TurkishEnglishGermany
Kulağa Kaçan
Kulağa Kaçan

Kulağakaçan canlısının boyu 2.5 – 3.5cmdir. Kulağakaçanın yeryüzünde 900 türü bulunur. Kulağa kaçan böceğinde 6 tane bacak vardır. Kulağakaçanın kuyruğunda 1 tane kıskaç bulunur.Kulağakaçan böceğinin kafası küçük, karın kısmı büyüktür. Kulağakaçanın kafasında 2 çift anten vardır. Bu antenlerin 1 çifti küçük, 1 çifti büyük yapılıdır. Erkek olan kulağakaçanın antenleri kıvrık olur, dişi olan kulağakaçanın antenleri düz biçimlidir. Kulağakaçan çok hızlı hareket edebilen bir haşeredir. Kulağakaçan böceği meyve ve sebzeye zararlar verir.Kulağakaçan gündüz yaprak altı, ağaç kabuğu gibi yerlerde bulunur.Kulağakaçan böceğinin rengi kahverengi ve parlak sarı olarak görülür. Kulağakaçanın arka kanatları, damarlı, saydam görünümündedir. Kulağakaçanın ön kanatları ise küçük ve derimsidir. Kulağa kaçan gece insanlar uyurken kulağa kaçabilir, ya da ağız ve burundan girebilir. Kulağa kaçan bazı bölgelerde saçkıran adı ile de bilinir. Kulağakaçan evde çatlak, yarık köşelerde kapı pervazları kenarlarında gezer. Kulağakaçan kıskaçları güçsüzdür. Kulağakaçanın beslenme şekli genellikle bitkiseldir. Kulağakaçan çiçeklerin üreme organlarını ve renkli yapraklarını yer. Kulağakaçanın gözleri gelişmiştir.

Evinizde iş yerinizde yada diğer ortamlarda haşereler ile mücadele etmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Ayzer ilaçlama; Profesyonel ekiplerimizden dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmeti

0532 715 2029

0 312 212 07 24

Yada iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Kulağa Kaçan Böceği Nedir ve Kulağa Kaçan Böceği ile Nasıl Savaşılır?
Kulağa Kaçan Böceği Nedir
Kulağa kaçan böceği genel olarak ekosistem için yararlı böceklerdendir. Çürüyen bitkileri, canlı veya ölü böcekleri yiyerek doğadaki geri dönüşüme katkı sağlamaktadırlar. Yaprak biti, salyangoz, sümüklü böcek ve bazı larva türlerini yiyerek bahçeleri zararlı haşerelerden de korumaktadır. Fakat bahçeli bir evde yaşıyorsanız veya bir seranız varsa bu böceklerin bahçenizde bulunması sizin için yararlı olmayabilir. Çok sayıdaki kulağa kaçan böceği seranıza zarar verebilir, bitki fidelerinin yaprakları yiyebilir ve bahçenizdeki diğer ürünlere zarar verebilir. Dış mekanda yaşayan kulağa kaçan böceği samanların altında, çürüyen yaprakların altında, çürümüş bitkilerin içlerinde, kayaların veya kütüklerin arasında ve bu tarz nemli ve serin yerlerde saklanmaktadırlar. Kulağa kaçan böceği gündüz bulunduğu yerden dışarı çıkmamakta ve gece boyunca beslenmesini gerçekleştirmektedir.
Siyah yada kahverengi renkte olan bu böceklerin arka kısımlarında içe doğru uzanan iki çatal bulunmaktadır.
Kulağa kaçan böceğinin kulağa kaçtığı ve insan beynine girerek burada yaşadığı ise tamamen batıl inançtan ibarettir. Her tür böcek türü gibi kulağa kaçan böceği de insanlardan korkmaktadır ve insanların bulunduğu ortamdan uzaklaşmaktadır.

 

Kulağa Kaçan Böceğin Özellikleri
Kulağa kaçan böceği ismini arkalarında bulunan kıskaçlardan almaktadır. Böcekler bu kıskaçlarını beslenmek, avlarını yakalamak, çiftleşmek ve ağaçlara tırmanmak için kullanmaktadır. Kulağa kaçan böceklerin 6 ayağı bulunmaktadır.
1500’ün üzerinde kulağa kaçan böceği türü olduğu tespit edilmiştir. Bazı böceklerin boyları 5 santime kadar uzamaktadır. Kulağa kaçan böceklerinin vücutları düz, uzun ve ince şekildedir. Dişi ve erkek böceğin vücudunda farklılıklar görülebilmektedir. Erkek kulak böceğinin kıskacı düz şekilde olurken dişi kulak böceğinin kıskacı kavisli bir biçimde olmaktadır. Vücut renkleri türlerine göre kahverengi, sarı, ten rengi veya kırmızı olabilmektedir. Kulaklarının üstünde iki tane antenleri bulunmaktadır. Bu antenler sayesinde dışardaki nesneleri yada avlarını rahatça koklayabilmektedir.
Kulağa kaçan böcekleri küçük kanatlara sahiptir. Kanatları deri görünümünde olmaktadır. Arka kanatları ön kanatlarının altında katlı olarak durmaktadır. Bu böcekler uzun mesafeler uçamamaktadır. Fakat kısa mesafeli alanlarda, ağaçların dalları arasında anlık uçuş yapabilmektedir. Ama en büyük özellikleri çok hızlı hareket edebilmeleridir.

