TurkishEnglishGermany
Hamam Böcekleri
Hamam Böcekleri

Hamam Böceği Nedir ve Hamam Böceği ile Nasıl Savaşılır?

Hamam Böceği Nedir?

Kara böcek olarak da bilinen hamamböceği, dünya çapında su hariç her ortamda yaşayabilen bir böcek türüdür. Doğada yaşayan hamam böcekleri atıklar da dahil olmak üzere her şeyi yedikleri için ekosistem için hayati rol oynamaktadırlar.

Dünyada varlıkları tespit edilen 4,000 tür hamamböceği yaşamaktadır.  Ancak bu kadar çok tür arasından sadece 30 tür insanların yaşadığı yerlerde yaşamayı tercih etmektedir.  Hamamböcekleri genellikle insanların bulunduğu ortamlarda yaşamayı pek sevmemektedirler. Sadece beslenmek için insanların bulunduğu ortamlara girmektedirler.

En bilinen türleri; Amerikan Hamam Böceği, Asya Hamam Böceği ve Alman Hamam Böceği’dir.

Evinizde iş yerinizde yada diğer ortamlarda haşereler ile mücadele etmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Ayzer ilaçlama; Profesyonel ekiplerimizden dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmeti

0532 715 2029

0 312 212 07 24

Yada iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Hamam Böceği Özellikleri

Hamam böcekleri gruplar halinde yaşamaktadır. Hızlı üremelerinden dolayı istila ettikleri bölgelerden tam olarak temizlenmeleri zor olabilmektedir.

Hamam böcekleri, zamanlarının% 75’ini dinlenerek geçirmektedirler ve 0 derece soğukta bile yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Hamam böceklerinin beyinleri başlarında değil vücutlarında bulunmaktadır. Bu yüzden başları olmadan iki haftaya kadar yaşayabilmektedirler. Nefes almak için başlarına ihtiyaç duymazlar, çünkü vücutlarında bulunan küçük deliklerden nefes alabilmektedirler. Başları olmadan ölmelerinin sebebi ise yemek yiyememeleri ve su içememeleridir.

Sadece bir günlük büyüklükteki hamam böceği, toz lekesi büyüklüğü kadardır.

Dünya çapında 4000’den fazla hamam böceği türü vardır. En yaygın tür Alman hamam böceğidir.

Hamam böcekleri bir saat içinde üç mil kadar yol alabilmektedir.

Hamam böcekleri, ölü böceklerden sabuna ve çöplere kadar her şeyle beslenebilmektedir. Ayrıca birkaç hafta yemek yemeden yaşayabilmektedirler. Ancak su içmeden sadece bir hafta dayanabilmektedirler.

Çalışmalara göre hamam böceklerinin ömrü 359 milyon yıl önceye dayanmaktadır. Yani dünyamızda dinozorlardan daha eskiden varlıklardır.

Hamam böcekleri vücutlarından nefes aldıkları için hava girişlerini kapatabilmektedirler ve 40 dakikaya kadar su altında nefeslerini tutabilmektedirler.

Hamam böcekleri vücutlarını düzleştirerek ve bacaklarını yana çevirerek vücut büyüklüklerinin çeyreği kadar bir aralıktan rahatlıkla geçebilmektedir.

Hamam Böceğinin yaşam döngüsü

Dişi hamamböceği, çiftleşmeden sonra günde 10 ila 90 yumurta arasında yumurta bırakabilmektedir. Yavru hamam böcekleri birkaç gün içinde yumurtadan çıkmaktadır. Yavru hamam böceğinin yetişkin bir hamam böceği halini alması sadece bir ay sürmektedir. Dişi hamam böceği erkek hamamböceğine göre daha yumuşak bir karın bölgesine sahiptir. Böylece erkek hamam böceğinden kolaylıkla ayırt edilebilmektedir.

