TurkishEnglishGermany
Gümüş Böceği
Gümüş Böceği

Gümüş böceği sıcak ve ılık ortamları seven bir böcektir. Renk olarak gümüşe benzeyen bir haşeredir bu sebepten adına gümüş böceği denir. Kalın olan kafasında iki tane anten vardır. Gümüş böceğinin boyu 1-3cm olarak değişir çok parlak rengi vardır, bu sebeple bu böceğe gümüş böceği adı verilir. Bir gümüş böceği dişisinin bir defasında bıraktığı yumurta sayısı 100-110 arasında değişir. Gümüş böceği yumurtalarını duvar çatlaklarına, duvar diplerine bırakır. Yumurtadan ilk çıkan gümüş böcekleri beyaz renkte olur ve sonradan renk değiştirirler. Çok hızlı şekilde çoğalan gümüşböceklerinin yaşama süreleri ortalama 1 yıldır. Nemli ortamları seven gümüş böceği banyolarda, lavabo kenarlarında, su borularının etrafında ev dışında duvar diplerinde, oluk kenarlarında bulunur. Gümüş böceği nişasta, kuru gıda ve insanların tükettikleri gıdaları da tüketebilir. Gümüş böceği ile mücadelede yoğun kokulu ilaçlar kullanılır çok ve çabuk ürediklerinden bu böceğin ilaçlamasında özel ilaçlar kullanılmalı ilacı kullanıp uygulayan insanların bu işin eğitimini almış insanlar tarafından uygulanması şarttır.

Evinizde iş yerinizde yada diğer ortamlarda haşereler ile mücadele etmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Ayzer ilaçlama; Profesyonel ekiplerimizden dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmeti

0532 715 2029

0 312 212 07 24

Yada iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Gümüş Böceği Nedir ve Gümüş Böceği ile Nasıl Savaşılır? Gümüş Böceği İlaçlama

Gümüş Böceği Nedir?

Gümüş böcekleri gümüş pullarla kaplı havuca benzer şekilleriyle dikkat çekmektedir. İsmini vücudunu kaplayan gümüş renkli pullardan almaktadırlar. Vücudunun sivri arka bölümünde kuyruk benzeri üç anteni bulunmaktadır. Gümüş böcekleri daha yüksek nem oranına sahip bölgelerde ve besin kaynaklarına yakın yaşamaktadırlar. Boyları 1-2 cm uzunluğunda olmaktadır. Yaşadıkları iklimin sıcaklıklarına göre yaşam süreleri ve boylarının uzunluğu değişmektedir.

Gümüş böceklerinin renkleri beyaz, açık kahverengi, gri veya mavimsi bir gümüş renginde olabilmektedir. Renkleri türlerine göre değişiklik gösterse de hangi renkte olursa olsunlar gümüş renginde bir parıltıya sahip olmaktadırlar.

Gümüş Böceğinin Özellikleri

Gümüş böcekleri görünüşleri ve özellikleri itibariyle farklı böceklerdendir. Hareket ettikleri zaman yan yan hareket etmektedirler ve bu yürüyüşleri de suda yüzen balıkların kuyruğunun hareket şekline benzemektedir.

Bu böcekler gece beslenmektedirler. Gözleri ışığa karşı hassas olduğu için karanlık ortamlarda besin aramayı tercih etmektedirler. Hassas antenleri ile yollarını bulmakta ve gidecekleri yönlere karar vermektedirler.

Gümüş böcekleri nemli ve sulu ortamlarda yaşamaktadırlar. Evlere giren gümüş böcekleri evlerdeki banyo, lavabolar gibi nemli ortamları tercih etmektedir.

Gümüş böcekleri hayatta kalmak için diğer bazı böcekler gibi haşereleri yememektedir. Hayatta kalmak için nişastaya ihtiyaçları vardır. Karbonhidrat ve protein içeren besinleri tercih ederler. Bu da,  kumaş, giyim, kağıt, tutkal, halı, saç, fotoğraf, alçı, duvar kağıdı ve diğer malzemeleri yiyeceği anlamına gelmektedir. Gümüş böcekleri beslenme özellikleri açısından yıkıcı bir etkiye sahip olmaktadır.  Ancak zehirli değildirler ve herhangi bir hastalığın taşıyıcısı değillerdir.  Görüntüleri hoş olmasa da en azından tehlikeli böcekler kategorisinde değillerdir.

Gümüş böceklerinin dünyada yaşayan en eski ve en ilkel böceklerden biri olduğuna inanılmaktadır. Bulunan gümüş böceğine benzeyen fosiller sayesinde 400 milyon yıl önce bile yasadıkları tahmin edilmektedir.

