Ev Dezenfeksiyonu

Ev Dezenfeksiyonu

Birçok insan evini düzenli aralıklarla temizler. Çeşitli virüslerin yayılımını önlemek için temizlik rutinine sadık kalınmalı ve eğer hem temizleme hem de dezenfekte etme işlemlerine uygun bir temizlik ürünü kullanılmıyorsa, temizliğin sonuna bir de ev dezenfeksiyonu işlemi eklenmelidir. Bu işlem için virüs ve bakterilerin bulunmasının muhtemel olduğu alanlara daha titiz şekilde davranılmalıdır. Banyolar, tuvalet alanları, küvetler, çamaşır makinesi gibi ortam ve teçhizatlar düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Birçok insanın temas ettiği mutfak ve banyo tezgahları, objeler ve yüzeyler daha sıklıkla temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Bunlara küpeşteler, komodinler, çocuk oyuncakları, kapı kolları, telefonlar, sabunluklar, havluluklar, sehpa ve mutfak masaları ve diğer benzer ekipmanlar eklenebilir.

Eğer küçük bir çocuğa sahipseniz bu işlemleri daha sık aralıklarla gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer evde çalışan biri varsa, bu o kişinin daha çok insanla temas kurması anlamına geldiğinden, yine bu durum daha titizlikle temizliğin gerçekleştirilmesi gerektiğini gösterir. Şüpheli durumlarda ev dezenfeksiyonu işlemine başvurmaktan çekinilmemelidir.

Koronavirüs Salgını Süresince Ev Dezenfeksiyonu

COVID-19 koronavirüs hastalığına sebep olan yeni tür olarak ortaya çıkan koronavirüs (SARS-CoV-2) hakkında daha öğrenecek çok şeyimiz var. Önceki bilgilere dayanarak, insandan insana yayılımın 2 metre içindeki yakın ilişkilerde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu tür yayılmalar solunum yolundan gelen damlacıklar yoluyla gerçekleşmektedir. Öteki taraftan, insanlar ve yüzeyler arası yayılımın nasıl gerçekleştiği henüz kanıtlanamamıştır. Son yapılan çalışmalar, hastalığın bulaştığı yalnız semptomların kendisinde görülmediği durumdaki vakaların hastalığın yayılımında büyük rol oynadığını göstermektedir.

Güncel verilere göre SARS-CoV-2 saatlerden başlayarak günlere kadar çeşitli materyaller üzerinde yaşamını sürdürebilmektedir. Kirlendiği görülen yüzeylerin önce temizlenip ardından dezenfekte edilmesi COVID-19’un ve diğer virüs kaynaklı hastalıkların önlenmesi için en iyi yöntemdir.

Ayzer ilaçlama; Profesyonel ekiplerimizden ev dezenfeksiyonu ve ilaçlama hizmeti

0532 715 2029

0 312 212 07 24

Yada iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Ev Nasıl Dezenfekte Edilir?

Temizlik ve dezenfeksiyon işlemine başlamadan evvel tek kullanımlık eldiven giymeniz önerilir. Su ve sabun kullanarak yüzeyleri temizleyin. Sıklıkla temasın yaşandığı bölgelerdeki temizlik işlemini rutin hale getirin. En çok dokunulan yüzeyler; masalar, kapı kolları, ışık anahtarları, tezgah üstleri, oturma birimleri, telefonlar, klavyeler, tuvaletler, lavabolar ve musluklar olarak sıralanabilir.

 Ev dezenfekte işlemi gerçekleştirilmeden evvel alan ve materyallerin su ve sabunla; eğer kirli ise başka tür deterjanlar ile arındırılarak temizlenmesi gerekmektedir. Sonrasında, ev için dezenfektan ürünlerinden faydalanılabilir. Dezenfektanın etiketindeki kullanım talimatlarına uyulmalıdır. Bu, güvenliğin sağlanması ve ürünün etkin kullanımı açısından önemlidir. Birçok dezenfektanın kullanım talimatlarında; yüzeyin belli bir süre için ıslak tutulması, eldiven giyilmesi ve ürünü kullanırken havalandırmanın sağlandığından emin olunması gibi tedbirlere yer verilmektedir.

