisizdir. Süpermarketlerden ve eczanelerden temin ettiğiniz haşere ilaçları, kokuludur veya diğer toksit maddeler ile zenginleştirilmiştir. Kullanımı ise oldukça basit olan bu ilaçları ilk kullandığınızda etkili olduğunu düşünürsünüz ancak üstünden birkaç gün geçtikten sonra haşereler ile tekrar karşılaştığınızda hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Pire suda yaşayabilir mi ?

Pirelerin su altında hayatta kalma yeteneği vardır. Sudan korunmak için vücutlarının etrafında yağlı bir bariyer oluşturarak oksijeni içeride tutabilirler. Ancak sabun bu yağlı bariyeri çözebilir ve pireler artık savunmasız kalırlar. Nefes alamazlar ve ölürler.

Pire için Raid gibi ilaçlar kullanabilir miyiz ?

Marketlerden veya eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz Raid türündeki popüler haşare ilaçları pireleri öldürmek için de kullanılabilir. Ancak ne kadar etkili olduğu konusu tartışmalıdır. Bu haşarelerden kurtulmanın en etkili yöntemi bir profosyonelden yardım almak olacaktır.

Pire ilaçlaması yapıldıktan sonra evin ilaçlanan odası kullanılmaya devam edilebilir mi ?

Evinizi ilaçlattığınız firmayı iyi belirlemeniz gerekir. İlaçlama firması mutlaka size işlem öncesinde ve sonrasında ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi vermelidir. İlaçlama sonrası ilaçlanan bölgeyi 2-3 saat kapalı tutmalı, daha sonra herhangi bir hastalığı bulunmayan sağlıklı bir kişi tarafından içeri girilerek pencere ve balkon kapıları gibi hava sirkülasyonu sağlayan bölümler açılmalıdır. Bu işlemi yapan kişi hızlı bir şekilde dışarı çıkmalı içeride gereksiz yere durmamalıdır. Evi havalandırdıktan sonra temizlik işleminizi yapıp, kullanıma devam edebilirsiniz. Yaptığınız temizlik işleminin ıslak temizlik olmamasına dikkat etmeniz de çok önemlidir.

Pire ilaçlaması kaç kez yapılmalıdır ?

İlaçlama yapılırken, haşarelerin üreme ve gelişme süreçlerinin göz önünde bulundurulması büyük önem taşımaktadır. Yaptırılacak olan ilaçlama belirli aralıklarla ve düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır. Lavralarının gelişim süreçleri de göz önüne alındığında, ilk ilaçlamadan sonra 15 gün arayla bir ilaçlama daha yapılması etkili bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Pire ilaçlaması kaç ay etkisini gösterir ?

Pire ilaçlaması, tespit edildiği ilk anda vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Öncelikle ne ile savaştığınızı bilmeniz gerekir. Yani ortamda hangi haşare türünün olduğunu tespit etmek ve ona göre ilaçlama yapmak gerekmektedir. İlaçlama yapıldıktan sonra 24 saat ıslak temizlik yapmamalısınız. Yapılan ilaçlamanın etkili bir sonuç verebilmesi için belirli aralıklarla düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Temiz bölgeler pirelerin sevmediği ortamlardır. Evinizi sık sık süpürmeli, silmeli ve havalandırmalısınız. Varsa evcil hayvanınızın temizliği de oldukça önemlidir. Yavrularınızı sık sık yıkamalı ve her yıkamadan sonra tüylerini taramalı ve tararken kontrol etmelisiniz.

Pire ilacını kendimiz yapabilir miyiz ?

Haşare ilaçları yoğun kimyasallar içerir,evde yapılması mümkün değildir. Bunun yerine profosyonel bir ilaçlama firmasından yardım almanız en doğru seçenek olacaktır. Unutmayın, haşareler sağlığınızdan daha kıymetli değildir.

Pirenin zararları nelerdir ?