Gümüş böceklerinin dişleri olmadığından ve herhangi bir zehir taşımadığından, avcılara karşı hiçbir savunmaları bulunmamaktadır. Bu böcekler düşmanları ile karşılaştıkları zaman onlarla savaşamazlar. Bu yüzden bu böceklerin tek savunma araçları hızlı koşmalarıdır.  Diğer böceklere oranla daha hızlı koşmaktadırlar.

Gümüş Böceğinin Yaşam Döngüsü

Gümüş böcekleri 3 yıla kadar yaşayabilmektedir. Bu yaşam süresi haşereler için uzun bir süre olmaktadır. Yaşam süreleri ortamın sıcaklığına göre değişmektedir. Daha soğuk iklimlerde daha kısa yaşamaktadırlar. Dişilerin yumurta sayıları yada üreme alışkanlıkları gümüş böceği türleri arasında farklılık gösterebilmektedir. Dişi gümüş böceği yumurtlama döneminde ortalama 1-3 arası yumurta bırakabilmektedir. Bazı türler yumurtlama döneminde 20 yumurtaya kadar yumurta bırakmaktadırlar. Yumurtalarını evlerdeki yada doğal yaşam alanlarındaki çatlak ve boşluklara bırakmaktadır. Gümüş böceği yumurtası eliptik şekilde olup yaklaşık 1 mm uzunluğundadır.

Yumurtadan yetişkine geçme süreleri 3 yada 4 ay arasında değişmektedir. İklim koşullarına yada türlerine bağlı olarak yumurtadan çıkma süreleri 19 ile 60 gün arasında değişmektedir.

Gümüş Böceğinin Zararları

Gümüş böcekleri yıkıcı beslenme alışkanlıkları ile tanınmaktadır. Evlere girdiklerinde çoğu zaman kağıtları, kıyafetleri ve duvar kağıdını mahvetmektedirler. Ayrıca gümüş böcekleri farklı görüntüleri ile de insanlarda korkuya neden olmaktadır. Gümüş böcekleri, tahıllar, sebzeler, lifler, şekerler ve kumaşlar dahil olmak üzere nişasta ve protein bakımından zengin ürünler tüketmektedir. Bu böcekler ayrıca depolanmış tahıllar ve evcil hayvan yiyecekleri ile de beslenmektedirler. Ayrıca bu böcekler;

 • Alerjiye neden olabilir  Gümüş böcekleri genellikle insanlar ve mülkler için yüksek riskler oluşturmamaktadır.  Hastalık taşımadıkları için insanlara herhangi bir virüs yada mikrop bulaştırmazlar. Ancak bu zararlılar hassas insanlarda yada çocuklarda alerjiye sebep olabilirler.
 • Diğer haşere yada böceklerin evlere girmesine neden olabilirler. Gümüş böceklerinin varlığı böcekleri yiyerek beslenen diğer böcekleri de ortama çekebilmektedir. Diğer böcekler için bu böceklerin varlığı beslenme kaynağı olabilmektedir.
 • Eşyalara zarar verirler. Gümüş böcekleri iç mekanlardaki duvar kağıtlarına delikler açabilmektedir. Sayılarının çok olması evdeki hasarı da arttıracaktır. Raflardaki kitaplara, dolaptaki eşyalara, kıyafetlere zarar verebilirler. Kemirdikleri yerlerde sarı lekeler bırakmaktadırlar.

Gümüş Böceği Isırığı

Gümüş böcekleri tüyler ürpertici bir görünüme sahip olsa da ve zaman zaman zehirli kırkayaklar ile karıştırılsa da, bu böcekler hastalık taşımamakta ve insanları ısırmamaktadır.  Çoğu durumda, rahatsız edildikleri ve tehlike altında oldukları zaman bulundukları ortamı hızlıca terk etmektedirler. Bu böcek kısa mesafelerde oldukça hızlıdır ve insanların erişemediği çatlak ve deliklere saklanmaktadır.

Korkutucu görünmelerine rağmen, bu böcekler evdeki evcil hayvanlar tarafında yutulsa bile evcil hayvanlara zarar vermemektedir. Ancak yine de evcil hayvan sahipleri dikkatli olmalıdır.

Gümüş Böceği Evlere Nasıl Girmektedir

Gümüş böcekleri her böceğin evlere girdiği deliklerden ve çatlaklardan eve girebilmektedir. Duvardaki, kapı yada pencere altındaki deliklerden, tabandaki çatlaklardan, ahşap temellerdeki boşluklardan evlere girebilmektedir.