 

Hamam Böceğinin Zararları

Evleri, işyerlerini, restoranları istila edebilen hamam böcekleri girdikleri mekanlara zarar vermekle kalmaz aynı zaman da insan sağlığını da olumsuz etkilemektedirler. Hamam böcekleri kendi başlarına herhangi bir hastalığa sebep olmamaktadırlar. Fakat bu böcekler, ishalden gıda zehirlenmesine kadar çeşitli hastalıklara yol açabilen milyonlarca bakteri ve bulaşıcı mikroplar için taşıyıcı durumda olmaktadırlar.

Gıdaları kirletirler: Hamam böceği neredeyse doğadaki her şeyi yiyerek beslenebilmektedir. Yediğimiz besinler dışında ölü bitki, hayvan, dışkı maddesi, sabun, kağıt, deri ve hatta düşmüş saç tellerinden bile beslenebilmektedirler. Geceleri beslendikleri zaman açıkta kalan gıdaların üzerinde gezerek, yiyeceklerin üzerine pisliklerini, ölü derilerini, tüylerini veya boş yumurta kabuklarını bırakarak besinleri kirletmektedirler.
Hastalığa neden olan bakterileri taşırlar: Hamam böcekleri beslenirken, kendi salyalarını ve sindirim sıvılarını ağızlarından akıtarak, bağırsaklarında bulunan zararlı mikropları yiyeceklere bulaştırırlar. Bir çalışma, psödomonas aeruginosa bakterisinin hamamböceği bağırsağında yoğun olarak bulunduğunu göstermiştir. Bu bakteri idrar yolu enfeksiyonlarına, sindirim sorunlarına ve septisemi gibi çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir.
Hamamböceği ısırıkları: Bazı hamamböceği türlerinin insanları ısırdığı tespit edilmiştir. Ancak hamam böceklerinin insanları ısırma durumları nadir olarak yaşanmaktadır. Ancak eviniz bu böcekler tarafında istila edildiyse dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü tırnaklara, ayak parmaklarına ve açık yaraları temas ederek dokundukları bölgelerden bakteri bulaştırabilirler.
Gıda zehirlenmesi: Salgın gıda zehirlenmelerinin yaşandığı ortamlarda, hamam böceği istilasının ortadan kaldırılmasından sonra gıda zehirlenmesi vakalarının azaldığı görülmüştür. Hamam böcekleri aynı zamanda, tifo ve gıda zehirlenmesine neden olabilen, Salmonella bakterisini de taşıyabilmektedir.
Alerjiler: Hamam böceği çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Tükürük salgıları ve tüyleri, istenmeyen bir reaksiyonu tetikleyebilen yüzlerce alerjen içermektedir. Cilt kızarıklıklarına, hapşırmaya ve gözlerin sulanmasına neden olabilmektedir.
Astım: Hamam böcekleri astımlı insanların en kötü düşmanları olabilirler. Evler hamam böceği istilası ile karşı karşıya kaldığı zaman evdeki astım hastalarının nefes almalarında sorunlar görülebilmektedir.

Hamam Böceği Evlere Nasıl Girmektedir?

İnsanlar genellikle hamam böceklerinin sadece kirli evlerde bulunduklarına inanmaktadırlar.  Ne yazık ki hamam böcekleri her türlü ortamı istila edebilmektedir. Temiz evler bile hamam böceği istilası ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Hamam böcekleri, diğer böceklerden (karıncalar veya termitler vb.) daha büyük olmalarına rağmen, çok küçük alanlara sığabilip küçük deliklerden geçebilmektedir. Yetişkin bir hamam böceği kendi büyüklüğünün çeyreği büyüklükteki bir delikten bile kolayca geçebilmektedir. Bu özellikleri sayesinde evlerin zeminindeki çatlaklardan, duvarlardaki çatlaklardan, havalandırma deliklerinden, kanalizasyonlardan, borulardan, kapı ve pencere boşluklarından ve evlerdeki diğer deliklerden evlere girebilmektedir.