Ev için seyreltilmiş ağartıcı içeren çözeltiler, yüzey için uygunluğunun kontrolü yapıldıktan sonra kullanılabilir. Son kullanma tarihine dikkat edilerek ürünün kullanımına başlanmalıdır. Uygun şekilde seyreltildiğinde ağartıcılar koronavirüslere karşı etkili bir şekilde kullanılabilir. Çamaşır suyu hiçbir zaman amonyak veya başka tür temizleyicilerle karıştırılarak kullanılmamalıdır. Hazırlanan seyreltilmiş solüsyonlar en az 1 dakika yüzeylerin üstünde bekletilmelidir. Kullanılan alkol çözeltilerinin en az %70’i alkoldan oluşmalıdır.

 • Yumuşak Yüzeylerin Dezenfeksiyonu

Halı ile döşeli yüzeyler, kilimler, kumaşlar ile kaplı alanlar için de ev dezenfeksiyonu yöntemleri geliştirilebilir. Su ve sabun kullanılarak veya bu tür yüzeylere özel üretilmiş temizleyicilerden yararlanılarak arındırma işlemi gerçekleştirilebilir. Eğer mümkünse çamaşır makinasında yıkama da yapılabilir. Bunun teyidi için ürünlerin kullanım talimatlarını incelemek gerekir. Olabildiğince sıcak seviyede su ayarı tercih edilmelidir ve yıkama işleminden sonra eşyalar iyice kurutulmalıdır.

 • Elektronik Eşyaların Dezenfeksiyonu

Tabletler, dokunmatik ekranlar, klavyeler ve uzaktan kontrol edilebilen her türlü araç için ise bu tür cihazları silinebilir bir yüzeyle kaplamak bir çözüm sunabilir. Temizlik ve dezenfeksiyon hususunda yine imalatçının talimatlarına uyulması gerekmektedir. Eğer herhangi bir talimat bulunmuyorsa, en az %70 alkol içeren alkol esaslı bezler veya spreylerle temizlik gerçekleştirilmelidir. Yüzeyler silindikten sonra iyice kurutulmalıdır.

 • Yatak Odası ve Banyo Dezenfeksiyonu

Eğer evde hasta biri varsa yatak odası ve banyo kullanımlarının tecrit edilmesi gerekmektedir. Ayrı yaşam alanlarına sahip bireylerden hasta olanın etrafındaki ortam ihtiyaç halinde, örneğin kirletildiği durumlarda temizlenmelidir. Bu hasta olan insanla kurulan teması azaltacaktır. Hasta olan kişiye özel havlu, mendil gibi temizlik ürünleri sağlanmalıdır. Ortak banyo kullanımı durumunda hasta olan kişinin her kullanımdan sonra ortamı temizlemesi gerekmektedir. Eğer bu mümkün değilse hastaya bakan kişinin temizlik ve dezenfeksiyon işleminden evvel mümkün olduğunca uzun süre bekleyip ondan sonra onun yerine temizlik yapması gerekir.

En azından günlük olarak havluların değiştirilmesi önerilir. Özellikle bir hastalık atlatıldıktan sonra yeni bir diş fırçası kullanımına geçmek, bakterileri kontrol altına almak açısından uygulanması gereken bir yöntemdir.

Kıyafetler, havlular, çarşaflar ve diğer eşyalar çamaşır makinesinde yıkanmalıdır. Hasta birinin kullandığı kirli eşyaların yıkanma aşamasında eldiven takılmalıdır. Kirli çamaşırlar silkelenmemelidir. Kıyafet sepetleri de yüzey temizliğine dikkat edilerek temizlenmelidir. İşlem bittiğinde eldivenler çıkarılmalı ve eller anında yıkanmalıdır.

Eller sabun ve suyla en az 20 saniye yıkanmalıdır. Hasta bir insanla kurulan temasın ardından veya eldiven kullanımının ardından hemen yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir. Eğer su ve sabuna anında erişim sağlanamıyorsa ve eller gözle görülebilir düzeyde kirli değilse en az %60 alkol içeren el dezenfektanı ile de eller hijyenik hale getirilebilir. Ellerin temizlenmesini gerektiren diğer durumlar arasında; yemek yemeden ve hazırlamadan önce, hayvanlarla kurulan temastan sonra, birinin kişisel yardımına yetişmeden evvel, kişinin kendi göz-burun ve ağzına dokunmasından evvelki durumlar yer alabilir.

Hasta olan kişi diğerlerinden ayrı ortamda beslenmelidir. Yemek yediği takımlar eldiven ve sıcak su kullanılarak temizlenmelidir. Yemek takımları mümkünse bulaşık makinesinde de yıkanabilir.

