TurkishEnglishGermany
Her Semt ve ilçe Fiyatlarımız Aynıdır. Bizi Arayın En Yakın Şubemizden Size Gezici Ekibimizi Gönderelim ..
0 312 212 07 24 - 0 312 212 07 25 - 0541 585 61 60 - 0532 715 20 29
Hamam Böcekleri

Alman Hamamböceği ( Blatella Germenica ) :

Alman hamam böceği sarımtrak açık kahverengidir. Alman hamam böceği türleri arasında en hızlı üreyen hamam böceğidir. Alman hamam böceğinin boyu 1.5cmdir.Bir çift hamam böceği 1 yılda 35.000 yavru yapar. Dişi alman hamam böceğinin yumurta paketleri içerisinde 25-48 arasında yumurta bulunur. Nimf adı verilen bu yumurtalar 45 günde olgunlaşır. Alman hamam böceğinin ömrü yaklaşık 1 senedir. Alman hamam böceğine halk arasında( kalorifer böceği )de denir. Alman hamam böceğinin baş kısmında diğer türleri gibi 1 çift anten bulunur. Bu anten yiyecek ve nem kokusu alma işinde görev yapar. Alman hamam böceği gündüzleri yuvasında dinlenir gece olunca yem aramaya çıkar. Alman hamam böceği sıcak ve nemli yerleri sever. Alman hamam böceğinin iskeleti vücudunun dışında yer alır. Erkek olan hamam böceğinde kanat vardır. Dişi olan alman hamam böceğinde kanat bulunmaz. Alman hamam böceğinde kanat bulunsa bile uçmak için kullanmaz. Alman hamam böceği her türlü mikrop ve pisliği insana bulaştırabilir. Çok pis olan aman hamam böceği hastalık taşıyıcı olarak bilinir. Bir alman hamam böceği 1 gecede 10 katlı bir binayı gezebilir. Yâda 1 günde 4.5km yol kat edebilir. Alman hamam böceklerinin çok hızlı ve güçlü ayak yapısı vardır. Alman hamam böceği evlerimize alışveriş yoluyla, kanalizasyon yoluyla gelir. Eski yapı olan binalarda çatlak, yarıklar arasında yerleşik olarak yaşar. Bu şekilde evlerimize gelen alman hamam böceği uygun nem ve sıcaklık bulursa yavrular ve çoğalır. Alman hamam böceği ile mücadele zor bir iştir. Kendi kendinize yapacağınız mücadele asla yeterli gelmez. Alman hamam böceği için uygulanacak en iyi ilaçlama sıvı, kokulu, püskürtme yöntemi ile yapılan ilaçlamadır. Bu ilaçlama kesin çözüm sunar. Fakat bu yöntem uygulanırken ev sahiplerinin evi terk etmesi gerekir. Evini terk edemeyecek olan insanlar jel ilaçlama yöntemi ilaçlamayı tercih edebilir. Jel ilaçlama yapıldığında salgıladığı koku böcekleri cezbeden bir koku salgılar alman hamam böceği ve diğer hamam böcekleri gündüz yuvalarından çıkar ve ilaçtan yer. Yuvasına dönen böcek orada ölür. Ölen böceği yiyen diğer böceklerde zincirleme olarak ölmeyi sürdürür. Alman hamam böceğinin bulaştırdığı hastalıklar; astım, verem, dizanteri, alerjik reaksiyonlar, mantar hastalıkları, gıda zehirlenmeleridir. Gıdalarınız üzerinde bir alman hamam böceği görürseniz çöpe atmalısınız.

Amerikan Hamamböceği ( Periplanata Americana ) :

Amerikan hamam böceğinin boyu 2-3 cmdir. Amerikan hamam böceği türleri içerisinde en büyük olan türdür, hamam böceğinin iskeleti, bedeninin üzerinde dışarıda yer alır. Amerikan hamam böceğinin rengi kızılımsı kahverengidir. Erkek amerikan hamam böceğinin kanatları vardır, uçmak için kullanmaz. Dişi olan hamam böceğinde kanat olmaz. Amerikan hamam böceği bizim yediğimiz ve yemediğimiz her türlü organik besini yer. Amerikan hamam böceği sıcak, nemli ve pis ortamı sever, gündüzleri yuvasında pasif, akşamları aktif yaşar. Bir hamamböceği olan yerde yüzlerce hamam böceği bulunması ihtimali çok yüksektir. Hamam böceği kalabalık yaşar. Amerikan hamam böceği çok hızlı üreme yapar. Dişi amerikan hamam böceği sırtında taşıdığı yumurtalarını etrafa bırakır. Amerikan hamam böceğinin bulaştırdığı hastalıklar mantar hastalıkları, alerjik reaksiyon, astım, verem, dizanteri gibi hastalıklardır. Amerikan hamam böceği bir gecede 10 katlı bir binayı dolaşır, çabuk hareket eder veya bir günde 4-5km yol alabilir. Amerikan hamam böcekleri ile bireysel mücadele olumlu sonuçlar vermez. Bireysel mücadele zaman kaybına ve ekonomik kayba neden olur. Hamam böceği için periyodik ilaçlama yapılması gerekir. Amerikan hamam böceği ilaçlamasında kullanılması gereken ilaçlar kokulu, sıvı ve jel tarzı ilaçlardır. Amerikan hamam böceği için bazen de jel ilaçlar kullanılabilir. Amerikan hamam böceği için uygulanan jel ilaçlamada, hamam böceği jel ilacın salgıladığı hormonsal kokuyu alır ve yuvasından hemen çıkar ve ilacı yer ve ölür. Ölen hamam böceğini yiyen diğer böcekler de zincirleme şekilde ölmeyi sürdürür. 21 yerde şubesi olan AYZER İLAÇLAMA, hamam böceği, kene, bit, pire, fare vb birçok haşere ile mücadelede en iyi ve en doğru hizmeti sunar. Çin’den gelen bazı ucuz ilaçlar insanlara fiyat olarak cazip gelebilir. Fakat sağlığa son derece zararlıdır, insanların sağlığını tehdit eder. Hamam böceklerini yok etmek isterken onların daha da direnç kazanmasına neden olursunuz.