Yeni eve taşıdıysanız eviniz önceden muhtemel bir istilayla karşı karşıya kalmış olabilir. Yeni taşındığınız evi detaylıca incelemelisiniz. Gerekirse taşınmadan önce ilaçlama yaptırmalısınız.

Eğer yan komşunuz her hangi bir hamam böceği istilasıyla karşı karşıyaysa bu böcekler sizin evinize de kolayca geçiş yapabilirler. Market poşetlerinin içine saklanmış olan böcekleri poşetlerle birlikte evlere girebilmektedirler. Marketlerden aldığınız kutulara, market poşetlerine ve çantalarına dikkatlice bakmalısınız. Evlerinizde ki boş kutuları dışarı bırakmanız gerekmektedir. Bu kutular hamam böcekleri için ideal saklanma yerleri olabilirler.

Hamam böcekleri binalardaki sıhhi tesisat borularından da evlere girebilmektedir. Yağmur oluklarının içinden tırmanarak balkonlara girebilmektedirler. Bunu için yağmur çıkışı yerlerinin üzerine kapak takılmalıdır.

Evlerdeki kanalizasyon sistemlerinden de hamam böcekleri gelebilmektedir. Lavabolara kapak takılması istilayı önleyecektir. Banyo ve mutfak lavabolarındaki delikler dikkatlice kapatılmalıdır.

Hamam Böceklerinin Evlerden Uzak Tutulması İçin Yapılması Gerekenler

Her ne kadar hamam böcekleri buldukları küçük deliklerden evlere girseler bile alınacak küçük önlemlerle bu böceklerle savaşılabilmektedir. Aşağıda sıralanan maddeleri siz de evlerinizde uygulayarak hamam böceklerini evlerinizde uzak tutabilirsiniz.

Eğer evinizde hamam böceği görmek istemiyorsan, evini temiz tutmalısınız. Tüm evin haftalık olarak temizlenmesi hamamböceği istilasının durumunu anlamanıza yardımcı olacaktır.
Uyumadan önce lavabo ve yemek hazırladığınız tezgahların temizlendiğinden emin olmalısınız. Mutfak tezgahlarınızda yemek kırıntıları bırakmamalısınız.
Mutfağınızdaki çöp kutusunu düzenli olarak boşaltmalısınız. Çöp kutusunun ağzını her zaman kapalı tutmalısınız. Çöp yığını hamamböceği için açık bir davet olmaktadır.
Hamam böceği istilasını ve vereceği zararları önlemek için yemeklerinizin ağzını her zaman kapalı tutmalısınız. Tercihen tüm yiyecekleri kapalı kaplarda saklamalısınız. Buzdolabınızı düzenli olarak, en az haftada bir kez temizlemelisiniz.

Eski gazeteleri, kitapları ve dergileri asla açık bir şekilde saklamamalısınız.
Hamamböceği spreylerini yakınlarınızda bir yerlerde bulundurmanız sizin için daha iyi olacaktır. Böylece onları gördüğünüz anda anında öldürebilirsiniz. Ayrıca evinizde ki gizli hamam böceklerinden kurtulmak için piyasada satılan böcek yemlerini de kullanabilirsiniz.
Hamam böceklerinin evinizde kalıcı yuvalar yapmasını önlemek için evinizdeki bütün delikleri kapatmalısınız.
Ağır istila olayı ile karşı karşıya kaldıysanız profesyonel bir yardım şart olmaktadır. Böyle durumlarda profesyonel yardım alınması hamam böceklerinden komple kurtulmak için şart olmaktadır. Hamam böcekleri ile savaşmak için firmamızı tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için bizi her zaman arayabilirsiniz.

 

Evlerdeki Hamam Böceği İstilası Belirtileri

Hamam böcekleri daha çok gece hareket eden böceklerdendir. Gündüz yuvalarının dışında olmayı tercih etmemektedirler. Genellikle gece bu böceklerle karşı karşıya kalınmaktadır. Hamam böcekleri gözle görülmemiş olsa da evinizde bulunan hamam böceğini bazı yöntemlerle tespit edebilirsiniz.