Hasta olan kişi için ayrı bir çöp torbası kullanılmalıdır. Çöp ortadan kaldırılırken eldiven kullanılmalı ve hemen sonrasında eller yıkanmalıdır.

 • Tuvaletlerin Dezenfeksiyonu

Klozet de dahil tüm yüzeyleri dezenfekte etmek iyi bir fikirdir. Uygun şekilde seçilen dezenfektanlardan jel tipi kullanılan ürünler tercih edilmesi durumunda kalın jel tabakası kaselere yapışarak güçlü şekilde yüzeye nüfuz eder. Jeli klozete fışkırtın ve banyonun geri kalan kısmını temizlerken klozetin kapağını kapalı tutun. Temizleyici ürüne zaman tanımak klozet kasesini fırçalarken ürünün kalıntılarını gidermeyi kolaylaştıracaktır.

 • Mutfağın Ev Dezenfeksiyonu

Mutfakta yer alan her türlü aydınlatma elemanı, dolap ve cihaz açılıp kapanmayı sağlayan ve dokunularak kontrol edilen bir çeşit kulp veya kontrol paneline sahiptir. Çiğ yiyeceğin hazırlanmasının ardından veya eller yıkanmadan evvel dokunulan her yüzey çeşitli bakterileri barındırıyor olabilir. Bu tip yüzeylerin özellikle yemek hazırlığından sonra çeşitli dezenfektanlar yardımıyla günde birkaç kez temizlenmesi gerekir.

Temizlik mendilleri kullanım açısından elverişlidir ve kullanımları kolaydır. Fakat bir mendili tüm mutfağı temizlemek için kullanmamak gerekir. Bezde dezenfekte edecek kadar solüsyonun kaldığını, yüzeyin 4 dakika kadar ıslaklığını korumasından anlayabilirsiniz. Hava ile havalandırma sağlanarak yüzeylerin kuruması sağlanmalıdır.

Klorin ağartıcılar da dahil olmak üzere birçok dezenfektan yiyeceğin hazırlandığı alanlarda dezenfeksiyondan sonra durulama olmadan kullanım açısından uygun değildir. Bunun için içeriği uygun ürünleri kullanmak veya yüzeylerin iyice durulandığından emin olmak gerekir.

 • Oturma Salonunun Dezenfeksiyonu

Ortak kullanım alanlarından biri olan oturma odalarının dezenfektan ev temizliği aşamasında yastık, yumuşak döşemeli mobilyalar gibi yüzeyleri de sert yüzeyler gibi arındırma işlemi ihmal edilmemelidir. Sehpalar, ışık anahtarları, kapı kolları ellerden bulaşan mikroplarla kolayca temas edebilen yüzeylerdir. Su ve sabunla elleri yıkamanın en az 20 saniye boyunca uygulanmasının kuvvetle vurgulanmasına rağmen çoğu insan ya yeteri kadar sıklıkla bu prosedürü uygulamaz ya da etkili bir şekilde bu işlemi gerçekleştirmez.

Bunun için 24 saat dezenfekte özelliği olan dezenfektan formülleri geliştirilmiştir. Birçok dokunmadan sonra bakterilere karşı hala koruyucu özellik gösteren bu ürünler sayesinde yüzeyleri uzun süre muhafaza etmek mümkündür. Yeteri kadar solüsyonla yüzeyler sprey türü ürünlerle de dezenfekte edilebilir. Bu yöntem kullanıldığında kurutmadan evvel en az 5 dakika boyunca yüzeyi  ıslak bırakmak en üst düzeyde koruma sağlayacaktır. Eğer bekleyecek kadar zamanınız yoksa ve yüzeyin dezenfeksiyonun ardından hemen temizlenmesi gerekiyorsa sprey işleminin ardından en az 5 saniye ürünün yüzeye nüfuz etmesini bekleyin ve temiz bir mikro fiber bez yardımıyla yüzeyi kurulayın.

Çeşitli dezenfektan temizleyiciler, el sabunları, zemin temizleyicileri, silme bezleri, paslanmaz çelik temizleyicileri, gider arındırıcıları ile ev dezenfekte etme işlemi gerçekleştirilebilir.

Ev Dezenfekte Nasıl Yapılır?

