TurkishEnglishGermany
Güve
Güve

3 mm boylarında küçük ve oval böceklerdir. Bunlar insanlara zarar vermez ama kişisel eşyalara, giysilere zarar verirler. Güveler hayvan kılından yapılmış her türlü eşya üzerine yerleşirler ve yerler.

GÜVE TÜRLERİ

Tahıl güvesi: Tahıl güvesi tahıl ürünleri ile beslenir. Tahıl güvesi tahılların içlerini yer kabuk kısımlarını dışarıda bırakır. Tahıl güvesi tahıl ambarlarında sık rastlanabilen bir böcektir. Tahıl güvesi yumurtalarını tahıl taneleri üzerine bırakır. Güve yumurtaları belli sıcaklıkta olgunlaşır ve yeni tahıl güveleri çıkar.

Halı güvesi: Halı güvesi iç alanlarda bulunan halı, kürk ve giysi gibi eşyaları kemirerek beslenir. Halı güvesi yumurtasını kullanılmayan eşyalar arasına, elbiselerin yaka altı kısımlarına, saklar. Güve açlık ve susuzluğa çok uzun süre dayanır. Halı güvesinin bir başka ismi kürk güvesi, elbise güvesi, mobilya güvesi olarak bilinmektedir.

Zeytin güvesi: Bu güve türü hasat mevsiminden hemen sonra yumurtalarını yaprak altlarına saklar. Zeytin güvesi yapraklarda tünel açarak ilerler. Zeytin güvesi kışında sürekli büyüme halindedir. Senede 3 defa döl verir. Zeytin güvesi yaprakların alt dallarını kemirerek beslenir.

Evinizde iş yerinizde yada diğer ortamlarda haşereler ile mücadele etmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Ayzer ilaçlama; Profesyonel ekiplerimizden dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmeti

0532 715 2029

0 312 212 07 24

Yada iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Deri güvesi: Deri güvesi daha fazla deri olan giysi ve eşyalara zarar veren bir güvetürüdür. Deri güvesievde ve fabrika gibi yerlerde rastlanan bir böcektir. Deri olan eşyalarınızı kemirerek zarar verir.

Salkım güvesi: Salkım güvesi çok ufaktır. Salkım güvesi yumurtadan ilk çıktığı zaman 1mm boyundadır, olgunlaşmış olan güvenin larva boyu ise 9-10mmdir.Salkım güvesinin rengi sarımtıraktır renge koyu renk üzümlerle beslenen güve larvaları mor bir renk olur.Güvenin kafası kahverengidir. Güve larvaları çok hareketlidir. Güve larvaları kış mevsimini ağaç kabuk altlarında, dallarda pupa olarak geçirir. İlkbaharda nem ve sıcaklık bulan pupalar kelebek olup yuvalarından çıkar. Gündüz vakitleri hareketsiz olan güve akşam saatleri olunca ise sıcaklığın 10 dereceye ulaştığı zaman uçmaya başlar. Dişi güvebaharda yumurtalarını çiçek tomurcukları ve çiçek sapları vb yerlere bırakır. Güve her defasında 60 veya70 yumurta yapar. Güve larvası 8-10 gün gibi bir süre içerisinde yumurtalarından çıkar. Güvelarvaları bir süre gezdikten sonra yuvasına döner, tomurcukların içine yerleşir ve beslenmelerine devam eder. Güve meyve salkımlarına zarar verir. Meyveler üzerinde gezen güve lavaları deler sularını emer. Meyveden akan sular meyvelerin çürümesine yol açar. Güve yumurtalarını tomurcuk ve çiçekleri üzerine, olmamış meyve koruklarına bırakır. Güve larvası bir meyveden diğerine geçerek kendisine ağ örer. Salkım güvesi ile mücadele kimyasal ilaçlarla mümkündür.

Odun güvesi: Odun güvesi mobilya, tahta, ağaçtan olan eşyalara zarar verir. Tahtadan ve ağaçtan olan eşyalarınızı kemirir, eşyaların çürümesini, zarar görmesini sağlar. Odun güvesi insanları ısırarak zarar vermez eşya ve yiyeceklerin zarar görmesine neden olur.

DİĞER HABERLER