Pireler tarafından ısırılan insanlar, çok yoğun kaşıntı ve yanma hissiyle karşı karşıya kalacaktır. Haşare ısırıklarına karşı alerjik reaksiyonlar gösteren insanlar için bu durum ciddi sıkıntılara yol açabilir. Göstermeyenler ise kaşıntı sebebiyle uykusuz gecelere mahkumdur.Bunun yanı sıra herhangi bir mikrobu bünyesinde barındıran pire, size veya varsa evcil hayvanınıza bu mikrobu bulaştırabilir. Bu durum, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple pireler evinize hızla yayılmadan bir ilaçlama firmasından yardım almalısınız.

Pire farkettiğimizde ne yapmalıyız ?

Pire tespit ettiğiniz ilk an, vakit kaybetmeden bir ilaçlama şirketinden yardım almalısınız. Doğal yöntemlerle bu haşarelerden kurtulmaya çalışmanız, vakit kaybı yaşamınıza ve bu süre zarfında daha da fazla üremelerine sebebiyet verebilir. Pireler kan emen haşarelerdir ve sağlığınız için ciddi zararlara yol açabilirler.

Pire ilacı insanlara zararlı mıdır ?

Bu ilaçların çoğu yoğun kimyasallar içerdiğinden insan sağlığı için zararlıdır. Bilinçsizce kullanılan her ilaç insanlar için büyük risk oluşturur. Bu ilaçları solumak yada temas etmek çok ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. İlaçlama yapılırken, ilaçlama yapan profosyonel ekip dışında evde kimsenin bulunmaması çok önemlidir.

Pire için yapılan ilaçlama yöntemi nasıl olmalıdır ?

Sağlıklı ve garantili bir ilaçlama yapmak istiyorsak , uzman bir ilaçlama firmasından yardım almak en doğru seçenek olacaktır. Tüm haşare türlerinde olduğu gibi pire için de en doğru ilaçlama yöntemini belirlemek çok önemlidir. Haşare probleminizin neden kaynaklandığının, ne tür ilacın kullanılması gerektiğinin,kesin çözüme nasıl ulaşabileceğinizin ve ilaçlama işleminden önce ve sonra neler yapmanız gerektiğinin bilgisi sizlere mutlaka verilmelidir.

Pire ilaçlaması sırasında evi, işyeri,ofisi vs. boşaltmak gerekir mi ?

Yaşam alanlarınızın ilaçlandığı sırada evde bulunmamanız gerekmektedir. Kullanılan ilaçlar solunmamalı aksi taktirde zehirlenmelere yol açabilmektedir. Varsa evcil hayvanınız için de aynı durum geçerlidir. Yapılan ilaçlama işlemini denetlemek isteyenleriniz olacaktır. Ancak bu sağlığınız için çok yanlıştır. Bu nedenle güvenebileceğiniz firmalardan yardım talep etmeli ve bölgeden uzaklaşmalısınız.

Pire insanlara yaklaşır mı ?

Pireler insan veya hayvan kanıyla beslenirler. Bu sebeple insanlara yaklaşırlar. Yaklaşmakla da kalmaz ısırırlar ve besin kaynaklarını bu şekilde elde etmiş olurlar.

Pire zıplar mı ?

Evet, pireler zıplar. Hatta pireler o kadar hızlı hareket ederler ki çoğunlukla bir pireyi zıplarken farkedebiliriz.

Pire larvası var mıdır ?

Evet, pirelerin de larvası vardır. Pirelerin yumurtaları yaklaşık 12 gün içerisinde pire larvalarına dönüşür.

Pire larvası nasıl olur ?

Pire larvalarının boyutları 3 ila 5 mm arasındadır. Renkleri beyaz ve yarı saydamdır. Işığı sevmezler ve genellikle çatlak,yarık gibi karanlık ve kuytu yerlerde bulunurlar. Deri döküntüsü, hayvan tüyü veya kıl gibi organik maddelerle beslenirler.

Pire ve bit nasıl ayırt edilir ?