Kulağa Kaçan Böceği Nerelerde Yaşamaktadır
Her böcek türünde olduğu gibi bu böceklerin yaşadıkları yerlerin özellikleri de türlerine göre farklılık göstermektedir. Çoğu kulak böceği türü genellikle serin ve nemli alanlarda yaşamayı tercih etmektedir. Bu böcekler tarlalarda, bahçelerde ve bu tarz dış mekanlarda yaşamaktadır. Ağaçların kovuklarında, yaprakların altlarında, samanların altlarında, toprakların nemli kısımlarında saklanmaktadır. Evlere giren kulağa kaçan böcekleri evlerdeki nemli alanlarda saklanmaktadır. Özellikle evlerdeki çamaşırhane, bodrum ve kilerler kulağa kaçan böceğinin saklanabilecekleri alanlardan olmaktadır.

Kulağa Kaçan Böceğin Yaşam Döngüsü
Kulağa kaçan böceği bir yıl içerisinde 4 ya da 5 kez yumurta bırakabilmektedir. Bu yumurtaların her birinin içinden 50’ye yakın yavru böcek çıkmaktadır. Bu böcekler yumurtalarını yaprakların altlarına veya ağaç kabukları arası gibi nemli alanlara bırakmaktadırlar. Özellikle yaz aylarında daha hızlı üremektedirler. Yavruların yumurtadan çıkması ortamın sıcaklığına bağlı olmaktadır. Sıcaklığın yeterli olduğu ortamlarda gelişen yumurtalar olgunlaştığı zaman yavrular yumurtadan çıkmaktadır. Özellikle bahar aylarında yumurtalardan çıkan kulağa kaçan böcekler etrafı istila etmektedir.
Evlere giren kulağa kaçan böceği ise yumurtaları evlerdeki nemli ve karanlık alanlara bırakmaktadır. Duvar deliklerine ve saksı altlarındaki kaplara yumurtalarını bırakabilmektedir.

Kulağa Kaçan Böceğin Zararları
Araştırmalar sonucunda kulağa kaçan böceğin herhangi bir mikrop yada virüs taşımadığı tespit edilmiştir. Isırıkları zehirsizdir. Bahçeler için bazı durumlarda yararlı bir böcek bile olabilmektedir. Bu böcekler bitki bitlerini, bahçeye zarar veren küçük böcekleri yiyerek bahçeleri zararlı haşerelerden korumaktadırlar. Ayrıca böcek larvalarını da yedikleri için haşerelerin üremelerine de engel olmaktadırlar.
Eve giren kulağa kaçan böceği evdeki bitkilerin yapraklarını yiyerek ev çiçeklerine zarar vermektedir. Ayrıca evde görülen kulak böceği insanları tedirgin etmektedir. Özellikle bebekli aileler bu böceklerden rahatsız olmaktadır.
Kulağa kaçan böceği en büyük zararları bahçelere ve saralara vermektedir. Bahçelerdeki gülleri, çiçekleri, çiçekleri yapraklarını yiyerek bitkilerin ömürlerini kısaltmaktadır. Ayrıca bahçeye ekilen marul, maydanoz, fasulye gibi bitkilerin yapraklarını yiyerek sebzelere zarar vermektedir. Fide yetiştiricişiği yapanlar için kulağa kaçan böceği tam bir kabus olmaktadır. Bazı tür kulağa kaçan böcekleri fidelerin yapraklarıyla beslenerek fideleri de ortadan kaldırmaktadır. Fidelerin verimsiz hale gelmesi bahçenizde bu böceklerin olduğu ihtimalini arttıracaktır.