Oryantal Hamamböceği ( Blatella Orientalis )

Oryantal hamam böceğini diğer ismi karafatmadır. Oryantal hamam böceğinin büyüklüğü 1-1.5cmdir. Erkek oryantal hamam böceğinde 2 tane kahverengi kanat olur. Oryantal hamam böceği kanadı olsa dahi uçmayı tercih etmez. Oryantal hamam böceğinin kafasındaki 1 çift antenle nem ve yiyeceklerin yerini tespit eder. Hamam böceğinin iskeleti vücudunun dışındadır. Dişi olan oryantal hamam böceği(karafatma) daha ovaldir ve ufaktır. Hamam böceği (35-40 )paketler halindeki yumurtalarını her yere dağıtır. Her mevsim üreyen hamam böceği her yumurtlama döneminde 200 adet yumurta yapar. Yumurtalardan 18 gün sonra yeni hamam böceği yavruları çıkmaya başlar. Oryantal hamam böceği senede 8-10 defa yumurtlayabilir. Ergin olan hamam böceği ölmek üzereyken, yumurta bırakır. Oryantal hamam böceği genel olarak lağım sistemi, bodrum, bina boşluğu, depo, vb yerlerde yuva yapar. Kış gelince yuvalarına çekilen oryantal hamam böcekleri yaz ayı geldiğinde daha hızlı ve çok ürer. Oryantal hamam böceğinin ömrü 6 ay gibi bir zaman dilimidir. Hamam böceği her türlü organik gıdayı, bizim yediğimiz ve yemediğimiz her şeyi yiyebilir. Çok pis olduğu bilinen hamam böceği hastalık ve mikropları üzerinde taşır ve gittiği her yere bu mikropları taşır, insanlara tiksinti veren görüntüsü vardır. Oryantal hamam böceği insanların bulunduğu her yerde aktif olarak yaşayan bir canlıdır. Oryantal hamam böceğinin evde yuva yapmak için mutfak banyo, gibi nemli yerleri seçer. Oryantal hamam böceği tembel yapılı bir böcektir. Gündüz yuvasında dinlenen hamam böceği, akşam olduğunda besin aramaya çıkar. Oryantal hamam böceği evlere ve iç alanlara, alışveriş poşetleriyle eve alınan eşyalarla gelir. Gece olunca ortaya çıkan bir hamam böceği 4.5km bir alanı dolaşabilir.Oryantal hamam böceği, dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, Allerjik Reaksiyon, Gastroenteritis, Antrax, gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve insanlara bulaştırır. Oryantal hamam böceği(karafatma) mücadelesi zor zararlı bir haşeredir. Hamam böceği için bilmeden uygulanan ilaçlama böceğe daha da direnç kazandırır.Oryantal hamam böceği ilaçlamasında kokulu, kokusuz ve jel ilaç uygulama yapılması gerekir. Hamam böceğine uygulanan kokulu ilaç uygulaması sırasında evinizi 4-5 saat terk etmelisiniz. İlaçlama yapılacak alan terk edilemeyecek bir yerse jel ilaçlar kullanılır. Hamam böceği ilaçlamasının yapıldıktan 15-20 gün sonra tekrar bir ilaçlama yapılmalıdır. Hamam böceği yumurtaları herhangi bir ilaçlamadan zarar görmez. İlk ilaçlama sırasında canlı hamam böcekleri yok olur, 20 gün sonra yapılan ilaçlamada yumurtadan yeni çıkan hamam böcekleri de ölür. Eğer hamam böcekleri market, dükkân ve yiyecek sürekli olan yerlerdeyse ayda 1 defa böcek ilaçlama yapılması gerekir.

02 Kasım 2016 tarihinde kategorisine eklendi. 38 kez okundu
YORUM YOK
Yandex.Metrica