Çamaşır suyu çözeltisi veya alkol ile yüzeylerin silinmesi evin arındırılması için başvurulan en etkili yöntemlerdendir. Koronavirüs ile savaşmak için kullanacağınız silahlar arasında: ağartıcı, alkol ve sıcak suyu sayabiliriz. Sıklıkla kullanılan yüzeyler için Hastalık Kontrol Merkezi su ile seyreltilmiş ağartıcı kullanımını veya %70 alkol içeren solüsyonları önermektedir. Her 1 galon (yaklaşık 3.5 litre) su için 5 yemek kaşığı ağartıcı veya her quart (yaklaşık 1 litre) su için 4 çay kaşığı ağartıcı kullanılarak evde doğal dezenfektan hazırlanabilir.

Ev dezenfekte ilacı hazırlandıktan sonra dezenfekte işlemi uygulanırken uygun şekilde havalandırmanın sağlandığından emin olunmalıdır. Dezenfektanın hazırlık aşamasında ağartıcının su dışında başka hiçbir madde ile karıştırılmaması gerekmektedir. Çünkü istenmeyen kimyasal bir reaksiyon ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

Ev Nasıl Temizlenmelidir?

Rutin temizlik kiri, lekeyi, tozu, yağı ve diğer kirliliğe sebep olan yabancı maddeleri evinizden arındırarak ortadan kaldırır. Yalnızca sabun veya deterjanla yapılan temizlik zararlı bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmaya yetmez. Bunları öldürebilmek için dezenfektan kullanımına başvurulmalıdır. Evinizi bakteri ve virüslerden arındırarak güvenli hale getirmek için temizleme ve dezenfekte etme işlemlerinin her ikisini de gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Salgın hastalıkların vuku bulduğu zamanlar, nezle sezonu gibi dönemlerde evinizi bakteri ve virüslerden mümkün olduğunca uzak tutmanız önemlidir. Dezenfekte etmeden önce temizlik yapmak var olan kirleri azaltarak daha verimli şekilde virüs ve bakterilere etki edilmesine olanak tanır.

 • Bunun için öncelikle süpürge veya vakumlu cihazlar yardımıyla kir ve atıklar zemin ve merdivenlerden temizlenmelidir.
 • Islak paspas ile zemin yüzeyleri silinmeli ve zeminler düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.
 • Her günün sonunda paspas başları temiz su ile durulanarak kurutulmalıdır. Her kullanımın ardından paspas başları temizlenmelidir.
 • Ortak kullanılan ekipmanlar ve bataryalar sıklıkla veya görünür düzeyde kirletildiğinde dezenfekte edilmelidir.
 • Çöp sepetleri gerektiğinde dezenfekte edilmelidir.

Bazı temizleyiciler yüzeyleri yıpratabilir. Şüphede kaldığınız bir durumda ürünü aldığınız dükkandan gerekli bilgiyi edinebilirsiniz. Her kullanımdan önce koruyucu eldiven kullanımı da cildinizi tahrişten korumanız açısından önem arz etmektedir.

Evi Nasıl Dezenfekte Ederim?

Evinizi dezenfekte etmek için evde kendi dezenfekte ilaçlarınızı hazırlayabilirsiniz. Ev tipi dezenfektan oluşturmak için beş farklı yöntem önerilebilir. Doğal ürünler kullanarak dışarıdan aldığınız ürünlere oranla daha ucuza gelecek ev tipi ürünler oluşturabilmeniz mümkündür.

İlk sırada herkesin aklına gelebileceği üzere sirke bulunmaktadır. Sirke doğal olarak bir dezenfektandır. Asetik asit içerdiğinden ötürü anti-mikrobik özelliklere sahiptir. Cam ve paslanmaz çelik temizliğinde kullanım için idealdir. Ayrıca tuvalet ve lavabolarınızdaki küfleri de temizlemeye yardımcı olur. Her günkü temizlik işleri için 1 bardak su başına 1 çorba kaşığı sirke karıştırılarak spreyli şişeler halinde muhafaza edilerek kullanılabilir.

İkinci sırada hidrojen peroksit yer alıyor. Kendisi halı ve kıyafetlerdeki lekeler için harikalar yaratır. Sirke ile beraber kullanıldığında seramik yüzeyler ve banyo küvetleri için müthiş bir temizleyicidir. Sirkenin aksine, hidrojen peroksitin keskin bir kokusu yoktur ve su ile seyreltilmesi gerekmez. Ayrıca ürünlerinizi yıkamak ve dişlerinizi beyazlatmak için de kullanabilirsiniz.