Pire ve bitler sıkça karıştırılan haşarelerdir. Bitler renk olarak koyu gri , pireler parlak kırmızımsı kahverengidir. Bitler pireler kadar hızlı hareket edemezler. Pirelerin en belirgin özelliği zıplamalarıdır. Ancak bitler zıplayamazlar. Ayrıca bitlerin daha oval bir gövde yapısı bulunmaktadır. Bitlerin yumurtları kahverengiyken, pirelerin yumurtaları beyaz renktedir.

Pire saça gelir mi ?

Pireler insan saçında yaşayamazlar. İnsan saçında yaşan haşareler asalak insan bitleridir. Pireler zıplayarak hareket ettikleri için ayak ve bilek kısımlarınızda olma ihtimali daha yüksektir.

Hayvan piresi insana geçer mi?

Hayvan pirelerinin insanlara geçmediği tamamıyla bir hurafedir. Evet, hayvan pireleri insanlara geçer. Özellikle kedi ve köpek pireleri insanların sıklıkla mağduriyet yaşadığı pire türlerindendir.

Pire uçar mı ?

Pireler kanatsız haşarelerdir ve uçma yetenekleri yoktur. Ancak zıplama kabiliyetleri sayesinde uçtukları düşünülebilir. Pireler tek seferde 1-2 metreye kadar zıplayabilirler. Ancak, pireler uçamazlar.

Pire evlerimize nereden gelir ?

Pireleri evlerimizi genellikle biz taşırız. Varsa evcil dostunuz da evinize pire gelmesine sebep olur. Aynı zamanda evlerimiz bodrum katına yakınsa yada bahçeli bir evde oturuyorsak pirelerin evlerimize girme olasılığı daha fazladır.

Pire için sirkeli su işe yarar mı ?

Halk arasında sirkeli suyun pireleri kovduğuna inanılır. Ancak pireleri kovma konusunda etkisi tartışılır. Bu haşarelerden ilaçlama yoluyla kurtulmak en mantıklı seçenektir. Ancak ilaçlama sonrası pirelerin tekrar görülmemesi için temizliğe çok önem vermelisiniz. Sirkeli su bu aşamada daha çok işinize yarar. Evinizi temizlediğiniz suya birkaç damla sirke koyabilir ve evinizi bu şekilde temizlerseniz pirelerin tekrar görülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Pire mi büyüktür bit mi ?

İkisi de küçük parazitlerdir ve görünmeleri oldukça zordur. Hemen hemen aynı boyutlardadırlar. Bu sebeple pireleri ve bitleri boyutlarından değil genellikle renklerinden veya zıplamasına göre ayırt etmemiz mümkün olacaktır.

Pire ilaçlamasından sonra temizlik yapılabilir mi ?

Evinizi ilaçlattığınız firmayı iyi belirlemeniz gerekir. İlaçlama firması mutlaka size işlem öncesinde ve sonrasında ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi vermelidir. İlaçlama yapıldıktan sonra genellikle ıslak temizlik yapılmamalıdır. Evinizin havalandırmasını yaptıktan sonra, ilaçlama firmanızın görevlisinin size belirttiği süre sonrasında evinizi temizlemelisiniz.

Pire kaç metre zıplar ?

Pireler tek seferde 1-2 metre zıplayabilirler. Diğer haşarelerden en ayırt edici özelliği budur. Çok hızlı hareket ettikleri için pireleri genellikle zıplarken farketmemiz mümkündür.

Pirenin kaç ayağı vardır?

Pirelerin toplamda 6 adet ayağı bulunmaktadır ve bu ayaklar çok güçlüdürler. Arka ayakları ön ayaklarına göre daha uzundur ve bunun sayesinde çok yükseğe zıplayabilmektedirler.

Pire bir seferde kaç tane yumurtlar ?

Dişi pireler 1 günde 50 ye yakın yumurta yumurtlayabilirler. Tüm yaşamı boyunca ise bir pire 1500 e yakın yumurtlayabilir.

Pire yumurtası kuluçka süresi ne kadardır ?

Pire yumurtaları kuluçka sürelerini konakladığı canlının üzerinde değil halı,döşeme, yatak örtüsü,kilim,zemin çatlakları gibi yerlerde geçirirler ve birçoğu bu süreyi 2 gün içinde tamamlar ve yumurtadan çıkarlar.