Kulağa Kaçan Böcek Isırığı
Kulağa kaçan böceği nadiren insanları ısırmaktadır. Bulundukları ortamı bırakıp insanların üzerine tırmanmamaktadır. İnsanlardan korkan bu böcekler bir şekilde insanların üzerine düştüğü zaman kendilerini korumak amacıyla insanları ısırmaktadır.
Kulağa kaçan böceğinin ısırıkları zararsızdır ve zehirli değildir. Bu böceklere her hangi bir hastalık yada zehir taşımadığı için ısırdığı zaman insanları zehirlemezler. Kıskaçları çok güçlü olduğu için ısırıkları biraz acı vermektedir fakat bu ısırıklar endişe verici olmamaktadır. Herhangi bir ısırılma vakasıyla karşılaşıldığı zaman ısırılan bölgenin sabunla yıkanması ve temizlenmesi tedavi için yeterli olacaktır. Isırılan bölge şiştiyse ve çok kızardıysa ısırılan bölgeye buz koyarak şişliği ve kızarıklığı azaltabilirsiniz. Eğer ısırılan bölge çok kaşınıyorsa bu bölgeye kaşıntı önleyici bir krem sürebilirsiniz.
Böcek ısırıklarına karşı alerjisi olan bireylerde semptomlar daha faklı olabilir. Eğer kulağa kaçan böceği tarafından ısırıldıysanız ve yukardaki belirtilerden daha ciddi belirtilere sahipseniz hemen bir doktora gitmelisiniz.
Kulağa kaçan böceğin ısırığı sivrisinek yada diğer ısırıklardan kolayca ayırt edilebilmektedir. Kıskaçları ile ısırdıkları için ısırılan bölgede birbirine kısa mesafede bulunan iki kırmızı nokta olmaktadır.

Kulağa Kaçan Böcek Evlere Nasıl Girmektedir
Kalağa kaçan böceği aslında evlerin içine nadiren girmektedir. Dış mekanlar yaşamları ve beslenmeleri için daha uygun olmaktadır. Kulağa kaçan böceği yetersiz şekilde kapatılmış pencere ve kapı kenarlarından, temel montaj noktalarından, havalandırma deliklerinden ve tavan aralarındaki boşluklardan evlere girebilmektedir. Kablo boşlukları, doğalgaz borusu boşlukları, mutfak havalandırması boşlukları potansiyel giriş noktalarından olmaktadır.
Dışarda bulunan bitkilerin içere alınmasıyla bu böceklerde bitkilerle beraber evlere girebilmektedir. Dışarda bulunan odunlara yuva yapan bu böcekler odunların içeri alınmasıyla içeri taşınabilmektedir. Ya da dışarda bulunan gazetelerin ve kartonların içeri alınmasıyla bu böceklerde iç mekanlara girebilmektedir.
Geceleri açık olan pencere veya kapılardan evin ışığını görerek içeri de girebilmektedirler. Havanın sıcak olduğu dönemlerde nemli ortamları tercih edebilmektedirler. Özellikler yaz aylarında sıcak havalardan kaçmak için evlerdeki nemli ortamlara girmektedirler. Evlerdeki bodrum ve kiler gibi nemli alanlar kulağa kaçan böceğinin sevdiği alanlardandır.
Kulağa kaçan böceği evlere girdikten sonra evlerdeki yiyecek artıklarıyla, evlerdeki canlı ya da ölü böceklerle ve ortamdaki canlı çiçeklerle beslenmelerini devam ettirmektedir.
Kulağa Kaçan Böceklerinin Evlerden Uzak Tutulması İçin Yapılması Gerekenler
Kulağa kaçan böcek türleri dış mekanlarda yaşamayı tercih etmektedir. Evlere ise çok sıcak havalarda girmektedir. Evlerdeki nemli ortamlara giren böcekler bu mekanlarda sıcak aylarda yaşamaya devam etmektedir. Bahçeli evlerin dış mekanları temiz tutularak evlere girmesi engellenebilir. Evin kenarlarına çakıl yada beyaz taşlar döşenerek evin böcekler tarafından çekici bulunması engellenebilir. Aslında kulağa kaçan böceği iç mekanların havası yüzünden evlerde çok uzun süre yaşayamamaktadır. Evlerden bu böcekleri uzak tutmak için alınacak önlemler aşağıda sıralanmıştır;
• Kapıların ve pencerelerin yakınlarındaki boşluklar kapatılmalıdır. Özelikle zeminle aynı hizada olan pencerelerden eve giriş yapmaları daha kolay olmaktadır. Pencere kenarlarındaki düzgün sabitlenmemiş yerlerden eve giriş yapabileceği için bu alanlar kontrol edilmelidir. Kapı çerçevelerinin altında yada yanlarında olan boşluklar yine böcekler için potansiyel eve giriş noktaları olmaktadır. Kapıların veya pencerelerin altlarında kalan boşluklar kulağa kaçan böceği ve diğer böceklerin içeri girmemesi için kapatılmalıdır.
• Evin etrafındaki her delik ve çatlak onarılmalıdır. Kabloların ve doğalgaz borusunun eve giriş yerlerinde boşluklar bırakılmamalıdır.
• Dış mekan aydınlatması değiştirilmeli ve bu böceklere çekici gelen ampüller kullanılmamalıdır. Kulağa kaçan böceği gece avlandığı için dış mekanlardaki ışıklar bu böceklere çekici gelebilir. Balkonlardaki veya teraslardaki sarı renkteki aydınlatmalar böceklerin sevmediği tarzdaki aydınlatmalarla değiştirilmelidir.
• Bahçelere dökülen yapraklar düzenli olarak temizlenmelidir. Bu böcekler yaprak yığınlarının altında saklanmayı sevmektedir. Ayrıca bahçelerdeki dekoratif odunlar ve taşlar, keresteler, kutular ortadan kaldırılmalıdır. Çürümüş bitkiler kulağa kaçan böceği için yiyecek kategorisindedir. Bahçenizde ki çürümüş bitkileri ortadan kaldırarak bu böceklerin beslenmesine engel olabilirsiniz.
• Bahçeler yılda bir kez ilaçlatılarak bu böceklerin bahçelerde yaşaması engellenebilir. İlaçlama sırasında profesyonel firmalar tercih edilmelidir. Siz de bahçenizi ilaçlatmayı düşünüyorsanız hemen bizi arayabilirsiniz.
• Nemli topraklar ortadan kaldırılmalıdır. Bu böcekler nemli ortamları sevdiği ve nemli ortamlara yumurta bıraktıkları için üreme ve saklanma yerleri ortadan kaldırılarak bu böceklerin istilası engellenebilir.
• Rutubetli alanların kurutun. Bu böcekler dış mekanlarda ya da iç mekanlarda nemli ortamlarda saklanmayı sevmektedirler. İç yada dış mekanlardaki nemli ortamları ortadan kaldırarak kulağa kaçan böceğinin ve diğer böceklerin evinizden uzaklaşması sağlayabilirsiniz.