Hamamböceği Dışkısı

Hamam böceği dışkısı bir istila esnasında sıkça görülebilmektedir. Küçük hamamböcekleri, kahve çekirdeklerine veya karabibere benzeyen dışkılar üretirken, büyük hamam böcekleri ise silindirik dışkılar üretmektedir. Görünen dışkı miktarı çoğu zaman istila düzeyinin veya süresinin göstergesi olabilmektedir.

Hoş olmayan kokular

Bazı hamam böceği türleri etraflarına hoş olmayan kokular yaymaktadır. Ciddi istila durumlarında, evde yoğun derecede yağ veya küf kokusu mevcut olabilmektedir. Ölü hamamböcekleri de evin her yerinde bulunabilmektedir.

Hamam böceği Yumurtaları

Oval şekildeki hamam böceği yumurta kutuları, bazen mobilyaların arkasında ve kitapların arasındaki boşluklar gibi diğer gizli yerlerde görülebilmektedir.

Evinizde bir hamam böceği istilası tespit ettiğinizi düşünüyorsanız, muayene ve imha seçeneklerini öğrenmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Hamam Böceği Evlerde Nereye Saklanmaktadır?

Dünyada en yaygın bulunan Alman hamam böcekleri, özellikle evleri sıklıkla istila etmektedir.  Bu hamam böcekleri, sıcaklığın 20 ile 25 derece olduğu, besin ve suya yakın bulunan karanlık, sıcak ve nemli ortamları tercih etmektedirler. Genellikle mutfaklarda, dolapların içinde, mutfaktaki çatlaklarda, lavabolarda veya tezgahların altlarında saklanmaktadır. Bu böcekler genellikle banyoda bulunmaktadırlar. Alman hamam böceğini kontrol altında tutmak için yemek kırıntılarını vi kirli bulaşıkları tezgahlarda bırakmamalısınız. Yiyecekleri hava geçirmez kapalı kaplarda saklamalısınız. Çöp kutunuzun ağzını her daim kapalı tutmalısınız.

Amerikan hamam böcekleri de genellikle evlerde bulunmaktadır. Evlerden hariç yiyeceklerin hazırlandığı ve saklandığı restoranlarda, marketlerde ve fırınlarda da yaygın olarak görülmektedir. Sıcak ve nemli alanları tercih etmektedirler. Kazan dairelerinde, ısıtmalı buhar tünellerinde, bodrumlarda, boru ve su ısıtıcıları bulunduğu ortamlarda saklanmaktadırlar.

Kahverengi kanatlı hamamböceği, daha sıcak (30 dereceden fazla) ve Alman hamam böceğinden daha kuru olan yerleri tercih etmektedir. Yüksek alanlarda (göz hizasında veya daha üstünde) dolaplarda ve kilerlerde, dolap raflarında, resimlerin arkasında, kitaplıklarda, mutfak sandalyelerinin ve masaların altlarında ve duşa kabinlerinde saklanmaktadır. Bu böcekleri elektrikli saatlerin, televizyonların ve buzdolabı motorlarının yakınındaki sıcak alanlarda da bulabilirsiniz. Yumurtalarını duvarlardaki raflarda, tavanlardaki deliklerde, mobilyaların arasında veya mutfak lavabosunun yakınında görebilirsiniz.

Hamam Böceği İle Nasıl Savaşılır?

İnsanların hamamböceğinden kurtulmak için kullanabileceği birçok yöntem bulunmaktadır. Sorun şu ki hamamböceğinin öldürülmesi çok zor olmakta ve evde kalan iki hamam böceği evi yeniden istila edebilmektedir. Evinizde gördüğünüz birkaç hamamböceği muhtemelen grup üyelerinin küçük bir parçasıdır ve evinizde daha çok hamam böceği vardır.