Yaygın olan pire türleri nelerdir ?

En yaygın olarak görülen pire türleri; İnsan piresi,toz piresi ve genel olarak hayvan piresi şeklinde duyduğumuz kedi ve köpek pireleridir.

Pire için çamaşır suyu bir çözüm müdür ?

Çamaşır suyu içerdiği kimyasallar sebebiyle haşareleri öldürdüğü düşünülebilir. Ancak bu güvenli veya etkili bir çözüm yolu olmayacaktır. Bu haşarelerden kurtulmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz çok sayıda kanıtlanmış ve etkili seçenek olmasına rağmen, bir çok kişi tarafından hala daha çamaşır suyu gibi ucuz seçenekler veya alternatifler aranıyor. Ama herşeyden önce kendi sağlığımızı düşünmeliyiz ve bir profosyonelden yardım almalıyız.

Pire soğukta ölür mü ?

Pireler sıcak ve ılıman hava koşullarını severler. Sıcak havalar üremeleri için de oldukça elverişlidir. Bu sebeple aşırı soğuklarda pirelerin yaşamaları ve üremeleri mümkün değildir. Kış aylarında pireler genellikle konakladıkları hayvanların tüyleri arasında yaşamlarını sürdürürler.

Pireler ne kadar süre aç kalabilir ?

Pirelerin yetişkin olanları, konakçısı olduğu canlıdan kan emmediği sürece ortalama iki ila üç ay kadar hatta yüz güne kadar yaşayabilmektedir. Bunun yanı sıra yumurtasından henüz yeni çıkmış bir pire larvası üç gün kadar beslenmez ise açlıktan ölür.

Pire nerelere yuva yapar ?

Evcil dostlarımız pirelerin oldukça ilgisini çeker. Kedi, köpek gibi hayvanlar üreme zamanları geldiğinde evlerimizin bodrum katları, depoları, çatıları yada kuytu yerlerinde kendilerine yer arayışı içerisine girerler. Bu yerler genellikle pirelerin de yuva yaptığı yerlerdir. Bu sebeple de evlerimize pire taşıma ihtimalleri de oldukça yüksek hale gelir. Sıcak ve nemli ortamlarda daha yaygın olarak yuva yapan ve üreyen pireler; toprak üzerine , tozlu ortamlara ve tüylü yüzeylere de yuvalarını yapabilirler.

Pire eve hızla yayılır mı ?

İlkbahar ve yaz ayları sebebiyle gelen sıcak hava koşulları pirelerin üremesi için uygun koşulları da beraberinde getirir. Pireler hızlı üreyen ve hızlı yayılan haşarelerdir. Evlerimize de hızla yayılabilir. Bu sebeple evlerinizde pire olduğundan şüphelendiğiniz ilk an, vakit kaybetmeden profosyonel bir ilaçlama firmasından yardım almalısınız.

Pire hangi hayvanlarda olur ?

Köpek ve kedi pireleri en yaygın pire türlerindendir. Köpek piresi, pire türleri arasında en büyüğüdür. Bunun yanı sıra; farelerde, tavşanlarda, kuşlarda, keçi ve koyunlarda da pireye rastlamak mümkündür.

Pire ve sivrisinek ısırığı nasıl ayırt edilir ?

Pire ısırıkları çoğunlukla alerji yada sivrisinek ısırıklarıyla karıştırılır. Bunun sebebi ciltte küçük kızarıklıklar meydana gelmesidir. Ancak sivrisinek ısırıklarının aksine pire ısırıklarının acı hissi daha yüksektir. Sebep olduğu kaşıntı çok daha şiddetlidir. Pireler genellikle bacaklarımızı ısırır. Bu ısırıklar birden çok olabilirler.

Pire için detaylı temizlik yapmak yeterli midir ?