Kulağa Kaçan Böcek İstilası Belirtileri
Kulağa kaçan böceği karıncalar yada termitler gibi grup halinde yaşamamaktadır. Eve giren kulak böceği varsa yüksek ihtimalle gündüz bu böceği göremezsiniz. Gece avlanmayı seven bu böcekler evlerde gece gezmektedir. Işıkları sevdikleri için gece ışığı yaktığınız zaman ortaya çıkma ihtimalleri yüksektir. Evinizde çiçek varsa yapraklarında olan hasar yüzünden bu böceklerden şüphelenebilirsiniz. Ayrıca saksı altlarındaki ıslak yerleri kontrol ederek bu böcekleri ve yumurtalarını bulabilirsiniz.
Bahçelerde ise yaprak veya taşların altlarında bu böcekler görülebilmektedir. Bazı kulağa kaçan böceği türleri fidelerin yapraklarından beslenmektedir. Fidelerinizde hasar varsa bahçenizi bu böcekler istila etmiş olabilir.

Kulağa Kaçan Böcek Evlerde Nereye Saklanmaktadır?
Kulağa kaçan böceği nemli ve serin yerleri sevmektedir. Yaz aylarında evlere girme riskleri daha yüksek olmaktadır. Evlere giren bu böcekler nemli alanlarda saklanmayı tercih etmektedir. Özellikle çamaşır odaları en çok sevdiği yerler olmaktadır. Ayrıca banyo ve mutfak gibi nemli alanlarda da saklanmaktadırlar.
Evlerde bulunan çatlaklarda, boşluklarda, duvardaki yarıklarda saklanabilmektedir. Evdeki bitkilerle beslenebilen kulağa kaçan böceği saksıların altlarındaki su kaplarının içine girip buralarda saklanabilmektedir. Bu ıslak alanlar hem karanlık hem de böceklerin sevdiği tarzda nemli bir ortamdır.

Kulağa Kaçan Böcek İle Nasıl Savaşılır?
Her hangi bir böcek istilası olduğu zaman profesyonel yardım almak her zaman daha iyi çözüm vermektedir. Hem deneyimli uzmanların olması hem de hızlıca probleme karşı savaşılması böceklerin çabucak ortadan kaldırılması için önemlidir. Yine de aldığınız her önleme rağmen evinize kulağa kaçan böceği girdiyse saklanabilecekleri yerlere borak asit dökebilirsiniz. Süpürgeliklere, çatlaklara yada ulaşılması zor olan bölgelere borak asit dökerek bu böcekleri evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Borak asit güçlü bir böcek ilacıdır. Böcekler bu tozun içinden geçmeye çalıştığı zaman onlara zarar vermektedir.