Piyasadaki böcek ilacı yemlerini ve spreylerini kullanarak kendi kendinize hamam böceklerinden kurtulmaya çalışabilirsiniz. Her ne kadar bu ürünler, görünür yetişkin hamamböceklerinin bir an önce kontrolünü sağlasa da, çoğu zaman uzun vadeli bir çözüm vaadinde bulunamamaktadır.

Kullandığınız ilaçlar veya yemler büyük hamam böceklerini öldürebilir fakat öldürülmemiş olan hamam böceği yumurtalarından çıkan yavrular yine evinizi istila edebilir. Bir hamamböceği istilasını etkin bir şekilde kontrol etmek için ve yeniden böcek istilasından kaçınmak için böceklerin saklandığı yuvaları tespit etmeli ve oraları da ilaçlamalısınız. Firmamızın ilaçlama uzmanları hamam böceklerinin saklandıkları yerleri kolayca bulabilirler ve hamam böceklerini komple evinizden temizleyebilirler.

Hamam böcekleri dağınık yerlerde saklanmaktan hoşlanmaktadırlar. Bu yüzden dolaplarınızda veya zemine yakın yerlerde kağıt poşet veya gazete bulundurmamalısınız. Hamam böcekleri çamaşır yığınlarının altına da saklanabilirler. Evinizi her zaman düzenli tutmanız bu böceklerin saklanma yerlerini azaltacaktır. Evinizde bir sızıntı olduğunu fark ederseniz onu hemen onarmalısınız. Çünkü hamam böcekleri nemli ortamları sevmektedirler.

Dairenizde hamam böcekleri görüyorsanız, bina yöneticinizi veya ev sahibinizi problem hakkında bilgilendirmelisiniz.  Diğer dairede oturan kişiler de aynı böcek istilasını yaşıyor olabilir. Böyle durumlarda apartmanın komple ilaçlatılması gerekmektedir. Sadece sizin dairenizdeki böcek sorunun ortadan kaldırılması bazen yeterli olmayabilir. Diğer dairelerde yaşayan böcekler tekrar sizin evinizi istila edebilir. Özellikle çok üniteli binalarda hamam böceği istilasından kurtulmak için profesyonel ilaçlama firmalarından yardım almak en iyi çözüm olacaktır. Apartmanınızda hamam böceği sorunu varsa bizi arayabilir ve her türlü bilgiyi alabilirsiniz.

Mutfaklardaki hamam böceği istilasından kurtulmak için anahtar kelimemiz TEMİZLİKTİR. Hamam böcekleri beslenmek amacıyla ortalarda gezinmektedir. Mutfak ortamınızda açıkta yiyecek bulunmaması böceklerin de beslenememesine yol açacaktır. Evcil hayvan yiyeceklerini gece boyunca dışarıda bırakmamalısınız.  Tüm yiyecek kaplarını sıkıca kapatmalısınız. Tezgaha veya yere dökülen yiyecek artıklarını hemen temizlemelisiniz.

Özellikle kuru yiyecek dolaplarının kenarlarına dökülen kuru bakliyat tanelerine dikkat etmelisiniz. Paketlerdeki küçük deliklerden dışarı çıkan bu tanecikler hamam böcekleri için besin kaynağı olmaktadır. Bu tarz yiyecek dolaplarını sıklıkla kontrol etmeli ve temizlemelisiniz.

Hamam böceği sorunu ile karşı karşıya kaldığınız zaman neden bizim firmamızı tercih etmelisiniz?

Firmamızın teknisyenleri hamamböceği tespiti ve hamamböceğinin ortadan kaldırılması konusunda son derece deneyimlidirler. Evinize gelerek kapsamlı denetimler gerçekleştirirler ve hamam böceği istilalarını ortadan kaldırmak için en etkili yöntemleri uygularlar ve bu böceklerin geri gelmelerini önlemek için en güvenilir yöntemleri sizlere sunarlar. Bizi telefonla arayarak hemen randevu alabilirsiniz ve böylece evinizdeki hamam böceklerinden kurtulmak için ilk adımı atmış olursunuz.