Pire oluşumunu önlemek konusunda temizlik en önemli faktörlerin başında gelir. Ancak evinizde pire varsa temizlik bu pirelerin kaybolması için yeterli olmayacaktır. Pirelerden tamamen kurtulmanın en etkili ve kesin çözüm yolu ilaçlama yaptırmak olacaktır. İlaçlama yapıldıktan sonra pirelerin tekrar görülmemesi için de evimizin temizliğine çok önem vermeli, en kuytu köşeleri bile temiz tutmalıyız.

Pire neye benzer ?

Pireler gövdeleri ince ve düz olan, neredeyse gözle görülemeyecek kadar küçük haşarelerdir. Renkleri genellikle parlak kırmızımsı, larvalarının rengi ise beyazdır ve yarı saydam görünüme sahiptir. Pirelerin 6 adet ayağı bulunmaktadır. Bitle sık sık karıştırılsa da bitlerin rengi koyu gridir ve bitler zıplayamazlar.

Pireler hangi bulaşıcı hastalıkları taşır ?

Pire ısırıkları gerekli önlemer alınmadığı taktirde çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Pire ısırıkları ; kuduz, tifüs ve alerjik reaksiyonlar gibi çeşitli cilt hastalıklarına yol açabilir.

Pirelerden nasıl korunabiliriz ?

Pirelerden korunmak için dikkat etmemiz gereken birkaç önemli husus vardır. Pireleri evlerimize bizler de taşıyabiliriz. Özellikle ağaçlık alanlardan, sokak hayvanlarının çok olduğu bölgelerden yada depo, odunluk gibi yerlerden geldiğimizde eve girmeden önce mutlaka üzerimizi süpürmeliyiz. Evcil hayvanlarımızın temizliğine önem vermeli ve aşılarını zamanında yaptırmalıyız. Evlerimizin depo,kiler, garaj veya çatılarını sık sık ilaçlatmalıyız. Bahçeli bir evde oturuyorsak kapılarımıza sineklik taktırmalı,kapılarımızı uzun sürelerle açık bırakmamaya dikkat etmeliyiz. En önemlisi de evimizin temizliğini aksatmamalıyız.

Evcil hayvanlarımızı pirelerden nasıl koruruz ?

Evcil dostlarımız pirelerin konaklamayı en sevdikleri canlılardır. Kedi, köpek veya tavşan gibi tüylü hayvalarımız pirelerin üzerinde yaşayacakları en elverişli konaklardır. Evcil hayvanlarımızı pirelerden korumak istiyorsak aşılarını zamanında yaptırmayı kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Özellikle diğer hayvanlarla biraraya gelmelerinden kaçınmalıyız. Evcil hayvanlarımızı dışarıda gezdirdikten sonra evlerimize almadan mutlaka tüylerinin aralarını kontrol etmeliyiz.

Pire neden olur ?

Evlerinizde evcil hayvanlarınız varsa, dışarı çıktığında üzerine pire atlama olasılığı çok yüksektir. Pireleri sadece evcil hayvanlarınız eve getirmez. Bizler de pireleri kıyafertlerimizle evlerimize taşımış olabiliriz. Aynı zamanda ayakkabınızla da pireleri evinize taşımanız mümkün.

DİĞER HABERLER
Hemen Ara Otel Tekstili antalya escort sakarya escort mersin escort gaziantep escort diyarbakir escort manisa escort bursa escort kayseri escort tekirdağ escort ankara escort adana escort ad?yaman escort afyon escort> ağrı escort ayd?n escort balıkesir escort çanakkale escort çorum escort denizli escort elaz?? escort erzurum escort eskişehir escort hatay escort istanbul escort izmir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort mardin escort muğla escort ordu escort samsun escort sivas escort tokat escort trabzon escort urfa escort van escort zonguldak escort batman escort şırnak escort osmaniye escort giresun escort ?sparta escort aksaray escort yozgat escort edirne escort düzce escort kastamonu escort uşak escort niğde escort rize escort amasya escort bolu escort alanya escort buca escort bornova escort izmit escort gebze escort fethiye escort bodrum escort manavgat escort alsancak escort kızılay escort eryaman escort sincan escort çorlu escort adana escort