TurkishEnglishGermany
Kırkayak
Kırkayak

Kırkayağın vücudu yumuşak ve halkalıdır.Kırkayak böceğininher bir halkasında 2 çift ayak bulunur. Kırkayak böceğinin 7000 civarında türü vardır. Kırkayak bitkisel olarak beslenir.Kırkayak bedeninin altında bulunan birçok ayakla hareket sağlar. Kırkayak (Diplopoda ) takımından bir böcektir.

Anlamı çift bacaklı demektir. Kırkayak canlısının başında 1 çift anten, bir çift göz vardır. Bazı kırkayak türlerinde göz yoktur. Kırkayak böceğinin koku alma duyusu fazlaca gelişmiştir. Kırkayak çiyan böceğine benzerlik gösterir, fakat ayı özellikleri vardır. Kırkayak otçul, çiyan etçil beslenir. Kırkayak böceğinin ayak sayısı türüne göre değişiklik gösterir. Kırkayağın çok türünde 115 çift ayak bulunur.Sıcak ve ılıman iklimde yaşar.

Evinizde iş yerinizde yada diğer ortamlarda haşereler ile mücadele etmek için firmamızı arayabilirsiniz.

Ayzer ilaçlama; Profesyonel ekiplerimizden dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmeti

0532 715 2029

0 312 212 07 24

Yada iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Kırkayak karsasal yaşayan bir böcektir. Kırkayak çok böcekte olduğu gibi gündüz yuvasında pasif, gece aktif olarak yaşar. Kırkayak nemli, taş altı, yaprak altı, ağaç kovuğu vb yerlerde yuva yapar. Kırkayak çürümüş olan bitkisel besinleri yer. Tarla ve ekili yerlerde sürü halinde gezen kırkayak bitkilerin filizlerine ve köklerine, evinizdeki saksı bitkilerine de zarar verir. Kırkayak insan ve hayvan dışkısı da yediğinden insanlara hastalık bulaştırabilir. Kırkayak böceğinin boyu 3-25cm arasında değişiklik gösterir. Kırkayak böceğinin tropik ortamda olana türü daha uzun ve büyük olur. Kırkayak yumurtlama ile çoğalır. Kırkayak yumurtalarını toprak altında saklar. Toprak altında belli olgunluğa erişen kırkayak yumurtalarından yavru kırkayaklar çıkar.Kırkayak ölene kadar 2-3 defa deri değiştirir. Her deri değiştirme işleminden sonrakırkayakta bir halka sayısında artış olur. Kırkayak böceğinin yavruları 1 yılda erginleşir. Kırkayağın derisi antibiyotik etkilidir ve pis kokuludur dokunulduğunda deriyi tahriş edebilir. Kırkayak bir tehlike anında ölü taklidi yapar, kıvrık hale geçer.Kırkayakrutubetli olmayan yerde uzun yaşayamaz. Kırkayak böceği besin bulma zorluğu çektiği yerden toplu halde göç eder. Kırkayak ilaçlama hizmeti için AYZER İLAÇLAMA bir telefon kadar size yakın. 7gün 24 saat sizlere hizmet için buradayız. İlaçlama konusunda uzman kadromuzla sizlere en doğru hizmeti ancak acil ilaçlama gibi bir firma verebilir. Uzun yıllardır ilaçlama konusunda en doğru ve güvenilir hizmeti bizler size sunuyoruz.

DİĞER HABERLER
Open chat