Yada bu böcekler evlere yanlışlıkla insanlar tarafında taşınabilmektedir. Garajlardaki yada bodrumlardaki kutu yada kolilere yuva yapan böcekler evlere bu kutuların taşınmasıyla evler istila edebilmektedir.

Gümüş Böceğinin Evlerden Uzak Tutulması İçin Yapılması Gerekenler

Her böcek türünde olduğu gibi bu böcekler içinde bazı tedbirler alarak bu böceklerin eve girişini önleyebilirsiniz. Alacağınız tedbirler sizin için aşağıda sıralanmıştır;

 • Evinizin etrafını inceleyin ve olası çatlakları, delikleri, boşlukları veya böceklerin diğer giriş noktalarını tespit edin
 • Delikler veya çatlaklar bulduğunuz zaman uygun malzemelerle bu boşlukları kapatın
 • Pencerelerin ve kapı çerçevelerinin doğru şekilde yerleştirildiğinden emin olun
 • Garaj kapısı da dahil olmak üzere herhangi bir kapının altında bir boşluk varsa, bu boşlukları uygun malzemelerle kapatın
 • Dışarıdan getirilen kutuların ve kolilerin içini eve getirmeden önce inceleyin
 • Her böcek türünde olduğu gibi gümüş böceğini de evden uzak tutmak için temizliğe önem verilmelidir. Bu böceklerin yuva yaptığı banyoları ve lavaboların altlarını düzenli olarak temizleyin.
 • Böcekler yiyecek artığına da geldiği için tezgahlarda yiyecek artığı bırakmayın, kirli tabakları yıkayın, çöpleri her gün dökün ve çöp kutularının ağzını sürekli olarak kapalı tutun
 • Ortamı havalandırmak ve nemi ortadan kaybetmek gümüş böceklerinin yaşam alanlarını daraltacaktır. Garaj, depo ve buna benzer alandaki nemli bölgeleri tespit edin ve bu bölgeleri nemden arındırın.
 • Gümüş böcekleri evcil hayvanların yemlerini de yiyebilmektedir. Geceleri evcil hayvanların yemlerini kapalı kaplarda saklayın.
 • Duvar kağıtlarının duvardan ayrıldığı noktaları duvara sabitleyin.
 • Tüm gıda kaplarının ve paketlerinin, fotoğraf albümlerinin ve kağıtların olduğu kapları ağzı kapalı tutun.
 • Kitaplar, dergiler ve gazeteler açıkta saklanmalıdır. Bu böcekler kağıtları yiyebilmektedir. Bunun için kağıt türü ürünler kapalı kaplarda saklanmalıdır.
 • Kağıt ürünleri kapalı kaplara saklanmadan önce bu kağıtların içleri böcek istilasına uğrayıp uğramadığı konusunda incelenmelidir ve olası yumurtalar temizleyin.
 • Gümüş böcekleri taşların, kayaların, yaprak yığınlarının altlarında yaşayabilirler. Evinizin yakınındaki yaprak yığınlarını ve taşları ortamdan kaldırın. Olukları düzenli olarak temizleyin.

Gümüş Böceği İstilası Belirtileri

Gümüş böcekleri gece beslenmeyi tercih etmektedirler. Gece evinizin lavabosunda yada küvetinizde bu böceklerden görebilirsiniz. Gümüş böcekleri küçük böcekler oldukları için arkalarındaki bıraktığı izler de küçük olmaktadır. Baharat tanesi büyüklüğünde ki dışkılarını yaşadıkları yada beslendikleri yerlerde görebilirsiniz.

Ayrıca duvar kağıtlarını veya kitapları da kemirdikleri için bu eşyalarda gördüğünüz delikler bu böceklerden kaynaklanıyor olabilir. Kemirdikleri eşyaların üzerinde sarı noktalar oluşmaktadır. Bir gümüş böceği istilasından şüpheleniyorsanız, kağıtları sakladığınız kutuları, kitapları veya eski kıyafetlerinizi sakladığını dolapları inceleyin.

Gümüş Böceği Evlerde Nereye Saklanmaktadır?

Çoğu iklimde yaşayabilen gümüş böcekleri nemli ve karanlık yerlerde yaşamayı tercih etmektedir.

Evleri istila eden gümüş böcekleri de evlerde nemli alanlarda saklanmaktadır. Özellikle banyolarda küvetin etrafında olan çatlaklara yuva yapmaktadırlar. Duvardaki çatlaklarda, çamaşır odasında, lavabo altlarına saklanmaktadırlar. Bodrum katının zeminlerinde ki nemli alanlara da saklanmaktadırlar.