Firmamızın temsilcisi, sizin için uygun bir zamanda randevu ayarlamak için 24 saat içinde sizi geri arayacaktır. Daha sonra evinizin denetlenmesi yapılacak ve uygun yöntemlerle ilaçlanması yapılacaktır.

Uzman teknisyenlerimiz evinizde hamam böceklerinin saklanabileceği bütün yerleri arayacaktır. Hamam böceklerinin saklandığı yerler bulunduktan sonra eve giriş yerleri tespit edilecek ve bu giriş yerleri için size uygun çözümler sunulacaktır. Uzun yıllardır sahip olduğumuz deneyimlerimiz sayesinde sizi bu problemden kısa sürede kurtarabiliriz.

Eviniz veya işyeriniz için işe yarayacak doğru yöntemi bulmak için sizinle birlikte çalışmaktayız. Hamam böceklerini komple ortadan kaldırabilen çeşitli yöntemlere sahibiz. Sizinle beraber yöntemlerimiz hakkında konuşup, en doğru yöntemi kullanıyoruz.

Hamam böceği kontrolü bazı durumlarda biraz zaman alabilmektedir. Bir hamam böceği istilasının tamamen ortadan kaldırılması için birkaç ilaçlama gerekli olabilmektedir. Ayrıca evinizde ilaçlama yaptıktan sonra tüm hamam böceklerinin ortadan kalktığından emin olmak için sizinle tekrar görüşmekteyiz.

Evlerde sıklıkla karşılaşılan hamam böcekleri otellerde, fırınlarda, restoranlarda da sıklıkla görülmektedir. Böyle ortamlarda görülen hamam böcekleri işlerinizi olumsuz etkileyebilir. Eğer sizde işyerinizde hamam böceği sorunu yaşıyorsanız bizi hemen arayabilirsiniz. Geniş ilaçlama ekibimiz sayesinde büyük ortamlarda kolayca ilaçlama yapabilmekteyiz.

Hamam böceği istilasını komple ortadan kaldırdığımızdan emin olduktan sonra sizlere bu böcekler hakkında bilgiler veriyoruz. Bu bilgileri uygulayarak hamam böceklerinin tekrar evinize girmesini engelleyebilirsiniz.

Alman Hamamböceği ( Blatella Germenica ) :

Alman hamam böceği sarımtrak açık kahverengidir. Alman hamam böceği türleri arasında en hızlı üreyen hamam böceğidir. Alman hamam böceğinin boyu 1.5cmdir.Bir çift hamam böceği 1 yılda 35.000 yavru yapar. Dişi alman hamam böceğinin yumurta paketleri içerisinde 25-48 arasında yumurta bulunur. Nimf adı verilen bu yumurtalar 45 günde olgunlaşır. Alman hamam böceğinin ömrü yaklaşık 1 senedir. Alman hamam böceğine halk arasında( kalorifer böceği )de denir. Alman hamam böceğinin baş kısmında diğer türleri gibi 1 çift anten bulunur. Bu anten yiyecek ve nem kokusu alma işinde görev yapar. Alman hamam böceği gündüzleri yuvasında dinlenir gece olunca yem aramaya çıkar. Alman hamam böceği sıcak ve nemli yerleri sever. Alman hamam böceğinin iskeleti vücudunun dışında yer alır. Erkek olan hamam böceğinde kanat vardır. Dişi olan alman hamam böceğinde kanat bulunmaz. Alman hamam böceğinde kanat bulunsa bile uçmak için kullanmaz. Alman hamam böceği her türlü mikrop ve pisliği insana bulaştırabilir. Çok pis olan aman hamam böceği hastalık taşıyıcı olarak bilinir. Bir alman hamam böceği 1 gecede 10 katlı bir binayı gezebilir. Yâda 1 günde 4.5km yol kat edebilir. Alman hamam böceklerinin çok hızlı ve güçlü ayak yapısı vardır. Alman hamam böceği evlerimize alışveriş yoluyla, kanalizasyon yoluyla gelir. Eski yapı olan binalarda çatlak, yarıklar arasında yerleşik olarak yaşar. Bu şekilde evlerimize gelen alman hamam böceği uygun nem ve sıcaklık bulursa yavrular ve çoğalır. Alman hamam böceği ile mücadele zor bir iştir. Kendi kendinize yapacağınız mücadele asla yeterli gelmez. Alman hamam böceği için uygulanacak en iyi ilaçlama sıvı, kokulu, püskürtme yöntemi ile yapılan ilaçlamadır. Bu ilaçlama kesin çözüm sunar. Fakat bu yöntem uygulanırken ev sahiplerinin evi terk etmesi gerekir. Evini terk edemeyecek olan insanlar jel ilaçlama yöntemi ilaçlamayı tercih edebilir. Jel ilaçlama yapıldığında salgıladığı koku böcekleri cezbeden bir koku salgılar alman hamam böceği ve diğer hamam böcekleri gündüz yuvalarından çıkar ve ilaçtan yer. Yuvasına dönen böcek orada ölür. Ölen böceği yiyen diğer böceklerde zincirleme olarak ölmeyi sürdürür. Alman hamam böceğinin bulaştırdığı hastalıklar; astım, verem, dizanteri, alerjik reaksiyonlar, mantar hastalıkları, gıda zehirlenmeleridir. Gıdalarınız üzerinde bir alman hamam böceği görürseniz çöpe atmalısınız.