Kulağa kaçan böceği evinize girdiyse yüksek ihtimal evinizdeki çiçeklere de zarar verecektir. Bu böcekler saksıların altındaki nemli alanlara saklanabilmektedir. Eğer evinizde kulağa kaçan böceği olduğundan şüpheleniyorsanız saksılarınızı dış mekana çıkartıp altlarını kontrol edebilirsiniz. Saksı altlarında suyu tutan kaplara bu böcekler yumurtalarını bırakabilirler. Bu kapları iyice temizlemeniz ve kurutmanız kulağa kaçan böceği evinizde çıkartmak için yararlı olacaktır.
Eğer evinize çok sayıda kulağa kaçan böceği girdiyse torbalı bir elektrik süpürgesiyle onları bulundukları ortamdan temizleyebilirsiniz. Kulağa kaçan böcekleri çok hızlı hareket etmektedir. Normal süpürgeyle onları temizlemeye çalışmak sizin için biz çözüm olmayacaktır. Bulundukları yerleri bozmadan önce elektrikli süpürgeyi bulundukları alan getirmelisiniz. Çünkü herhangi bir tehdit altında hızlıca kaçabilmektedir. Böcek kolonisini hızlıca elektrikli süpürgeye çektikten sonra süpürge torbasını kapalı bir kapa alıp evinizin dışındaki bir çöpe atmalısınız. Ayrıca etrafta beyaz yumurta benzeri şeyler görüyorsanız onları da temizlemelisiniz.
Piyasada satılmakta olan bir çok sprey ilaç bulunmaktadır. Kulağa kaçan böceğinin evinize girmesini engellemek için bahçenizi bu ilaçlarla ilaçlayabilirsiniz. Evinizin 6-8 metre uzağından bahçenizi ilaçlamaya başlayıp evinize ulaştığınızda ilaçlama işlemini bitirebilirsiniz. Bahçenizdeki kulağa kaçan böcek popülasyonunu kontrol etmek eve girecek böcekleri de ortadan kaldıracaktır.
Deneyimli ekibimiz sayesinde bu böceklere karşı sizlere % 100 çözüm sunmaktayız.

Kulağa Kaçan Böcek sorunu ile karşı karşıya kaldığınız zaman neden bizim firmamızı tercih etmelisiniz?
Firmamızın deneyimli personeli her böcek türünde olduğu gibi kulağa kaçan böceği türünde de eşsiz deneyime sahiptir. Evinizde yada bahçenizde bu böcek türünde şüpheleniyorsanız hemen bizi arayabilirsiniz ve sizin için uygun olan bir zaman için ilaçlama randevunuzu alabilirsiniz. Evinizi, bahçenizi yada işyerini istila eden bu böceklerle savaşmada firmamız sizin için en iyi çözümü sunacaktır.
Her böcek türünde olduğu gibi kulağa kaçan böcek türünde de çeşitli ilaçlama yöntemleri mevcut olmaktadır. Eviniz, işyeriniz, bahçeniz yada seranız için en uygun ilaçlama yöntemini sizlere sunmaktayız.
Bu zararlılarla savaşmada profesyonel destek almak her zaman yararlı olacaktır. Firmamızın uzman ilaçlama ekibi kulağa kaçan böceğinin saklandıkları yada yuva yaptıkları yerleri kolayca bulabilmektedir. Evinizde yada dış mekanlarınızda yapılan keşifler sayesinde bu böceklerin potansiyel evlere giriş yerleri bulunmakta ve bu konuda sizlere alacağınız tedbirler anlatılmaktadır.
Seranızda yada bahçenizde bitkilerinize zarar veren kulak böceği varsa bizimle çalışabilirsiniz. Bahçeli restoranları da işgal edebilen bu böcekler müşterilerin en görmek istemediği böceklerden olmaktadır. Bu böcekler restoranların bahçelerinde bulunan ağaçlara veya dekoratif taşların altlarına yuva yapabilmektedir. İşyeriniz için profesyonel bir yardım almak istiyorsanız bizi arayabilirsiniz.
İlaçlama firmamız b u ve diğer böcekleri bulunduğunuz ortamdan hemen temizleyecektir. Uygun ekipmanlarımız büyük alanları bile kısa sürede ilaçlayabilmekteyiz. İşyerinizi ilaçlatmak için iş yoğunluğunun az olduğu yada olmadığı zamanları tercih edebilirsiniz.

DİĞER HABERLER
Open chat