Aslında evlerde çatlak ve boşlukların olduğu her yerde saklanabilmektedirler. Tavanlarda, yatak odalarında, oturma odalarında, garajlarda ve evin her bölgesindeki çatlaklara yuva yapmaktadırlar. Özellikle garaj ve depolardaki koli yada kutuların içine yuva yapmaktadırlar.

 

 

Gümüş Böceği İle Nasıl Savaşılır?

Gümüş böceğinden kısa sürede ve kalıcı olarak kurtulmanın en iyi yolu profesyonel ilaçlama uzmanlarıyla çalışmaktır. Evdeki yada başka mekanlardaki gümüş böceği sayısı evde yapılan tedavi yöntemleriyle bazen azalmamaktadır. Hatta yuvalardaki yavru böcekler gelişmeye bile devam edebilir. Bu böcek istilasından hızlıca kurtulmak için böcek ilaçlama şirketlerinden yardım alınmalıdır. Evlerdeki nemli alanlar kurutulmalı ve böceklerin eve giriş yolları kapatılmalıdır.

Eğer evinizde gümüş böceği gördüyseniz ve ilaç kullanmak istiyorsanız evinizdeki potansiyel yuvalara böcek ilacı püskürtün. Gümüş böcekleri gece beslenmeye çıktığı için geceleri ilaçlama yaparak gümüş böceklerini öldürebilirsiniz. Evinizin dış duvarlarına ilaç püskürterek gümüş böceklerinin ve diğer böceklerin evinize girişini engelleyebilirsiniz.

Gümüş böcekleri pürüzsüz, dikey yüzeylerde hareket edememektedirler. Lavabo ağızları kapalı olan küvetlerde ve lavabolarda hareket edemezler. Cam bir kavanozun içine ekmek parçası bırakarak ve kavanozun etrafı bantlarla çevrilerek basit bir kapan yapabilirsiniz. Gümüş böcekleri bantlardan şişeye tırmanabilir ve içindeki ekmeği yemek için cam şişenin içine girebilir. Şişenin içine girdiği zaman pürüzsüz yüzeyden dolay içinden çıkamazlar.

Borak asit diğer böceklerde kullanıldığı gibi bu böceklerde de kullanılmaktadır. Hem borak asit diğer böcek ilaçları gibi insanlara çok zarar vermezler. Tabi yine de borak asit çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlere dökülmelidir. Gümüş böceklerinin görüldüğü yerlere ve yuvalarının yakınlarına borak asit dökülebilir.

Bununla birlikte, şiddetli aktif bir gümüş böceği istilasına sahipseniz daha etkili maddeler kullanmanız gerekebilir. Gümüş böceklerinin besin kaynağı olan alanları azaltmalısınız. Bu böcekleri öldürmek için böcek ilacı yemi kullanabilirsiniz. Bu yemleri çocukların yada evcil hayvanların erişemeyeceği yerlere bırakmalısınız. Böcek yuvalarını tespit etmişseniz bu alanların yakınlarına ilaçlardan bırakabilirsiniz. Ev içinde yemleri yerleştirebileceğiniz alanlar;

 • Lavaboların altları
 • Buzdolabı ve fırınların alt kısımları
 • Kitap rafları
 • Banyo ve küvetin yanı
 • Bodrum ve çatı katları

Gümüş böceği ile doğal yollardan savaşmak için tarçın yada karanfil kullanabilirsiniz. Tarçın yada karanfil bu hayvanları kokusundan dolayı etkilemektedir. Gümüş böceğinin tarçın ve karanfilden nefret ettiği ve bunların bulunduğu alanları hızlıca terk ettiği düşünülmektedir. Her ne kadar bu böcekler tarçın ve karanfilin bulunduğu ortamı terk etseler bile bu yöntemler evi istila eden böceklere karşı % 100 çözüm sunmamaktadır. Tarçın ve karanfil, böcekleri ve böcek yumurtalarını öldürmemektedir.

Bir dişi gümüş böceği türüne bağlı olarak günde 1 -3 arası yada 2-20 arası yumurta bırakabilmektedir. Bu böcekler 3 yıla yakın yaşayabildikleri ve hızlıca üreyebildikleri için evleri hızlı istila etmektedirler. Tarçın ve karanfil her ne kadar böcekleri kaçırsa da bu böcekleri öldürmemektedir. Bu böceklerden kurtulmak için böceklerin ve yumurtaların evden komple çıkartılmaları gerekmektedir. Gümüş böceği popülasyonlarını yok etmek için bizi arayabilirsiniz ve profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Gümüş böceklerini evden çıkartmak zordur. Çünkü evlerdeki en küçük çatlaklara saklanırlar ve gece beslenirler. Üstelik hızlı kaçtıkları içinde yakalanamazlar. Ortamı beslenecekleri ürünlerden temizleseniz bile uzun süre aç kalabildikleri için beslenmeden de uzun bir süre yaşayabilirler. Eviniz de bu böceklerin olduğundan şüpheleniyorsanız bizi arayabilirsiniz. Uygun muayene yöntemleri ile firmamızın çalışanları böceklerin yuvalarını bulacaktır.