Üçüncü sırada yer alan limon suyu, bazik lekeleri çıkarmada çok iyidir. İçeriğindeki sitrik asit kir tabakasını arındırmada birçok üründen daha iyidir. Bakır kapları parlatmada da kullanılabilir. Gözenekli olmayan yüzeylerin arındırılmasında ve dezenfekte edilmesinde, sert yüzeydeki bakterilerin azaltılmasında görev alabilirler, sirkeden çok daha güzel kokar.

Çay çiçeği yağı Avustralya’daki bir çeşit ağacın yapraklarından üretilen tamamen doğal esanslı bir çeşit yağdır. Bu yağ doğası gereği antibakteriyal ve antiseptiktir; mantarlara karşı da kullanılabilir. Çoğunlukla kozmetik alanında cilt bakımı amacıyla kullanılır. Ancak su ile karıştırıldığında oldukça iyi bir ev temizleyicisidir. Yoğun konsantre bir yapısı olduğundan birkaç damlası ile etkili bir ürün oluşturulabilir. Hayvanların ve çocukların kirlettiği sert yüzeylere uygulanabilir.

Son sırada ise hepimizin sıklıkla başvurduğu üzere su ve sabun yer almaktadır. Doğa ile barışık bir temizleyici olarak sabun, içerdiği yağ sayesinde su ile karıştırıldığında köpük çıkararak kirlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Eğer Satılık ise Evi Nasıl Dezenfekte Edebilirim?

Bu gibi durumlarda ev nasıl dezenfekte olur sorusunu çözüme kavuşturmak için emlakçınızla konuşarak hijyenik bir protokol oluşturabilirsiniz. Örneğin, ziyaretçilerin içeri girmeden evvel galoş giymelerini veya ayakkabılarını çıkarmalarını, ellerini su ve sabunla yıkamalarını veya el dezenfektanı kullanmalarını isteyebilirsiniz. Ayakkabıları çıkarmak sadece içeriye daha az kirin girmesini engellemeyecek, ayrıca muhtemel mikropları da dışarıda bırakacaktır. Ayrıca her ziyaret rutininden sonra yüzey silme pratiğini hayata geçirebilirsiniz.

Ev Dezenfekte Ürün Seçiminin Önemi

Yapılan bir araştırmada, temizlik ile dezenfeksiyonun ve evde solunum sağlığının sağlanması ile enfeksiyona yönelik önlemlerin alınması arasındaki dengenin önemini vurgulamak amaçlanmıştır. İki adet temizlik ve dezenfeksiyon ürününün etkinliği değerlendirilmeye alınmıştır. Bunlardan biri çamaşır suyu içeren ürün diğeri ise çevresel açıdan daha çok tercih edilen çevreye duyarlı bir ürün çeşididir. 46 farklı evde ortak kullanılan yüzeylerdeki sonuçlar değerlendirilmeye alınmıştır.

Her iki ürünün de mikroorganizmaları, numune alınan yüzeylerden sildiği görünmüştür. 46 evden 7’sinde bir çeşit enfeksiyona sebep olan bakterinin varlığı tespit edilirken; sadece bir evde gram-pozitif bir çeşit çubuksu bakteriye rastlanmıştır.

Çalışmanın sonucunda solunum sağlığı üzerindeki etkisi farklı olan iki temizlik ve dezenfektan ürünün etkinlik sonuçları birebir olmasa da benzer çıkmıştır. Daha fazla ürün ile birlikte geliştirilerek genişletilebilecek çalışmalar, solunum yolunun sağlığına dikkati çekerek evde dezenfektan kullanımı kararlarını etkileyecektir. (Goodyear ve diğerleri, 2018)

Ev Dezenfekte Ürünleri

En kolay ve hızlı olan yol, hem temizlik hem de dezenfeksiyon işlemlerinin her ikisinde birden etkili olan ürünlerin kullanımıdır. İnsanlara zararlı olan bakteri ve virüslerin %99.9’unun öldürülebilmesi için kullanılan ürünlerin içeriğinde sodyum hipoklorit, kuaterner amonyum veya hidrojen peroksitin bulunması gerekir. Temizleyici/dezenfektan maddenin formülü bu maddelerden birini içerip içermediğinin anlaşılması için incelenmelidir.

Hem dezenfektan hem de temizleme özelliği bulunan bir ürün seçme seçeneğine alternatif olarak yüzeylerin önce sabun veya deterjanla temizlenmesi, ardından da dezenfektanla bakteri ve virüslerin bulunmasının muhtemel olduğu bölgelerin arındırılması işlemi önerilebilir.