Amerikan Hamamböceği ( Periplanata Americana ) :

Amerikan hamam böceğinin boyu 2-3 cmdir. Amerikan hamam böceği türleri içerisinde en büyük olan türdür, hamam böceğinin iskeleti, bedeninin üzerinde dışarıda yer alır. Amerikan hamam böceğinin rengi kızılımsı kahverengidir. Erkek amerikan hamam böceğinin kanatları vardır, uçmak için kullanmaz. Dişi olan hamam böceğinde kanat olmaz. Amerikan hamam böceği bizim yediğimiz ve yemediğimiz her türlü organik besini yer. Amerikan hamam böceği sıcak, nemli ve pis ortamı sever, gündüzleri yuvasında pasif, akşamları aktif yaşar. Bir hamamböceği olan yerde yüzlerce hamam böceği bulunması ihtimali çok yüksektir. Hamam böceği kalabalık yaşar. Amerikan hamam böceği çok hızlı üreme yapar. Dişi amerikan hamam böceği sırtında taşıdığı yumurtalarını etrafa bırakır. Amerikan hamam böceğinin bulaştırdığı hastalıklar mantar hastalıkları, alerjik reaksiyon, astım, verem, dizanteri gibi hastalıklardır. Amerikan hamam böceği bir gecede 10 katlı bir binayı dolaşır, çabuk hareket eder veya bir günde 4-5km yol alabilir. Amerikan hamam böcekleri ile bireysel mücadele olumlu sonuçlar vermez. Bireysel mücadele zaman kaybına ve ekonomik kayba neden olur. Hamam böceği için periyodik ilaçlama yapılması gerekir. Amerikan hamam böceği ilaçlamasında kullanılması gereken ilaçlar kokulu, sıvı ve jel tarzı ilaçlardır. Amerikan hamam böceği için bazen de jel ilaçlar kullanılabilir. Amerikan hamam böceği için uygulanan jel ilaçlamada, hamam böceği jel ilacın salgıladığı hormonsal kokuyu alır ve yuvasından hemen çıkar ve ilacı yer ve ölür. Ölen hamam böceğini yiyen diğer böcekler de zincirleme şekilde ölmeyi sürdürür. 21 yerde şubesi olan AYZER İLAÇLAMA, hamam böceği, kene, bit, pire, fare vb birçok haşere ile mücadelede en iyi ve en doğru hizmeti sunar. Çin’den gelen bazı ucuz ilaçlar insanlara fiyat olarak cazip gelebilir. Fakat sağlığa son derece zararlıdır, insanların sağlığını tehdit eder. Hamam böceklerini yok etmek isterken onların daha da direnç kazanmasına neden olursunuz.