Gümüş Böceği Sorunu İle Karşı Karşıya Kaldığınız Zaman Neden Bizim Firmamızı Tercih Etmelisiniz?

Kendi başınıza gümüş böceği istilası ile savaşmak isteyebilirsiniz. Bu böceklerle savaşta hem böceklerin dışarı çıkartılması, hem eve girdikleri yerlerin bulunması hem de evdeki yumurtaların da öldürülmesi gerekmektedir. Evinizde gümüş böceği gördüyseniz yada potansiyel bir istiladan şüpheleniyorsanız hemen bizi arayabilirsiniz.  Evinizdeki gümüş böceklerinden kurtulmak ve bir daha evinize girmemeleri konusunda size yardımcı olabiliriz. Gümüş böceği istilalarında profesyonel yardım almak sorunun kısa sürede ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. İlaçlama uzmanlarımız evinizdeki durumu değerlendirerek size en uygun çözümleri sunabilir. Bu böceklerin istilasında hemen bir uzmana başvurmalısınız. Ev muayenesinin yapılması bu böceklerden kurtulmanın ilk aşamasıdır.

İlaçlama uzmanlarımız bu böcekler ve diğer böcekler konusunda uzman kişilerdir. Evler, işyerleri ve diğer mekanlar için en uygun ilaçlama programını oluşturmaktadırlar. Bu böcekleri evinizden uzak tutmak sadece tek seferlik ilaçlama ile mümkün olmamaktadır. Uzmanlarımız evinizi muayene ederek bu böceklerin eve giriş yaptıkları yerleri bularak, bu yerler hakkında sizlere bilgi vermektedirler. Ayrıca evlerdeki nemli mekanlar gümüş böcekleri için yuva olmaktadır. Uzmanlarımız yine nemli mekanları bularak sizlere bu mekanlar için çözüm önerilerini sunmaktadır.

İlaçlama firmamız sizin için gümüş böceği istilasıyla savaşma konusunda en iyi çözümü sunabilir. Firmamızda bu böceklerle savaşmada belirlediğimiz kriterlerimiz bulunmaktadır. Geçici değil kalıcı çözümler için bizi tercih edebilirsiniz. İlaçlama sürecimiz şu şekilde işlemektedir.

 • İlk önce evinizi istila eden haşere yada böcek türünü tanımlarız.
 • Böcek türüne göre doğru tedavi planları geliştiririz.
 • Evinize bu istilacıların tekrar gelmelerini önlemek için iç ve dış mekanlardaki önlemleri alırız.

Gümüş böcekleri işyerlerini ve büyük mekanları da kolayca istila edebilir. Küçük sayılardaki gümüş böcekleri bazen önemsenmemektedir. Fakat bu böcekler hızlıca üreyerek işyerlerini de istila edebilmektedir. Eğer işyerinizde gümüş böceği istilası varsa hemen bizi arayabilirsiniz. Gümüş böcekleri şeker, un ve nişastalı ürünlerle beslendikleri için fırın, restoran, otel tarzı yiyecek ve içecek işletmelerinde sorun oluşturabilirler. İşyerinizi ve işyerinizde ki envanterleri bu böceklerden korumak için uygun önlemleri almalısınız. Ayrıca bu böcekler nemli alanlarda yuva yaptığı için müşterileriniz lavabolarda bu böceklerle karşılaşabilir. Bu da işletmeniz açısından en kötü durumlardan biri olmaktadır. İşyerinizde alacağınız önlemlerle bu böceklerin mülkünüze gelmesini önleyebilirsiniz. Fakat bazen bu önlemlerde yeterli olmamaktadır. Uzman ilaçlama ekibimiz kullandıkları lisanslı kimyasal ilaçlarla bu sorunuzu hızlıca ortadan kaldırmaktadır. İşyeriniz için gümüş böceği sorununuzda çok yönlü bir yaklaşım uygulamaktayız. Böceklerin işyerinize girdiği alanları tespit edip bu alanlar ile ilgili size bilgiler sunmaktayız.

DİĞER HABERLER
Open chat