Ev Tipi Klimalar Nasıl Dezenfekte Edilir?

Klimanızı nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek klimanızın verimini arttırır, arızaları engeller ve küf, rutubet gibi çeşitli alerjenleri evinize girmekten alıkoyar. İster merkezi hava sistemli ister pencere üniteli olsun, klimalar herhangi bir bakım yapılmadan aylar veya yıllar boyu çalışır. Bu durum makineleri neme, bozulmaya ve içerisinde oluşabilecek küf veya rutubetten ötürü kötü kokuya maruz bırakabilir.

Bunun önüne geçmek için şu adımlar izlenebilir:

 • Hava akışını engelleyebilecek kalıntıları ortadan kaldırmak için dış kanalları vakum makinesi yardımıyla temizleyin.
 • Fanı çıkarın ve kanatçıkların arasını dezenfektan yardımıyla temizleyin.

Merkezi sistemler için filtreyi değiştirerek evinize kirin ve alerjen edici maddelerin girişini engelleyebilirsiniz.

 • Havalandırma kısmını vakum yardımıyla temizleyin.
 • Yoğunlaşan havanın tahliye edildiği tıkalı kısmı sert bir telle veya ev klima dezenfekte spreyi olarak kullanabileceğiniz ağartıcı solüsyonla temizleyin.

Pencereye takılan üniteli klima sistemlerini nasıl temizleyeceğinizi bilmek, kendi merkezi klima sisteminizi temizlemek kadar para tasarrufu sağlar.

 • Temizleyici ile ünitenin arkasında yer alan bobini temizleyin ve sert bir fırça yardımıyla ovun.
 • Hava filtresini uygun bir dezenfektan yardımıyla yıkayın.

Ev klima dezenfekte yöntemleri sayesinde dezenfekte edilmiş, temiz bir klima sistemi taze kokulara, daha güvenli bir çevreye imkan tanıyacaktır. Ayrıca ailenizin sağlığını yıl boyunca koruyacaktır.  

Ev Dezenfekte Şirketi

Çeşitli şirketlerden destek alarak da evinizi dezenfekte ettirebilirsiniz. Kullanılan profesyonel makinalar yardımıyla kapsamlı bir arındırma işleminin gerçekleştirilmesi mümkündür. Kokuları gideren, alerjenleri ortadan kaldıran, küf, bakteri ve virüslerin ölümünü sağlayan dezenfektanlarla evleriniz güvenli birer sığınak alanına dönüştürülür.

Yerleşim alanlarına özel ev için dezenfektan sprey kullanımı ile geliştirilmiş formül içeren profesyonel elektrostatik spreyler adeta bir kalkan oluşturur. Hastane düzeyinde tüm odalarda hijyen sağlanması için:

 • Görünür hiçbir atık bırakmayan,
 • Sertifikalı olan,
 • Yiyecek ile temas eden yüzeyler için hassas içerikli,
 • Deriyi, gözleri ve akciğeri rahatsız etmeyen,
 • Parfümsüz,
 • Aşındırıcı içermeyen ve elektronik cihazlarla uyumlu ürünler kullanılır.

Klinik açıdan temiz olacak düzeyde evler spreylerle dezenfekte edilir. Kokusuz, alerjen madde içermeyen, mikrop ve bakterilere, küf ve mantarlara karşı etki eden ürünler kullanılmalıdır. Bu tür ürünlerle etkili bir şekilde evi dezenfekte etmek mümkündür.

DİĞER HABERLER
Hemen Ara Otel Tekstili antalya escort sakarya escort mersin escort gaziantep escort diyarbakir escort manisa escort bursa escort kayseri escort tekirdağ escort ankara escort adana escort ad?yaman escort afyon escort> ağrı escort ayd?n escort balıkesir escort çanakkale escort çorum escort denizli escort elaz?? escort erzurum escort eskişehir escort hatay escort istanbul escort izmir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort mardin escort muğla escort ordu escort samsun escort sivas escort tokat escort trabzon escort urfa escort van escort zonguldak escort batman escort şırnak escort osmaniye escort giresun escort ?sparta escort aksaray escort yozgat escort edirne escort düzce escort kastamonu escort uşak escort niğde escort rize escort amasya escort bolu escort alanya escort buca escort bornova escort izmit escort gebze escort fethiye escort bodrum escort manavgat escort alsancak escort kızılay escort eryaman escort sincan escort çorlu escort adana escort