Oryantal Hamamböceği ( Blatella Orientalis )

Oryantal hamam böceğini diğer ismi karafatmadır. Oryantal hamam böceğinin büyüklüğü 1-1.5cmdir. Erkek oryantal hamam böceğinde 2 tane kahverengi kanat olur. Oryantal hamam böceği kanadı olsa dahi uçmayı tercih etmez. Oryantal hamam böceğinin kafasındaki 1 çift antenle nem ve yiyeceklerin yerini tespit eder. Hamam böceğinin iskeleti vücudunun dışındadır. Dişi olan oryantal hamam böceği(karafatma) daha ovaldir ve ufaktır. Hamam böceği (35-40 )paketler halindeki yumurtalarını her yere dağıtır. Her mevsim üreyen hamam böceği her yumurtlama döneminde 200 adet yumurta yapar. Yumurtalardan 18 gün sonra yeni hamam böceği yavruları çıkmaya başlar. Oryantal hamam böceği senede 8-10 defa yumurtlayabilir. Ergin olan hamam böceği ölmek üzereyken, yumurta bırakır. Oryantal hamam böceği genel olarak lağım sistemi, bodrum, bina boşluğu, depo, vb yerlerde yuva yapar. Kış gelince yuvalarına çekilen oryantal hamam böcekleri yaz ayı geldiğinde daha hızlı ve çok ürer. Oryantal hamam böceğinin ömrü 6 ay gibi bir zaman dilimidir. Hamam böceği her türlü organik gıdayı, bizim yediğimiz ve yemediğimiz her şeyi yiyebilir. Çok pis olduğu bilinen hamam böceği hastalık ve mikropları üzerinde taşır ve gittiği her yere bu mikropları taşır, insanlara tiksinti veren görüntüsü vardır. Oryantal hamam böceği insanların bulunduğu her yerde aktif olarak yaşayan bir canlıdır. Oryantal hamam böceğinin evde yuva yapmak için mutfak banyo, gibi nemli yerleri seçer. Oryantal hamam böceği tembel yapılı bir böcektir. Gündüz yuvasında dinlenen hamam böceği, akşam olduğunda besin aramaya çıkar. Oryantal hamam böceği evlere ve iç alanlara, alışveriş poşetleriyle eve alınan eşyalarla gelir. Gece olunca ortaya çıkan bir hamam böceği 4.5km bir alanı dolaşabilir.Oryantal hamam böceği, dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, Allerjik Reaksiyon, Gastroenteritis, Antrax, gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve insanlara bulaştırır. Oryantal hamam böceği(karafatma) mücadelesi zor zararlı bir haşeredir. Hamam böceği için bilmeden uygulanan ilaçlama böceğe daha da direnç kazandırır.Oryantal hamam böceği ilaçlamasında kokulu, kokusuz ve jel ilaç uygulama yapılması gerekir. Hamam böceğine uygulanan kokulu ilaç uygulaması sırasında evinizi 4-5 saat terk etmelisiniz. İlaçlama yapılacak alan terk edilemeyecek bir yerse jel ilaçlar kullanılır. Hamam böceği ilaçlamasının yapıldıktan 15-20 gün sonra tekrar bir ilaçlama yapılmalıdır. Hamam böceği yumurtaları herhangi bir ilaçlamadan zarar görmez. İlk ilaçlama sırasında canlı hamam böcekleri yok olur, 20 gün sonra yapılan ilaçlamada yumurtadan yeni çıkan hamam böcekleri de ölür. Eğer hamam böcekleri market, dükkân ve yiyecek sürekli olan yerlerdeyse ayda 1 defa böcek ilaçlama yapılması gerekir.

DİĞER HABERLER